DayZ Standalone Sohbet Tadında Hayatta Kalma ve Çözüm Rehberi

OG-site-YT-banner

dayz_logo
Bir sabah gözlerinizi açtınız ve ortalık hiç olmadığı kadar sessiz. Havada ürpertici bir koku var. Şöyle bir dışarı bakayım dediniz ve o da ne?!! İnsanlar birbirlerini parçalıyor ve yiyor. Artık tek amacınız hayatta kalmak. Sizi ısıran bir zombi veya silah bulmuş bir insan tarafından öldürülebilirsiniz. Bu yüzden insanlara güvenemeyecek ve sokaklarda rahat rahat dolaşamayacaksınız. Bulduğunuz yiyecek ve içeceklerle yaşamınızı sürdürmeye çalışacak , sahip olduğunuz hayatta kalma dürtüsü ile katil olacaksınız. Bir filmden bahsetmiyoruz. Survival oyunlarının yükselişte olduğu şu sıralarda Arma serisinin yapımcısı Bohemia Interactive piyasa da bende varım dedi ve bizde oyunun daha alpha sürümünde olmasına rağmen, merak eden Oyun Günlüğü Dostları için detaylı bir rehber hazırladık .

”İLK DEFA OYNUYORUM, HİÇBİR ŞEY BİLMİYORUM!”
Öncelikle sakin olun ve fps oyunu oynarmış gibi yürümeye başlayın. Oyunun kontrolleri şu aşamada çok karmaşık değil. Bulduğunuz şeyleri nişangahı üstüne getirip F tuşuna basarak veya envantere girerek yani TAB tuşuna basarak solda görüp üstünüze koyun. Yiyecekleri aldıktan sonra üstüne sağ tıklayarak etkileşir hale getirebilirsiniz. Oyunu enter tuşu ile geçiş yaparak hep tps hem de fps kamerasından oynayabiliyoruz. Bir engele takıldığınız da ‘’V’’ tuşu ile o engelden kurtulabiliyorsunuz. Çok spesifik kontrolleri ise configure kısmından öğrenebilirsiniz.

” NEREDEN BAŞLAMALIYIM? AMAÇ NE? ‘’
Sunucuya bağlandığınızda sizi deniz kenarında bir endüstri şehrine, liman şehrine benzer bir yere veya deniz kenarına, bir kasabanın ortasına kısaca herhangi bir yere atabilir. İlk amacınız yolu bulmak ve en yakın kasabaya veya köye gidip orayı yağmalamak olmalıdır. Tabi bunun yanında zombilere ve diğer insanlara dikkat etmelisiniz. Olabildiğince yolu takip etmeye çalışın ama yolun tam ortasından da gitmeyin. Saklanarak gidin ve insanlar sizi rahatlıkla göremesinler. Yoksa yanınıza gelip sizi vurabilirler. Daha sonraki amaçlarınız daha büyük şehirlere gitmek olsun. Buralardan silahlar ve mermiler,  kendinizi koruyabileceğiniz eşyalar bulabilirsiniz.  Dolayısıyla zombilerden ve diğer insanlarda kurtulma şansınız daha da artar. Binaların %90ına girebiliyoruz. Bir binaya girdiğimizde ilk bakacağımız yer tezgahların ve masaların üstü, köşeler ve raflar.. Öncelikle bir çanta bulursak veya bir bez odun ve ip ile küçük bir yaparsak bunun yanında cepli giysiler giyersek daha fazla malzeme taşıyabiliyoruz. Ne kadar çok eşya koymalık yeriniz olursa sizin için o kadar iyi olur. Ayrıca kapısı açık olan evlere girmemeye çalışın çünkü o evler büyük bir ihtimalle başkası tarafından yağmalanmıştır.

