Dawn of Fantasy: Kingdom Wars İncelemesi

OG-site-YT-banner

Strateji oyunlarında yeni bir dönem!
Dawn-Of-Fantasy-Logo

 

Dawn of Fantasy: Kingdom Wars, oyun tarihinde ilk kez, bizlere 3 boyutlu grafiklerle,  gerçek zamanlı kuşatma yapabilmemize olanak sağlayan bir MMORTS oyunu. Her ne kadar türü “MMORTS” olsa da bana göre apayrı bir türe sahip bu oyun.

reverie-world-logo

Reverie World Studio tarafından geliştirilen ilk Dawn of Fantas, 6 Eylül 2011’de 505 Games tarafından piyasaya sürüldü. En başta PC ve XBOX 360 için çıkması planlanan Dawn of Fantasy: Xbox 360 versiyonu daha sonradan iptal edildi. Dawn of Fantasy: Kingdom Wars ise, 1 Nisan tarihinde, biz oyunseverlerle buluştu.

exp-1

 

Dawn of Fantasy: Kingdom Wars’ta insanlar, elfler ve orklar olmak üzere 3 ayrı ırk var ve hepsinin de ayrı ayrı özellikleri var. Ayrıca, oyunda aslen ejderhalar ve cüceler ile birlikte 5 ırk olması planlanmış ama bazı sebeplerden dolayı eklenememiş. Ama sizlere iyi bir haberim var! Reverie World Studios’un yaptığı açıklamaya göre  ileriki zamanlarda ejderhalar ve cüceler de oyuna eklenebilir!

dof-ırklar

Az önce de söylediğim gibi oyunda 3 ana ırk var ve hepsinin de kendilerine özel ayrı ayrı özellikleri var. İnsanlar hem defansif hem de ofansif olarak kullanılabilecek bir ırk. Savaş esnasında ne zayıf noktaları var ne de güçlü oldukları bir durum var. İnsan ırkını kullanan bir oyuncunun işi biraz zor. Savaş esnasında en küçük detayı bile gözden kaçırmadan askerlerinizi özenli ve planlı bir şekilde yönetmeniz gerekiyor.

Sıradaki ırkımız Elfler. Elflerin en güçlü silahları okçuları. Eğer okçularınızı iyi kontrol ederseniz savaş tamamen sizin demektir. Ekonomik olarak mükemmel bir ırk. Depo kapasitenizin tamamını bi kaç saat içinde tamamen doldurabilecek ekonomik güce sahipler.

Dawn of Fantasy: Kingdom Wars’daki ekonomisi en zayıf olan ırk orklar. Her ne kadar ekonomik olarak çok güçlü olmasalar da kendileri askeri olarak ciddi bir güce sahipler. Oyundaki en güçlü askerlere sahip olan orklardaki en iyi askerler yakın dövüş askerleridir. Bunlarla düşman ordularını ezip geçebilirsiniz. Ayrıca orklar, aynı zamanda goblin ve ogre de eğitebiliyorlar.

dof-kaynaklar

Oyunda 4 ana kaynak var. Altın, taş, odun ve gıda. Oyuna başladığınız ilk zamanlarda oduna ağırlık vermenizi öneririm. Yeni evler yapıp popülasyon limitinizi iyice arttırdıktan sonra yiyeceğe ağırlık vererek nüfusunuzu çoğaltın. Nüfusunuzu da mı arttırdınız? Artık geliştirmeleri yapmaya hazırsınız demektir! Yani altın ve taş madenlerine hücum edebilirsiniz. Oyunda, geliştirmeleri yapmak için ayrıca taclara ihtiyacınız var. Tac yoksa geliştirme de yok! Taclarınızı ister altınlarınızı çevirerek, isterseniz de görevlerinizi tamamlayarak elde edebilirsiniz. Açıkcası ben görev yapmaya üşendiğim için altına aşırı derecede ağırlık verdim ve sayesinde yata yata tac elde ediyorum! Ayrıca eklemem gerekli ki bir depo kapasiteniz bulunmakta. Eğer depo kapasiteniz 5000 ise odun, yiyecek ve taşlardan toplamda 5000 tane saklayabilirsiniz demektir. Altını neden saymadığımı soracak olursanız da hemen söyleyeyim. Altının depolanma şekli odun, taş ve yiyeceğe göre biraz daha değişik. Diğer 3 kaynak toplamda 5000 depolanabilirken, altın tek başına 5000 depolanabiliyor. Daha fazlasını da depo edebilirsiniz, ancak askerleriniz daha fazlasına bakamadığı için depo kapasitenizin dışına çıkan her altın yavaş yavaş çalınıyor.

