DmC : Devil May Cry İncelemesi

OG-site-YT-banner

dmc-screenshot

 

 

Yarı melek yarı şeytan yeni Dante ile karşınızdayız. Devil May Cry serisinin son halkası DmC oyun günlüğüne konuk oluyor.

 

Yarı melek yarı şeytan diye başladık. Oyunda aslında tam olarak bunun üstüne kurulu. Fakat melek ve şeytan hikayesinden de öte bir senaryo ile karşımızda. Geçmişimizle yüzleştiğimiz olayları aydınlatmaya çalıştığımız ihanetleri yaşayacağımız bir oyun DmC. Yeni Dantenin karizmatik ceketi umursamaz ve cool tavırları. Tabiri caizse taş’dan gibi görünse’de altın bir yüreğe sahip bir olan bir dante. Çok daha fazla güç arzulayan kardeşi yarı melek yarı şeytan Vergil. Bunun sonuçlarına diğer oyunlarda şahit olduk. DmC bizi geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

 

DmC’nin diğer Devil May Cry oyunlarından çok ayrı olacağı, Ninja Theory’nin yeni bir evren yaratacağı söylenmişti. Bir çok Devil May Cry hayranının’da tepkisini çeken bu hareket aslında pek’de doğru değil. Senaryo ve oynanış bakımından diğer Devil May Cry oyunlarına oldukça benzerlik gösterdiğini görüyoruz. Mundus yine en güçlü düşmanımız ve onun yancılarını avlıyoruz. Her şey dünyayı  şeytanlardan soyutlamak için. Bu yoldaki yardımcılarımız Vergil ve Vergil sayesinde tanıştığımız psişik kız Kate. Kardeşimiz Vergil da değişikliğe uğramış. Yeni Vergilin bana göre daha karizmatik olduğunu söyleyebilirim.

wallpaper2_dmc_devil_may_cry_05_1920x1080

 

Batı unsurları taşıyan Dante!

Capcomun yeni oyunu Ninja Theory’e emanet etmesi ve Ninja Theory’nin DmC evrenini baştan yarattığını’dan bahsetmiştik. Yeni Dante ye ısınmak nasıl olacaktı? Bu düşünceler benimde olduğu gibi diğer oyun severlerin kafasını uzun süre kurcalamıştı açıkçası. Fakat oyunun ilk giriş videosundan beri yeni Dante’ye ısındım diyebilirim. Ninja Theory bu konuda iyi iş çıkarmış. Yeni Dante biraz agresif biraz umursamaz rakiplerini küçümseye bayılan biri aynı diğer Dante gibi. Kolay ısınmam da ki en önemli unsurda bu oldu. Yeni Dante tamamen farklı değil diğer Dante den alıntılar taşıyor. Eski Dante’nin espirili yanını pek bu Dante de pek göremesek de espirilere yer verilmiş. Ayrıca oyunda eski beyaz saçlı Danteye de göndermeler var. Neyse ki Dante hep aynı kalmıyor. Senaryo ilerledikçe Dante’nin diğer yanlarını da şahit oluyoruz.

Yeni DmC’nin eski oyunlardan ilham aldığından bahsettik. Yeni oyunda neler var birazda ona göz atalım. Dante’nin her zaman ki yardımcısı Rebellion bu oyunda da bizi yanlız bırakmıyor. Bunun yanında Ebony & Ivory gibi silahlarımızda bizimle birlikte. Ayrıca oyunda ilerledikçe bir çok yeni silaha da sahip oluyoruz. 2 melek 2 şeytan silahımız mevcut. Arbiter & Eryx şeytani silahlarımız Osiris & Aquila ise melek silahlarımız.  Bunun yanında dantenin  havalı shotgun silahları ve ilerleyen bölümlerde elde edeceğimiz bomba atar silahımız Kablooey var. Her silah oyunda bize yardımcı oluyor. şunu da söylemeliyim ki shotgun silahların şeytanlarda üzerinde fazla bir etkisi yok. Silahlarımızın neden melek ve şeytan diye ayrıldığından bahsedersek. Bunun farkını mücadele ederken anlıyoruz. Bazı düşmanlarımıza şeytani silahlarımız Artiber & Eryx etki ederken. Bazı düşmanlarımıza Osiris & Aquila etki ediyor. Bu farkı kendimiz ayırt etmek zorunda kalıyoruz. DmC’nin bir diğer sevdiğim özelliği ise düşman çeşitliliğin bol ve yaratıcı olması. Ninja Theory bu konuda işi oldukça ciddiye almış. Düşmanlarımız oyuna ayrı bir eğlence katıyor.

 

Bu Dantenin  Comboları Bir Ayrı!

