ASUS’un Basın Buluşması Davetine Katıldık

OG-site-YT-banner

Tüm Oyun Günlüğü takipçilerine selamlar!

 

Geçtiğimiz hafta bildirisi ulaşan, ASUS tarafından 20 Mart günü, İstanbul Nişantaşı Midpoint’te düzenlenen basınla tanışma etkinliğine katıldık. Ankara’da ikamet ettiğimden dolayı, yine uzun bir İstanbul yolu beni beklemekteydi. Windows 8’in ilk lanse edildiği zamanlar da bizi davet eden ASUS’un, o davetine katılamadığımızdan dolayı, bu davete gitmek için yola koyuldum.

 

Kahvaltı tadında bir davet olduğundan dolayı, normalde biraz aç vaziyette gidip, kahvaltıyı orada yapmamız gerekirken ( ki saatte buna çok uygundu , 09:00’da idi davet ), yoldan geldiğim için maalesef bunu yapmam pek mümkün olmadı.  Bu nedenle ayıp olmasın diye kahvaltı tabağından birkaç lokma alıp, ASUS yetkililerinin konuşmasını pür dikkat dinledim.

 

ASUS’un Türkiye, İsrail ve Afrika bölgelerindeki yeni direktörü Shawn CHANG’in ve  ASUS Türkiye Müdür Bora ARAS’ın katılımıyla gerçekleşen etkinlikten önce, 30 kadar teknoloji editörü Midpoint’e geldi. Sunum başlamadan hemen önce, Shawn CHANG, butün editörlerle tek tek selamlaşıp, kendi kartını takdim etti. Türkçe olarak “Günaydın” ve “Nasılsınız” şeklinde bizleri tek tek selamlaması güzel bir jestti. Aynısını Bora Bey’inde yapmasını beklerdim aslında. En azından Shawn Bey yaptıktan sonra, bu beklenti oluştu bende 🙂

 

asus-midpoint

Bu ufak tanışma faslı bittikten ve herkes yerine oturduktan sonra kahvaltı tabaklarımız önümüzde geldi. Eş zamanlı olarakta Bora ARAS sunuma başladı. Önce kendini, sonra Shawn CHANG’i tanıtıp, sözü CHANG’e bıraktı. Yine birkaç Türkçe kelime eşliğinde bizleri tekrar selamlayan bu sempatik bey, ASUS’la ilgili çok uzun olmayan bir konuşma yaptı. Bu konuşmayı da Bora Bey Türkçeye çevirdi.

 

Sunumda ASUS ile ilgili birçok bilgi ve istatistik bizlerle paylaşıldı. Fakat ben sadece ilgimi çekenleri sizlerle paylaşmayı düşünüyorum. Öncelikle ASUS’un logosunda da yer alan “İnovasyon” kelimesinden sıkça bahsedildi. ASUS’un, yenilikçi ve sürekli gelişmeyi hedefleyen bir vizyonu olduğu söylendi. Bununla birlikte, firma çalışanlarının 3’te 1’lik bölümünün mühendis tabanlı oldukları ve Ar-Ge alanında çalıştıkları belirtildi. Bu da sanıyorum birçoğumuzun aklında olan ” Son yıllarda ASUS neden bu kadar hızlı büyüdü? ” sorusunun cevabı oldu.

 

asus-global

 

Taşınabilir bilgisayar kategorisinde, dünya genelinde %12’lik bir paya sahip oldukları da belirtilirken, bu yükselişin son yıllarda gerçekleştiği de grafiklerle bizlere gösterildi. Özellikle Nexus 7’nin piyasaya çıkmasının ardından büyük bir yükseliş yakakladıkları söylendi.  Zira Nexus 7, piyasaya çıktığı ilk 6 aylık zaman diliminde 6 milyon’dan fazla satış yaparak, firmanın bu alandaki başarısını da gözler önüne sermiş oldu.

 

Ülkemize geldiğimizde ise, yine taşınabilir bilgisayar kategorisinde, 2012 yılında Türkiye’de birinci olduklarını belirttiler.

Asus-Türkiye

 

Bunlar gibi daha birçok istatistiki veriyi bizlerle paylaşan ASUS yetkilileri, ilerleyen yıllar içinde bu pazar paylarını arttırmayı planladıklarını da söyledi. Bir oyun sitesi olduğumuz için, bu veriler başta bir oyuncu olarak beni, sonra da sizleri sıkacağını düşündüğümden, içeriği burada bitiyor, sunumla ilgili notlarıma geçiyorum.

 

Öncelikle mekan ( Midpoint ) her ne kadar güzel ve rahat olsa da, sunum esnasında, benim gibi arka taraflarda oturan editörlerin, sunumun sesini duymaları hayli zor oldu. Ufak bir mikrofon ve ses teribatı kurulsaydı sanki daha iyi olurdu.

Shawn CHANG, gerçekten çok samimi ve sempatik bir hava çizdi. Sunumdan sonra soruların soruları detaylı bir şekilde yanıtlamaya, yardımcı olmaya çalıştı.

Bora Bey ise, sunum boyunca çevirileriyle bizlere yardımcı oldu. Sunum sonunda yanına gidip, kendisine “Asus’un üst seviye oyun bilgisayarlarıyla gelen Klavye ve Fare gibi ürünlerin, ayrı olarak satılıp satılmadığını öğrenmek için bir soru sordum. Zira teknoloji mağazalarında denk geldiğim Tytan’lardaki klavye ve fare kombinasyonu gerçekten çok cezbedici duruyordu. Kendisi bu konuyla ilgili beni güzel bir şekilde bilgilendirdi. En net bilgi için bana gün içerisinde maille ulaşacağını söyledi ve kartımı aldı. Aynen söylediği gibi de, ben daha Ankara’ya varmadan, konuyla ilgili cevabını, ilgili departmandan öğrenip bana mail ile gönderdi. ( Cevap ne yazık ki satılmadığı yönündeydi ).

 

Ayrıca fotoğraf çekmek istediğimi söyleyince, Shawn Chang ile birlikte yemek masasından kalkıp, biz ve siz dostlarımız için bir poz verdiler 🙂

 

Shawn-Chang-ve-Bora-Aras
Shawn Chang – Bora Aras

 

Etkinlikle ilgili son bir not olarak, kahvaltıyla sunumun aynı anda başlaması bence bir eksi oldu. Zira editörler bir yandan ufak ufak atıştırmaya çalışırken, bir yandan da sunumu dinlemekte zorlandılar. Bir süre sonra, sadece birkaç kafa sunuma doğru dönmüş izliyor vaziyetteydi. Önce 20 dk kahvaltı için süre tanınsa, sonrasında sunuma geçilse daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

 

Sonuç olarak, bir teknoloji sitesi olmadığımız, hatta ve hatta teknoloji haberi dahi yayınlamadığımız halde bizi etkinliğe davet eden ( 2. kez ) ASUS’a Oyun Günlüğü ailesi olarak teşekkür ediyoruz. Her ne kadar genellikle maillerimize yanıt verilmese de ( 🙂 ) , davetleri ve bizimle ilgilenmeleri gayet hoştu.

 

Tansel bildirdi, bir sonraki etkinliklte görüşene kadar hoşçakalın!

 

 

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...