dof-level

Dawn of Fantasy: Kingdom Wars’ta “Level” sistemi de mevcut. Askerleriniz, kahramanınız, hayvanlarınız ve hatta binalarınızın bile bir leveli var! Binaların levellerini arttırdığınızda (eğer binadan herhangi bir kaynak elde ediyorsanız) dakika başına elde ettiğiniz kaynak miktarı artar, ürettiğiniz köylüler ve askerlerin masrafları düşer, (depolar ve ana bina için geçerli) depo kapasiteniz artar,  teknolojik geliştirmelerin masrafları düşer, binanın HP’si ve yangınlara(ateşlere) karşı dayanıklılığı artar ve binadan ürettiğiniz üniteler(askerler, köylüler ve hayvanlar) binanın güncel seviyesinde üretilir. Kahramanınız, askerleriniz, köylüleriniz ve hayvanlarınız her level atladığında ise size 3 tane skill puanı veriliyor. Bu skill puanlarınız ile askerlerinizin saldırı hasarlarını, türlü türlü savunmalarını(ok savunması, kılıç savunması vs.), canlarını, stamina ve yürüme hızlarını, canlarının yenilenme hızlarını, görüş alanlarını ve daha birçok özelliklerini geliştirebilirsiniz. Size en iyi tavsiyem ilk skill puanlarınızı canlarının yenilenme hızına verin. Diğerlerini de oynayış tarzınıza göre dağıtın. Savaş esnasında önceki askerlerinizin canları azaldığında arkaya çekip canlarını doldurduktan sonra tekrar öne getirip önde kalan grubu arkaya çekip canlarını doldurabilirsiniz. Bu şekilde daha çok düşmana karşı dayanabilirsiniz. Okcular için(en sevdiğim askerlerimdir) ilk skilleri canların restore edilmesine verdikten sonra, 2. Leveldeki skillerin 2 sini görüş alanına ve kalan 1 ini de ister saldırıya isterseniz de ok kapasitesini çoğaltmak için verebilirsiniz. Bu görüş alanı ile düşmanlarınıza gözükmeden uzaktan onları (her ne kadar yavaş da olsa) öldürebilir ve rahatca, askerlerinizi feda etmeden, hasar almadan yolunuza devam edebilirsiniz!

dof-dunya-haritasi

 

dof-sehir

Dünya haritasına geçtiğinizde birçok kale ve yoldan geçen küçük hayvancıklar görebilirsiniz. Ordunuzu kurduktan sonra öyle gezinirken bir başka oyuncuya veya npc düşmanlara rastlayabilirsiniz yolda. Bu savaş demek. İster reddedersiniz, isterseniz kabul eder, alayını keser geçersiniz. Ama bence ilk zamanlarda reddeddin. Unutmadan eklemeliyim. Oyunda ayrıca bir ticaret sistemi bulunuyor. Her kaleyle ticaret yapılmıyor tabi. Ticaret yapmak istediğiniz kalenin isminden sonra “Trade” yazması gerekiyor. Bu ticaret yapabileceğiniz kalelerde odun, yiyecek ve taşlarınızı altın karşılığında satabilirsiniz veya altın karşılığında satın alabilirsiniz. Ayrıca yanınızda getirdiğiniz hayvanlarınızı, askerlerinizi de altın karşılığında satabilir veya yine altın karşılığında asker, hayvan satın alabilirsiniz. Ticaret amaçlı gittiğiniz şehirlerde ayrıca askerlerinizi altın karşılığında eğitip bir üst seviyeye atlamasını sağlayabilirsiniz. İsterseniz şehre giriş yapıp neler var neler yok şöyle bir gözatabilirsiniz. Ayrıca bir savaştan çıktıysanız ve askerlerinizin, hayvanlarınızın iyileşmesi gerekiyorsa en yakın şehirde durup askerlerinizin veya hayvanlarınızın canlarını bir miktar altın karşılığında doldurabilirsiniz.

dof-ana-ekran

Oyunda Single Player modu mevcut. Kingdom Wars, Lay Siege ve Castle Siege diye üç tane de oyun şekli mevcut. Ayrıca bir de Custom Scenarios diye bir kısım mevcut. Burada kendi oyun kurallarınızı oluşturup istediğiniz gibi oynayabilirsiniz.

dof-single-player

İlk olarak Kingdom Wars’dan bahsetmek istiyorum. Bu oyun şeklindeki amacınız ordunuzla diğer şehirleri yenmek ve onları ele geçirmek. Her ırka(İnsanlar, Elfler ve Orklar) ayrı ayrı 4 er şehir bulunmakta, toplamda 12 tane şehir mevcut. Ayrıca Union War, Realm War ve Epic War olmak üzere de 3 ayrı oyun stil mevcut bu kısımda.

Union War: Ordunuzla kendi ırkınızdan olan şehirleri ele geçirmeye çalışıyorsunuz. Union War, bu oyun stilinin en kolay zorluğuna sahip.
Realm War: Kendi ırkınızdaki diğer şehirlerle dost olarak başlıyorsunuz ve diğer ırkları yok etmeye, ele geçirmeye çalışıyorsunuz. Realm War, bu oyun stilinin orta derecedeki zorluğuna sahip.