dayz-standalone-sales-figures

KARAKTERİN VERDİĞİ TEPKİLER ve ANLAMLARI (SICK, HUNGRY, vs.)
Envanter’e baktığınızda bazı belirtiler veya sol altta karakterinizin size ifade ettiği semptomları ve belirtileri görürsünüz. Bunlardan en önemli olanları şunlardır ;
Hungry acıktığınızı , thirsty susadığınızı, sick hasta olduğunuzu, bleeding kan kaybettiğinizi ifade eder. Eğer bu ifadelerin renkleri gittikçe koyulaşıyorsa durumunuz kötüleşiyor acele etmeniz gerekiyor demektir.
Hydrated su seviyenizin iyi olduğunu, energyzed ise yemek durumunuzun iyi olduğunu ifade eder.

karakter ifadeleri

HASAR SEVİYELERİ ( BADLY DAMAGED, RUINED vs. )

Bulduğunuz her şeyi yiyemiyor veya giyemiyorsunuz. Bunların hasar derecelendirmesi mevcut. Eğer ruined bir şey bulduysanız bu o şeyin parçalandığını ifade ediyor. Aynı zamanda vurulursanız vurulduğunuz yerdeki eşyalar, yiyecekler ruined oluyor.

badly damagedbadly damaged scopebadly damaged scope

” EKRANIM NEDEN SİYAH BEYAZ? ”

Ekranınız biri veya zombi tarafından vurulduktan sonra veya bir yerden atladıktan sonra siyah ve beyaz rengi alıyor. Kısacası kan kaybetme derecenize göre ekranınızın rengi değişiyor. Biri sizden kan çekerse de ekranınızın rengi değişiyor.

renksiz

 

 

Ekranınızın rengini eski haline getirmek için içi dolu Saline Bag bulmalısınız. Yani 2 slotluk olanlardan. Tek slotlukları doldurmak içinde start  kit bulmalısınız. Bunu bulduktan sonra birinizin sizin üstünüze gelip uygulaması gerekiyor. Veya başkasından kan almalısınız bunu da blood bag kitlerle yapabilirsiniz, fakat bunun tehlikesi eğer diğer kişiyle kan gruplarınız uyuşmuyorsa ölebilirsiniz. Bunu test etmek içinde blood test kit bulmalısınız.

Saline_Bag_IV2 slotluk dolu saline bag

KAN DEĞİŞTİRME TALİMATLARI

Öncelikle bir tane ilk yardım çantası bulun. Diğer oyuncudan şiringayla çektiğiniz kanı Blood test kit‘e koyun. Böylece kan grubunu öğrenmiş olun ama kendi kan grubunuzu da bilmeniz gerek. Bunun için test kiti direk elinize alarak direk kullanın. Kan  gruplarınız gerçekteki gibi uyuşmalıdır. Sonrasında blood bag ile diğer oyuncudan kanı alın ve start kit ile birleştirin. Son halinde kanı kullanabilirsiniz.

start kit dolu blood bag boş blood bagBlood_testing_kit

Soldan sağa ( Start kit- Start kit ile birleştirilmiş nakile hazır blood bag- boş blood bag- kan test kit)

” VURULDUM ve KANIYORUM, NE YAPMALIYIM ”
Vurulduysanız ve yanınızda sargı bezi veya bandaj yoksa, ilk başta üstünüzdeki tişörte sağ tıklayıp tear into rags derseniz tişörtünüzü yırtıp yaranıza bağlayabiliyorsunuz. Bu nesneleri kullanmak için nesnelerin üzerine  envanterde gelip use demeli veya elinize alıp use demelisiniz.

yırtılmış tişört sargi bezi ve bandaj

yırtılmış tişört-sargı bezi- bandaj

” YARALARIM KAŞINIYOR, NE YAPMALIYIM? ‘
Bunu genellikle vurulduktan ve kan kaybını durdurduktan bir süre sonra sol altta karakterinizin verdiği tepkilerle anlarsınız. Bunun için sargı bezini bulduğunuz alkol ile ıslatıp yaralarınıza sürebilirsiniz. Böylece yaralarınızı enfeksiyondan kurtarmış olursunuz.

alkol talimat

Bundan kurtulmanın diğer yolu ise tetracyln antibiyotik kullanmaktır. Bu ilacı da consume diyerek kullanabilirsiniz.

