10 Adet Android Koşma Oyunu İncelemesi

OG-site-YT-banner

Bana android oyunlarının en basit ve eğlenceli oyun türü hangisi diye sorsanınz muhtemelen sınırsızca koşabildiğiniz Koşma oyunları derdim. Bu oyunların ayrı bir büyüsü var çünkü. Saatlerce aynı şeyi yapıyor olsanız da oynamaktan sıkılmıyorsunuz. Bunun nedeni de bu tür sonsuz koşu oyunlarında genellikle etaplar bulunmamasıdır. Yani oyuna istediğiniz zaman girer istediğiniz zaman çıkarsınız ve tek amacınız her seferinde daha ileriye koşmaktır. Bu yüzden ben de en çok sevdiğim 10 adet koşma oyununu sizler için inceledim.

1 – Wind-up Knight

Şu an Google Play’de bulunmaması ve indirilme sayısının çok yüksek olmaması Wind-up Knight’ı listemde birinci sıraya oturmaktan alıkoyamıyor. Şimdiye kadar gördüğüm en dikkat gerektiren, en zevkli, en hoş grafikli ve en iyi müzikleri olan Koşma oyunu Wind-up Knight’tan başkası değil.
Oyunda amaç Wind-up Knight’ımızın prensesine ulaşmasını sağlamak(size de biraz tanıdık geldi mi?) bunu yaparken Şovalyemizi canavarlara karşı korumalı, doğru yerde doğru zamanda zıplamalı, yukarıdan düşen ağır objelerden veya ateşlerden sakınmalı, yer yer yuvarlanmalı ve toplayabildiğimiz kadar altın toplamalıyız. Wind-up Knight’ta sınırsızca koşmak söz konusu değil. Oyun etaplara ayrılmış ama merak etmeyin oynanış süresi çok uzun.

2 – Running Fred

Fred’in başı hep dertte zaten. Running Fred’de adındanda anlaşıldığı üzere koşabildiğimiz kadar koşuyoruz. Peki neden kaçıyoruz? Kaçıyoruz çünkü eğer kaçmazsak azrail bizi katledecek fakat yollarda o kadar çok şeytani engel var ki…
Grafik açısından çok iddialı olmayan Running Fred sunduğu çeşitliliklerle göz dolduruyor. Özellikle avatarlar çok çeşitli ve havalı. Tabi bu avatarlar için Skullies denen paralardan bolca biriktirmek gerekiyor fakat bu hiç te kolay değil ve bazen can sıkıcı olabiliyor. Bu da oyunun grafiklerden sonra tek eksisi.

3 – Temple Run:Brave

Temple Run çok tutulunca Temple Run:Brave’in çıkması oyunun takipcilerini epey sevindirdi. Çünkü Temple Run:Brave’de ilk oyunun oynanış şekli fazla değiştirlmemiş ve grafikler oldukça gelişmiş. Bu da Imangi Studios’un dersine iyi çalıştığını gösteriyor.
Oyun yine Temple Run’da olduğu gibi sınırsız koşmaya dayalı ve etap yok. Güç Arttırıcılar tıpkı ilk oyundaki gibi yapılmış ve bu oyundada tıpkı Temple Run’da olduğu gibi Kahramanımızın sağa-sola dönmesine, doğru şekilde zıplamasına, yeri geldiğinde eğilmesine ve kaçtığı canavara yakalanmamasınıa yardım ediyoruz. Gördüğüm tek değişiklik koşarken yolun sağ ve solunda beliren hedef tahtalarına ok atmanız olmuş. Bunu yapınca altın kazanıyorsunuz elbette. Eğer siz de Temple Run’ı sevdiyseniz ve daha iyi grafikleri olsaydı keşke diyorsanız Temple Run:Brave tam size göre.