Epic War: Yalnız başınıza tek bir şehirle başlayıp tüm dünyayı ele geçiriyorsunuz! Epic War’ın zorluğuna gelecek olursak eğer zaten tek bir şehir ve küçük bir orduyla başlayıp da bir başka kaleyi fethetmek zorken tüm dünyayı fethetmek gerçekten sizi yoracak ve zorlayacaktır.

Diğer bir oyun stili ise Lay Siege. Bu oyun stilinde ise istediğiniz bir şehre saldırıyorsunuz ve onların savunmalarını yıkıp şehri ele geçirmeye çalışıyorsunuz.

3. oyun stilimiz olan Castle Defense’de ise isminden de anlaşılacağı gibi şehrimizi savunuyoruz. Oyun dünyasındaki 12 şehirden birini seçip şehrimizi saldıran düşmanlara karşı korumaya çalışıyoruz.

Bu oyun stillerinin asıl amaçları oyundaki saldırı, savunma gibi stratejilerinizi geliştirmenize yardımcı olmak.

dof-online

Dawn of Fantasy: Kingdom Wars’daki asıl oyun online arenada dönüyor. Single player modundan kazandığınız tecrübeleri online modu ile diğer oyunculara ve npclere karşı kullanabilirsiniz. Ayrıca bir sorun olursa oyunda bulunan GM’ler oyuncularla gerçekten samimi bir şekilde ilgileniyor, onlara danışabilirsiniz. Ayrıca online modda günlük girişlerinizde ödül de alıyorsunuz.

tutorial

Oyuna yeni başlayan oyuncuların en başlarda oyunu kavramak için biraz gayret göstermesi gerekecek. Oyunu öğrenmenize yardım olacak olan tutorialleri kaçırmamanızı tavsiye ederim.

 

dof-grafik

Oyun içi grafiklere değinmeden edemeyeceğim. Oyunda gerçekçi bir şekilde yaz, kış, gece, gündüz, yağmurlu, güneşli her türlü havayı yaşayabilirsiniz. Gündüz, yaz mevsiminde yağan yağmurun verdiği o görüntüyle büyülenmeniz muhtemel. Ağaçların, tarlaların, binaların her ayrıntısını görebilirsiniz. Gölgelendirmeler ise ayrıntılı, gerçekçi bir şekilde yapılmış olduğu için en çok beğendiğim unsurlarından biri oldu. Sudaki yansımalar ve dalgalanmalar da gözden kaçabilecek gibi değil. Kalelerin ve şehirlerin o güzel görünüşlerinden de bahsetmezsem olmaz tabi. Şehrinizi çevreleyen surlar gerçekten ayrıntılı bir şekilde dizayn edilmiş. Dikkatlice bir göz attığınızda, en ufak oyuğuna kadar özenle şekillendirilmişler. Tabi o gölgelendirmeler buradan da eksik olmamış. Düşmanlarınızla çarpışırken ölen askerlerinizin düşüş animasyonları sizi üzerken düşmanları yendiğinizde ordunuzun o sevinme animasyonları, o sevinç çığlıkları sizi de mutlu etmeye yetiyor. Dünya haritasına geçtiğinizde ise dünyanın o harika ışıklandırılmış görüntüsüne hayran olabilirsiniz.

dof-grafik2

Reverie World Studios’un oyun içi seslendirmelerine de önem verdiği anlaşılmayacak gibi birşey değil. Önemli birşey olduğunda anlaşılabilir bir şekilde neler olup bittiğini anlatan bir arkadaşımız var. Altınız kapasiteyi aştığında, deponuz dolduğunda, dünya haritasında bir yere gönderdiğiniz ordunuz o yere vardığında ve aha birçok durumda bu arkadaş bize gerekli bilgilendirmeyi sesli bir şekilde yapıyor. Gerçekçi silah sesleri, askerlerinizin sevinç sesleri, ölüm sesleri, çevreden gelen sesler ve sizi heyecanlandıran savaş müzikleri, yaptığınız savaştan aldığınız zevki iki katına çıkarıyor.

 

dof-grafik3

 

Eğer bir strateji oyunu hayranıysanız ve MMO tarzı oyunlara bayılıyorsanız bu iki türün birleşimi olan Dawn of Fantasy: Kingdom Wars, oyun içi sesler ve görsellikleriyle fantastik orta çağ atmosferini oyuncularına çok güzel bir şekilde yaşatıyor. İster fantastik orta çağda stratejinizi geliştirin isterseniz de dünya üzerinden binlerce oyuncuya karşı yarışın!  Dawn of Fantasy: Kingdom Wars tüm bu özellikleriyle sizi bambaşka diyarlara götürmek için bekliyor olacak!

 

İyi oyunlar!

 

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...