lX5ZGo1

” ZEHİRLİ(ROTTEN) MEYVE YEDİM NE YAPMALIYIM? ”
Önünüze gelen her meyveyi yemeyin. Rotten olan meyveler zehirli meyvelerdir ve bir süre sonra kendinizi bayılmış halde bulabilirsiniz.

zehirli muz

Bunu envanterdeki sick yazısından veya karakterin sol alttaki tepki yazılarından anlayabilirsiniz. Genellikle midem bulanıyor, ağzımda acayip bir tad var, kusmak üzereyimden anlayabilirsiniz. Hastalığınız gittikçe kötüleşebilir. Bunu geçirmek için ise Charcoal tabletleri kullanarak geçirebilirsiniz. Bunlar kusturucu tabletlerdir. Kustuktan sonra midenizdekiler boşaldığı için hungry olursunuz.

köür tabeltleri

YİYECEK ve İÇECEK REHBERİ
İçecek ve yiyecekleri klozet dahil her yerde bulabilirsiniz. Tabi market raflarına benzer yerlerde çoğunluktadır. Genellikle aşağıdaki yerlerde daha çok bulunur.

MARKET MARKET İÇİ MARKET DIŞI

Bulduğunuz mataraları ve su şişelerini atmamaya çalışın, onları su birikintilerinden ,  fps modunda su birikintisinin kıyısına gelerek Mouse Wheel ile fill diyerek – doldurabilirsiniz.  Ayrıca kuyulardan da su içebilirsiniz ve şişelerinizi doldurabilirsiniz.

tlaimat

Fakat içtiğiniz her su temiz olmayabilir bu yüzden su temizleyici tabletleri kullanırsanız sağlığınız için daha iyi olur.

SU temizleme

Bulduğunuz konserveleri testere, tornavida, balta, bıçak gibi eşyalarla açabilirsiniz fakat bir miktarı yere dökülebilir. Can opener ile ise kayıp vermeden açabilirsiniz.  Prinç konflenks gibi yiyecekler sizi daha tok tutacaktır, fakat bu tür yiyecekler susamanızı hızlandıracaktır.

Konserve açma

Ayrıca yiyeceğiniz yemekleri dezenfektan spreyi ile temizlerseniz hasta olma riskiniz azalır.

dezenfektan

TEKSTİL ( GİYSİ, AYAKKABI, ŞAPKA, YELEK ) REHBERİ
Giysi, ayakkabı, şapka, çelik yelek, çanta gibi aklınıza gelebilecek her türlü tekstil ürünü her yerde karşınıza çıkabilir. Giysileri, çantaları ve çelik yelekleri almaya özen gösterin çünkü bunlar size eşya koymak için daha çok yer kazandıracaktır.  Bu tür eşyalar Cherno,Balota Air Strip, Airfield ve  Electro‘ da daha rahat bulunabilirler.

full gear

“SİLAHLARI ve MERMİLERİ NEREDEN BULABİLİRİM? “
Silahlar ve baltalar en çok fire-stationlar ve kışlalarda bulunur. Av tüfekleri hastane ve okullarda da bulunabilir. Mermiler ise fire-stationlar ve belirli evlerde fazla olmak üzere her yerden bulunabilir. Bölge olarak Balota Airstrip, Cherno, Electro ve Airfiled’de daha rahat bulunabilirler. Bu konuda en çok ziyaret edilen yerler aşağıdadır.

400px-Elektroofficebuildingdayzsa hastane Fire_station

” ZOMBİLERİ NASIL DAHA RAHAT ÖLDÜRÜRÜM? “
Zombileri balta ve silahlarla en kolay şekilde öldürebilirsiniz. Ucu kırmızı balta ve her silahla tek vuruşta öldürebilirsiniz. Ayrıca bıçak, yangın tüpü, levye, beyzbol sopası, kürek gibi şeylerle de zor olmasına rağmen öldürebilirsiniz. Silahlarla zombilerin gövdesine nişan alırsanız vurmanız daha kolay olacaktır. Ayrıca zombileri balta ile koşarak vurursanız daha güvenli olacaktır.
yakın dövüş silahları