4 – Gravity Project

Öncelikle oyunun Türk yapımı olması ve kendi alanındaki en iyi grafiklere sahip olması gerçekten gurur verici. Üstelik ücretsiz ve içerisinde hiç reklam yok.
Oyunun grafikleri muhteşem olmasına rağmen oynanış biraz yavaş ve diğer oyunlara göre daha az kamaşık haretketler içeriyor. Yine de zevkli bir oyun. Oyun bölümlere ayrılmış ve gittikçe zorlaşıyor. Amaç ise doğu yerde zıplayarak, yerçekimini değiştirerek ve patlayan objelere karşı eğilerek etap sonuna ulaşmak. Bunları yaparken yoldaki zaman ikonlarını da toplamalısınız. Eğer yeterince iyi toplayamazsanız zamanınız biter ve bölüme baştan başlarsınız.

5 – Temple Run

10.000.000+ indirilme sayısı ile en popüler koşma oyunu olan Temple Run düşük çözünürlüklü grafiklerinden ötürü listemde 5. sırada yer alıyor. Sınırsız koşabildiğiniz oyunda amaç arkanızdan gelen ne olduğu belirsiz yaratıklara yakalanmadan ve suya düşmeden koşmak. Bunu yapmak için doğru yerlerde sağa-sola dönmeli, zıplamalı ve eğilmelisiniz. Ayrıca yeni Güç Arttırıcıları veya avatarlarları kullanabilmek için altınları da toplamalısınız. Temple Run bu özellikleri ile ara sıra canınız oyun oynamak istediğinde çok iyi bir alternatif oluveriyor.

6 – Run Like Hell Serisi

Run Like Hell gördüğüm en heycanlı kaçış oyunu. Çünkü alanındaki en hızlı koşan oyun kahramanına sahip. Doğru yerde doğru eylemi gerçekleştirmek en çok bu oyunda önemli ve parmaklarınızı en hızlı şekilde kullanmanızı gerektiren oyun yine Run Like Hell.
Oyunda Amaç tropikal bir adada sizi yemeye çalışan yerlilerden kaçmaya çalışmak. Bunu yaparken engellerin üstünden atlamalısınız. Ama eğer önünüzde uzun bir duvar varsa ve siz de duvara çok yakın bir yerden zıplamaya çalıştıysanız mecburen o duvara tırmanmanız gerekecek ve bu da zaman kaybı demek. Yada mesela koşarken yerdeki ufak bir engelin üstinden atlayamadınız diyelim. Anında yere kapaklanırsınız ve yamyamlar sizi hemen yakalar. Bu yüzden hata hakkınız neredeyse sıfır. Oyunun hem hikaye modu hem de yaşam mücadelesi modu var. Yani kısaca özetlersek Run Like Hell size oynarken adrenalin salgılatacak kadar hızlı bir oyun akışı ve hiç bitmeyen oyunabilirlik ömrü vaad ediyor.

7 – I Must Run

Gerek hikayesi, uzun ve zorlu etapları ile gerek tıpkı bir çizgiroman havasınında hazırlanmış grafikleri ile I Must Run diğer koşu oyunlarının arasındaki farlılığını net bir şekilde göstermiş.
Oyunda iftira yüzünden hapse giren bir adamı canlandırıyorsunuz ve bir gün gardiyan size karınızın tehlikede olduğunu yazan bir mektup getiriyor. Mektupta 24 saat içinde istenilen yere varamazsanız karınızın öleceği yazıyor ve oyun da bu şekilde başlamış oluyor. Oyunda 6 adet etap var ama hikaye modunda oynarsanız ilk iki etabı geçmek için saatlerce uğraşabilirsiniz. Çünkü oyunda size 3 adet can veriliyor ve eğer bu canlarınız biterse beşinci etapda dahi olsanız ilk etaba geri dönüyorsunuz. Peki antrenman yapamaz mıyız? Evet yaparız. Oyunda sınırsız modu yer almakta ve bu modda 6 etabın tamamını oynayabilirsiniz. Bu modda etapların sonu veya canınız yok amaç hata yapmadan koşabildiğiniz kadar koşmak. Sınırsız koşabildiğiniz oyunları seviyorsanız bu oyunu da kesinlikle seversiniz.

