CM – Storm Quick Fire XT İncelemesi

OG-site-YT-banner

 

Soğutucu konusundaki uzmanlığıyla performans ve oyun tutkunlarının beğenisini kazanan Cooler Master, son birkaç yıldır CM-Storm adındaki oyunculara özel markasıyla oyun ekipmanı sektöründe de boy gösteriyor. Bu incelememizde, geçtiğimiz yıl incelediğimiz CM-Storm Quick Fire TK‘nın büyük abisi olan CM – Storm Quick Fire XT oyuncu klavyesini mercek altına alıyoruz.

Quick-Fire-XT

 

İlk önce her zaman olduğu gibi kutu içeriğiyle başlayalım. Quick Fire XT, kendisi gibi son derece sade bir kutu içeriğiyle birlikte geliyor. Kutu içeriği olarak ufak bir kullanım klavuzu, PS/2 port çeviricisi, klavyenizi kişiselleştirmeye yarayan 6 adet tuş, klavyeyi bilgisayara bağlayan 1.8 metre USB kablosu ve tuşları temizleme esnasında kolayca çıkarmanız için ufak bir maşa bizi karşılıyor. Ürünün yazılım desteği olmadığı için sürücü içeren bir cd veya flash bellek kutu içeriğinde yer almıyor.

1
Klavye bu kutuda geliyor.

Değiştirilebilir tuşlar, biz oyuncuların en sık kullandığı WASD tuşlarını eğer istersek farklı bir görünüme kavuşturmamıza olanak sağlıyor. Farklılık seven oyuncular için, kırmızı renkteki bu özel tuşlar güzel düşünülmüş bir detay. Bununla birlikte istersek klavyemizin alt tarafında bulunan Windows tuşunu da CM-Storm veya Cooler Master logosuyla da değiştirebiliyoruz. Açıkçası Cooler Master logosu ağırlıklı olarak yazıdan ibaret olduğu için tuş üzerinde pek hoş durmuyor ancak CM-Storm logosu gayet şık. Klavyenin kendi Windows tuşlarında da Windows 8 logosu yer almakta.

 Kutu içeriği ürün haricinde bu şekilde.
Kutu içeriği ürün haricinde bu şekilde.

 

Ürünün tasarımına baktığımızda, Quick Fire serisinin diğer klavyelerinde olduğu gibi son derece sade ve gösterişten uzak bir yapıyla karşılaşıyoruz. Klavyenin mat kasası, ilk bakışta son derece sağlam olduğu izlenimini bırakıyor. CM-Storm’un söylediğine göre bu mat kaplamanın altında çelikle güçlendirilmiş bir iskelet yatıyor. Genellikle ağır olmasına alıştığımız mekanik oyuncu klavyelerinin adetini bozmayarak,  Quick Fire XT’de  son derece ağır. 1.1 kilogram ağırlığında olan klavye, mat bitirişi ve parmak izi tutmaması sebebiyle övgüyü hakediyor. Klavyenin son derece sade bir yapıda olduğunu söylemiştik. Ürünün gözlerden uzak logosu da bunu kanıtlar nitelikte. Kullanım esnasında klavyenin logosunu görmek neredeyse imkansız. Kimi oyuncular bu kadar para verdikleri ürünlerde ufak gösteriş hamleleri bekliyor olsalar da, sadeliği seven oyuncular ve kullanıcılar gayet tatmin olacaklardır.

3

 

Yine biz oyuncuların bir diğer tercih sebebi olarak özel fontlar da bu klavyede kullanılmış.  Özellikle benim çok sevdiğim ve neredeyse kendi kullandığım klavyeyi alırken tercih sebeplerimden biri olan bu fontların, oyun klavyelerinde farklı olması hatta “ESC, Caps Lock, TAB” gibi tuşların bu farklı fontlarla yazılması gayet şık.

5

 

Yine tasarımla ilgili artı bir detay olarak, USB bağlantı kablosunun istenildiği zaman çıkarılabilmesi. Bu sayede klavyenizi rahatlıkla çantanız içinde eğilme bükülme kırılma derdi olmadan rahatlıkla taşıyabilirsiniz. 44×13 cm boyutlarında olan klavye, masasında çok yer olmayanlar için de büyük sıkıntı yaratmayacak. Herhangi bir ekstra oyun tuşu olmadığı için ( ki bu özellikle MMORPG oynayan oyuncular için büyük bir eksi ) boyutu da ideal düzeyde bırakılmış.

Ürünün arka kısmında ise her klavyede yer alan 2 adet yükseltme ayağı mevcut. Bununla birlikte, bu ayaklar kapılı olarak kullanıldığında, klavyenin arka tarafındaki 4 ufak lastik parçası, klavyeyi zeminden yüksekte tutuyor.

Klavyenin fonksiyonlarına geçmeden önce tasarımındaki son ayrıntıları da aradan çıkartalım. Ürünün tasarımsal olarak en büyük eksiklerinden birisi hiç şüphesiz küçük bir enter tuşuna sahip olması. Yıllardır standart enter tuşlarınla alışmış benim gibi kullanıcılar için yazı yazmak adeta bir işkence halini alıyor. Bununla birlikte ürünün Türkçe karakter içermemesi de bir başka büyük eksisi.