balta

” YÖN REHBERİ “
Öncelikle bir patika veya asfalt yol bulmaya çalışın. Bu yollar elbet sizi bir kasabaya veya köye götürecektir. Öte yandan deniz tarafındaysanız denizden uzaklaşmak yerine paralel olarak yolu takip edin. Ayrıca eğer karıştırmıyorsanız bulutlar sizi her zaman doğuya götürür. Bunun yanında tren rayları da iyi bir rehberdir.   Geldiğiniz kasabaların girişinde bildiğimiz şehrin ismi yazan veya şehirlerin hangi yönde olduğunu ve ne kadar mesefe kaldığını gösteren tabelalar olur.

tabela

Buradan ismini okumaya çalışın ve internetten bulduğunuz chernerus haritasındaki şehir isimleriyle karşılaştırın.

chernarus harita

Zamanla şehirlere ve yollara hakim olacaksınız. Oyunda pusula bulursanız her zaman güneye gitmeniz sizin yararınıza olacaktır.

pusula

Bir yere gitmek istediğinizde internetten bulduğunuz haritayı kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Gene bir arkadaşınızla buluşmak istiyorsanız bu adımları takip ederseniz amacınıza ulaşabilirsiniz.

” NASIL BİR ŞEHRE veya KASABAYA GİDEBİLİRİM? “
Patikaları ve asfalt yolları takip ederek yağmalayabileceğiniz bir yere gidebilirsiniz.  Ayrıca elektrik direkleri de sizi bir kasabaya veya şehre çıkaracaktır. Takip ettiğiniz yollar elbet sizi bir yere çıkaracaktır. Buraya kadar hala yönünüzü bulamadıysanız yüksek bir yere çıkın ve etrafı gözetleyin .

yol

”EŞYALARIM NASIL RUİNED OLDU?”
Eşyalarınız durduk yere ruined olmaz. Bunun birden fazla sebebi olabilir. Zombi tarafından tırmalanmış olabilirsiniz. Ya da biri sizi uzaktan vurmuş olabilir. Nerenizden vurulduysanız o bölgedeki eşyalarınız ruined olacaktır. Ve o eşyaları çok hasar gördüğü için bir daha kullanma şansınız olmayacaktır.

” KARAKTERİM AYAĞA KALKAMIYOR! ”
Karakteriniz ayaktayken yürümeyip kendini yere atıyorsa bu ayaklarınızın kırıldığı anlamına geliyor. Genellikle yüksek bir yerden düşünce ayaklarınız kırılsa da biri tarafından bacağınızdan vurulursanız da bir daha yürüyemeyebiliyorsunuz. Bunun iki çözümü mevcut  morfin kullanmak veya bulduğunuz odun çubuklarını yırtılmış tişört bacağınıza bağlamak.

morfin  çubukuse

Tabi ayağınız kırık halde nereye kadar sürünebilirsiniz orası da meçhul. En iyisi bu önlemleri ayağınız kırılmadan almanız.

” KARAKTERİM’DEN İNLEME SESLERİ GELİYOR! ”
Karakteriniz genellikle yara aldıktan sonra inler. Bu yaralarının acıdığı anlamına geliyor. Ve inlemenizi diğer insanlar duyabilir. Bun geçirmek için ise painkillers kullanmanız gerekmektedir.

ağrı kesici

” ADAMIN BİRİ BENİ KELEPÇELEDİ, NE YAPACAĞIM? ”
Eğer sizi kelepçeledilerse bundan kurtulmak için 2 çözüm mevcut. Ayağa kalkıp boşluk tuşuna birçok kez basarsanız küçük bir ihtimalle kelepçe kırılabilir, bu şans kelepçenin hasar durumuna göre değişebilir. Diğer çözüm ise tabi ki anahtarlar. Anahtarınız varsa kelepçeyi açabilirsiniz.