DmC aksiyonu oldukça bol bir oyun. Eğer comboları hızlı bir şekilde yaparsak. gayet güzel görüntülerle karşı karşıya kalabiliyoruz. Kontroller ise oldukça kolay. Danteye alışmak konusunda sıkıntı çekmiyoruz. Diğer silahlarımızı kullanmak için Q ve E tuşlarına basılı tutmamız gerekli. Seçtiğimiz silahı kullanabiliyoruz. Ateş etmek için ise sağ mouse tuşu işimizi görüyor. Upgrade sistemine gelirsek eğer. Oyunda “orb” sistemi kullanılmış. Düşmanlarımızı öldürerek “orb” topluya biliyoruz. Divinity Statues aracılığıyla item satın alıp Upgrade işlemini geliştirebildiğimiz gibi. Devil Trigger yıldızı gibi itemleri satın alıp  can barımızı doldurabiliriz. Ninja Theory’nin es geçmediği bir diğer özellik ise oyunda her bölüme gizlenmiş anahtarlar mevcut. Anahtarlar ve değişik kapılar bizi bekliyor. Bu özelliği yan görevler gibi düşünebiliriz bize mini görevler veriyor. Tamamladığımızda ”Health Cross Fragment” ile ödüllendiriliyoruz. Dante %10 can kazanıyor.

Oyunda bir diğer unsur ise Dante’nin oradan oraya atlaması. Bu atlama serüveni bazen  sıkıcı olabiliyor. Bu atlamalarda & zıplamalarda oldukça vakit harcıyoruz açıkçası. Ancak Limbo dünyasında oynadığımız için bol bol atlayıp zıplayacağız. Karşımızda sürekli değişen bir şehir var. İnsanların göremediği bu şehirde her şey bir anda değişebiliyor. Bazen binalar yıkılıyor. Taş parçalarının üstünden ilerliyoruz. Bazen ise binalar sizi sıkıştırmaya çalışıyor. Bu konuda en büyük yardımcımız Dante’nin oyunun başında kazandığı “Ophion Angel Lift” yani melek halatımız diyebiliriz. Birde şeytan halatımız “Ophion Demon Pull” mevcut yerine göre ikisinde kullanıyoruz. Angel Boost ise uzak mesafelere zıplamak için kullanıyoruz. Kısacası  bol bol zıplayan bir Dante.

334636

Bu oyunda grafikler önemli mi?

DmC’nin bu yeni oyununda grafikleri ve görselliğe önem veren oyun severleri tatmin edebileceğini  konusunda kuşkuluyum . Devil May Cry oyunlarında görselliğe & grafiklere değil de aksiyona dikkat çekmeliyiz. Yinede silah efektleri ve combo efektleri gözümüze hitap ediyor. Dante’nin ve diğer karakterlerin modellemeleri oldukça güzel. Fakat aynı şeyi düşmanlarımız için söyleyemeyiz. Bazı düşmanlarımızın modellemeleri gözümüze batabilir. Bunun yanında oyun animasyonları izlerken keyif veriyor. Oyun müziklerinden’de bahsedersek gaz verici metal müzikler arka fonu süslemiş. Müzikler tam yerinde harekete geçiyor ve oyunun aksiyonu bir anda 2’ye katlanabiliyor. Ninja Theory grafik konusunda orta derece bir iş çıkarmış olsa da oyunun müzikleri oldukça etkileyici olmuş. Birazda animasyonlara değinmek gerekir ise DmC’nin animasyonları oldukça yaratıcı hazırlanmış. Animasyonlar ile limbo’ya bir adım daha atıyoruz. Özellikle limbo’nun  yıkılma efektleri çok etkileyici binalar bir anda yer değiştirebiliyor. Grafik ve animasyon konusunda DmC bizi tatmin ediyor.

Genel olarak Dante & DmC

Devil May Cry son oyunu DmC yazıda’da bahsettiğim gibi tamamen özgün bir oyun değil. Diğer Devil May Cry oyunlarından oldukça etkilenmişe benziyor. Önceki oyunları oynamış iseniz bunu bariz edebiliyoruz. Yinede yeni DmC’nin de kendine has özellikleri yok değil. Mekan tasarımları özellikle Limbo şehri oldukça özenle yaratılmış. Fantastik bir şehir bizi bekliyor. Normal dünya ile yaşanan paralel evren’de oldukça etkileyici. Duyurulduğu andan itibaren bir çok tartışmaya konu olsa da. Ninja Theory oldukça iyi iş çıkarmışa benziyor. Dantenin karizması her oyun severi  etkileyebileceğine eminim. Bunun yanında upragde sistemi oldukça güzel Danteyi ve silahlarımızı istediğimiz gibi geliştirebiliyoruz. Ayrıca Senaryosu da oldukça etkileyici ve bol aksiyon içinde geçiyor. Kısaca özetlemek gerekir ise onca yapılan tartışmaya eleştirilere kulak asmayın. Yeni Danteyi mutlaka tatmanızı tavsiye ediyorum.

 

 

 

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...