 

Şimdi biraz da klavyenin fonksiyonlarından bahsedelim. Peşinen söylemek gerekiyor ki, birçok oyun klavyesinde olduğu gibi Quick Fire XT’de ekstradan atanabilen oyun ve makro tuşları bulunmuyor. Ancak MMORPG tarzı çok tuş gerektiren oyunları oynamıyorsanız, bunun büyük bir eksik olduğunu söyleyemem. Zira kendi kullandığım klavyede yer alan bu ekstra tuşları 1 senedir neredeyse hiç kullanmadım. Ancak Quick Fire XT, yazılım desteği olmaması sebebiyle, ekstra yardıma ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda sizi ortada bırakabiliyor. Günümüzde bu seviye bir klavyede yazılım desteğinin olmaması gerçekten büyük bir eksik. En azından makro yapabilmemiz için ufak bir yazılım olsaydı bu denli karamsar düşünmezdim.

 

Mekanik oyuncu klavyelerini, normal klavyelerden ayıran en büyük özellikleri mekanik aksamları. Bununla ilgili geçtiğimiz yıllarda yazdığımız bir yazıdan bilgi alabilirsiniz. Quick Fire XT, Cherry MX Blue mekanik aksam kullanıyor. Mavi renkteki bu switchler, çok düşük bir basınçla kullanılıyor. Yani kısacası son derece yumuşak bir kullanma deneyimi yaşatıyor ki bu da benim kişisel favorilerimden bir tanesi.

switch

Klavyenin F tuşlarında yer alan multimedya fonksiyonları da bilgisayarda film izlerken veya müzik dinlerken size yardımcı olabilir. Bu tuşlar F tuşlarında yer aldığı için maalesef spacebar’ın sağ tarafında bulunan FN tuşuyla birlikte kullanmamız gerekiyor. Yani sesi açmak veya parçayı değiştirmek için aynı anda 2 tuşa birden basmamız gerekiyor. Ekstradan bir tuşa daha basmamız gerekse de, klavyenin kompakt yapısını bozmadan bu multimedya tuşlarının da yer alması hiç olmamasından iyidir. Ancak bu tuşlar bağımsız olarak ayrı bir tarafa sıkıştırılsaydı daha iyi olurdu. Bunun dışında günümüz oyuncu klavyelerinden aşina olduğumuz “Gaming mode” tuşu, Quick Fire XT’de de yer alıyor.  F12’nin üzerinde bulunan bu tuşu aktif ettiğimizde klavyedeki windows tuşunu devre dışı bırakmış oluyoruz. Böylelikle oyun oynarken yanlışla elimizin windows tuşuna değmesi gibi durumlarda ( ki bu ayda yılda bir olur ama gerçekten çok can yakar ) oyun keyfimizin yarıda kalmaması için bize kolaylık sağlıyor. Ayrıca bu tuşun üzerinde ufak bir led ışığı da mevcut. Ufak bir detay olsa da, bu ışık maalesef çok keskin ve insanın gözünü alıyor. Biraz daha kısık olsaymış iyi olurmuş diyelim.

switch2

 

Ürünle birlikte gelen PS/2 çevirici, klavyeye ekstra bazı fonksiyonlar da ekliyor desek heralde yanılmış olmayız. Zira klavyeyi PS/2 portundan bağladığımızda CM-Storm tarafından  “Turbo Mod” olarak adlandırılan özelliği de kullanabiliyoruz. Bu özelliğin sadece PS/2 portundan bağlandığı zaman çalışabilmesi, laptoplarına klavye bağlayıp kullanan oyuncuları üzebilir. Turbo Mod’un ne işe yaradığına da hemen kısaca değinelim. Numpad’in en üst kısmında yer alan 4 tuştaki ekstra fonksiyonları kullanabildiğimiz bu mod, klavyede tuşa bir kere bastığımızda birden fazla basmışız gibi reaksiyon vermesini sağlıyor. Örneklemek gerekirse FN tuşuna basılı tutup, “/” tuşuna basarsak artık klavye 2x turbo modda çalışıyor olacak ve siz klavyedeki herhangi bir tuşa bastığınızda o tuşa otomatik olarak 2 kere basacak. Yani bir notepad açıp  A tuşuna bastığınızda “AA” şeklinde bir çıktı alacaksınız. Bunu 8x e kadar çıkarmak mümkün. Her oyunda işimize yaramayacak olsa da, kesinlikle yeri geldiğinde oyunculara oldukça yardımcı olabilecek bir özellik.

 

6

Gelelim klavyenin fiyatına.  An itibariyle 114$+KDV’lik fiyatıyla 300 TL barajına yaklaşan ( Tabiki son aylarda artan dolar kurunun da bunda etkisi çok büyük ) Quick Fire XT, kompakt bir mekanik klavye olarak kaliteli bir kullanım deneyimi sunsa da yazılım desteğinin olmaması, ek oyun tuşlarının yer almaması ve  makroya imkan sağlamaması gibi ciddi eksikleri de beraberinde getiriyor. Kendisiyle geçirdiğimiz  3 hafta boyunca gerek malzeme kalitesi, gerekse de temel fonksiyonları konusunda bir sıkıntı yaşamadığımız Quick Fire XT, çok fazla ek oyun fonksiyonu aramayan ve klavyesinin masasında çok yer kaplamasını istemeyen oyuncular için ideal.  Özetle ek tuş istemiyorum, yazılım desteğini de zaten kullanmayacağım diyorsanız, klavyem sade ve gereksiz büyük olmasın diyorsanız bu fiyat aralığında Quick Fire XT’ye bir göz atmanızda fayda var.

 

Bir sonraki incelememizde görüşmek üzere!

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...