kelepçeleme

YAŞAM SÜRENİZİ ARTIRACAK ÖNERİLER
Yolun ortasından yürürseniz ve herkesin kontrol ettiği yerlere rastgele girerseniz oradan sağ çıkma olasılığınız çok az olur. Bir yere girmeden önce köşelerden o yeri kontrol edin.

gözetleme

Kıyafetlerinizle kamuflaj olacağınız yerlerden yürümeye çalışın.

camo

Bir yere girmeden önce oranın çevresini uzaktan kontrol edin. Öldürdüğünüz kişinin arkadaşı olabilir, heyecana kapılıp hemen cesedi lootlamaya başlamayın. Ne kadar hızlı ve karmaşık koşarsanız diğer kişilerin sizi vurması o kadar zorlaşır. Sizi kimsenin takip etmediğinden emin olun. Kimseye güvenmeyin. Bunun yanı sıra Çok yemek yemeyin ve çok sıvı tüketmeyin her şeyi sınırda bırakın.

vitamin

Vitaminleri kullanın.

healty

Healthy yazısını görürseniz bu karakteriniz sağlıklı demektir. Bunun için düzgün derecede sıvı tüketmeli ve yemek yemelisiniz.

bar

Aciliyeti olan eşyaları, silah bandaj, su, balta gibi hızlı almak için envanterde iken numara barınıza sürüklerseniz o daha rahat kullanabilirsiniz.

SİLAH REHBERİ
Silahların kullanımını bulduğunuz silah eklentileriyle daha rahat hale getirebilirsiniz. Örneğin bipodu mosinde yerdeyken deploy ederseniz yararı daha fazla olacaktır. Ayrıca mosin’e compressor takarsanız silahın sesi her yerden duyulmaz ayrıca bu m4 için de geçerlidir. Bu eklentileri envanterde silahın üzerine veya ilgili kısma götürüm attach derseniz takılacaktır.  Ayrıca şarjör değiştirmeyi de şarjörü çıkartıp mermileri şarjöre sürükleyerek yapmanız gerekmektedir. Her silahın kendine özgü eklentileri vardır. Her silahın kendine özgü mermisi vardır. Hangi silaha hangi mermi takıldığını silaha sağ tıklayıp inspect diyerek öğrenebilirsiniz.

 mosin

Öte yandan m4’e flashlight, çoklu şarjör, bıçak gibi eklentiler de takabilirsiniz.

full gear m4

En önemlisi de her hangi bir dürbünü kullanmanız. Fakat silahları fps modunda 2 kere sağ tıklayarak silahın kendi arayüzünden kullanmaya özen gösterin diğer türlü hedefi vurmanız zorlaşacaktır. Bunun örneğini aşağıdaki resimde görebilirsiniz ayrıca aşağıdaki uzun menzilli dürbündür ve oyunda mosin tüfeği için en çok tercih edilen dürbündür. Yaklaşık 800mden bile hedef vurabilirsiniz.

long rage

Ayrıca bir süre koştuktan sonra hedefi vurmanız zorlaşacaktır, çünkü karakteriniz nefes nefese kalmıştır. Bunun yanında baltaları veya diğer hasar verebilecek eşyaları koşarak kullanmanız daha etkili olacaktır. Silahlarla hedefin gövdesine nişan almaya çalışın bu sizin yararınıza olacaktır. Tabi ki vurduğunuz hedef başka biriyse vurduğunuz yerdeki eşyalar büyük bir ihtimalle parçalanmış kullanılamaz duruma gelecektir.

İLETİŞİM  REHBERİ

Oyunda capslock tuşuna basarak sadece etrafınızdaki kişilere seslenebilirsiniz. Bunu yandaki mikrofon ikonundan anlayabilirsiniz.

ikon

Ayrıca oyunda telsiz de mevcut. Telsiz ile başka biriyle uzaklardan konuşabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan bir telsiz ve pil.

telsiz pil xYWl4A

Pili telsize taktıktan sonra envanterde sağ tık ile frekansları ayarlayabilirsiniz. En üstteki sizin frekansınızı ifade eder ve açma kapama fonksiyonlarını gösterir. Diğer frekansları next ve previous ile gezebilir, caps-lock tuşu ile konuşabilrsiniz.