8 – Escape From Rikon

Listemde yer alan ikinci Türk yapımı oyun olan Escape From Rikon’ın neden 8. sırada olduğunu iki nedenle açıklayabilirim.
1. En kolay oynanış şekline sahip olması ve dolayısıyla heyacanın yertersizliği.
2. Yakında geliştireceğim adroid oyunuma çok benzemesi. 😉
Şaka bir yana oyun bana biraz Temple Run ve Run Like Hell karışımı geldi ve açıksası hiç bir özelliğiyle onlardan üstün değil.
Oyunda amaç olabildiğince uzağa kaçmak ve bunu yaparken sadece yeri gelince zıplamalı, yeri gelince eğilmeliyiz. Yani oyunun hitap ettiği kitle 8-12 yaş gurubu. Yinede oyunun eğlencesi basit olmasından kaynaklı aslında. O kadar basit ki hangi oyunu oynasam diye düşünürken aklıma ilk Escape From Rikon geliveriyor. Çünkü oyunda istediğin zaman gir, stres yapmadan oyna ve çık mantığı var. Zaten grafik ve ses konusunda oldukça başarılı bir oyun. Yani Escape From Rikon heyecan isteyenlere hitap etmiyor olabilir ama stres atmak için birebir.

Escape From Rikon video incelememiz için buraya göz atabilirsiniz.

9 – Speed Hiker

Speed Hiker’ın listeme girmesinin tek nedeni çoklu oyunculu desteğidir. Oyun tam bir Moon Chaser kopyası aslında. Ama Speed Hiker size gerçek oyuncular karşında yarışmanıza olanak veriyor. Bu da oyunu kat kat zevkli hale getiren bir durum.
Bu oyun oynanış olarak diğerlerinden oldukça farklı. Çünkü bu oyunda yapmanız gereken tek şey tepelerden aşağıya hızlıca kaymak ve havada süzülerek en hızlı olmaya çalışmak. Tabi ki burda önemli olan ecüş bücüş yollarda doğru yerlere düşmeye çalışmak. Yani oyunda başarılı olmak için doğru noktalara iniş yapmalıyız ve bunu yapmak içinde yerçekimini doğru zamanda azaltıp arttırmalıyız. Eğer bu işlemi doğru yapamazsanız hız kaybedersiniz ve rakipleriniz sizi hemen geçiverir. Yine belirtmek isterim eğlencesi çoklu oyunculu desteğinden alan Speed Hiker kesinlikle denemeye değer.

10 – Zombie Dash

Gelelim listemizin son oyunu olan Zombie Dash’e. Aslında bu oyun için 8. sırayı düşünüyordum ama oyunda can sıkıcı bir kontrol sorunu var. Bazen zıplarsınız, oyun algılamaz. Bazen Jet-pack ile uçarken aşağı inmeniz gerekir, inmez. Yani oyunun çok zevkli olmasına karşın kontrol kayıpları insanı oyundan soğutuyor.
Oyunun grafikleri çok şirin görünüyor. Amaç koşabildiğiniz kadar ileri koşmak. Bunu yaparken engellerin üzerinden atlamalısınız ve başarabildiğiniz kadar zombi öldürmelisiniz. Oyunda altın topladıkça yeni silah satın alabilirsiniz. Bu da oyunu zevkli hale getiren başka bir unsur.
Son olarak Zombie Dash eğer kontol sorunu olmasaydı çok daha üst sıralarda yer alabilecek bir oyun olurdu fakat bu sorun oyunu tamamıyla oynanmaz hale getirmiyor sadece yüksek skorlar yapmanıza engel oluyor. Yani kontrol kaybı var diye denememezlik etmeyin.

10 Adet Android Koşma Oyunu İncelemesi yazımın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Listede hata yaptığımı düşünenler varsa yada gözden kaçırdığım ve zevkli olan bu tür oyunlar biliyorsanız mesaj atabilirsiniz. Önümüzdeki incelemelerimde görüşmek üzere.

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...