” ADAM GÖRDÜM, GİDİP KONUŞMALI MIYIM? ”
Bu size kalmış bir şey. Bulduğunuz adamla bir süre geçirdikten sonra bile sizi vurabilir. Benim önerim kimseye yaklaşmamanız ve bir tehdit durumunda silahınızı kullanmanız. Çünkü yaşamak için öldürmeniz gerekebilir. Eğer adam sizin yakınınızdaysa veya sizi esir almışsa oyundan olabildiğince çıkmayın ve adamı yumuşatmaya çalışın. Çünkü oyundan çat diye çıkamıyorsunuz belli bir süre var ve o süre bitene kadar karakteriniz oyunda gözüküyor. Eğer diğer kişi sizden bir tepki alamazsa sizi öldürebilir. Bunun yanı sıra oyundan tenha yerlerden çıkmayı alışkanlık hale getirin. Herkesin geçtiği yerlerden çıkarsanız ve oyuna dolu bir sunucuda dahil olursanız daha siz oyunun açıldığını göremeden sizi öldürebilirler.

hello

CHERNO REHBERİ

Cherno’nun tabeladaki yazılımı şöyledir.

cherno elektro arası

Cherno’da hastane, fire-station, okul, market gibi yapılar mevcuttur. Blok halindeki dükkana benzeyen yerlerden genellikle yiyecek, giyecek ve içecek çıkar. Cherno electro ve balota arasındaki şehirdir.

cherno loot

Yukarıda renklendirilmiş simgelerle gördüğünüz yerlerden önemli eşyalar çıkmaktadır.

ELEKTRO REHBERİ

Elektro’nun kuzey tarafında 2 tane fire-station vardır. Aynı zamanda market hastane okul bulunmaktadır.

elektro tabela

Elektro chernonun doğusunda kalır. Ayrıca elektro doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrılır. İki tarafında da loot vardır.

elektro doğusu

elektro loot

Yukarıda Elektro’nun önemli eşya çıkan loot  binaları işaretlenmiştir.

BALOTA AIRSTRIP REHBERİ

balota kuş bakışı

Balota airstrip sınırları içinde kışlalardaki yatakların altında dahi loot vardır.

balota tabelası

Buralardan genellikle ağır ve hafif silahlar, baltalar, mermiler, askeri kıyafetler, silah eklentileri çıkar.

balota airstrip

Yeşil çizgi boyunca içeri girilebilen her yapıda loot mevcuttur.

Balota çok işlek bir yerdir. Buralarda gezerken dikkatli olmanız iyi olur.

AIRFIELD REHBERİ

Airfield haritanın ortasındaki büyük bir havalimanıdır. İçinde balota airstrip’in yaklaşık 5 katı yağmalanacak yer vardır.

Northwest-Airfield_Aerial-North_DayZ-Wiki

Kuleden tutun çadırlara kadar her yerden silah, askeri giysi ve benzeri eşyalar çıkar.

airfield

Buraya ulaşmak için chernarus haritasından yardım alırsanız daha rahat gidersiniz.

” HİÇBİR ŞEY BULAMADIM, NE YAPMALIYIM? ”
Çoğu yerde bir şey bulamadıysanız ve çoğu evin kapıları açıksa yapmanız gereken başka bir sunucuya geçmek. Yalnız bunu ha bire yaparsanız cool down süresi etkili olacaktır. Bu 260 saniyedir ve bazı durumlarda sıkıntı yaratabilir.
” BAYILDIM, ŞİMDİ NE OLACAK? ”
Bayıldıysanız , birinin size serum, epinefrin vermesi veya sargı yapması veya defibrilatör kullanması gerekmektedir.

defibrilatör epinefrin

Bayıldıktan sonra sunucudan çıkarsanız veya respawn derseniz karakteriniz sıfırlanacaktır. Kısacası bayılmamaya özen gösterin. Bayılmamak için de hasta olmayın, vurulmayın, zehirli yiyecekler yemeyin.

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...