E3 2013: Microsoft Konferansını Özetliyoruz

OG-site-YT-banner

e3

Türkiye saati ile 19.30’da başlayan E3 2013: Microsoft konferansı saat 21.00 itibari ile sona erdi. Bizde sizler için bu konferansta ne olup ne bittiğini özetleyeceğiz.

Konferans başlar başlamaz ilk gösterilen oyun Kojima Productions tarafından geliştirilen Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain olmuş durumda. Açık bir dünya oynayışına sahip olacak olan yapım yeni gizlilik ögeleri ve atmosferiyle dikkat çekmekte. Karakter modellemeleri, çevre tasarımı, detaylar oldukça güzel gözükmekte. Oyunun grafikler konusunda üst düzey bir performans göstereceğini söylememiz mümkün. Oyundaki zaman gerçek hayat ile bire bir olacak. Gerçek zamanlı bir şekilde oyunda yer alacak hava durumu da videoda gösterilenler arasındaydı. Tanıtım videosunun son bölümünde ise yapımda yer alacak olan önemli karakterler gözler önüne serildi.

xbox360

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain tanıtımından sonra bahsedilen konu ise yeni Xbox 360 oldu. Yukarıdaki fotoğrafta göreceğiniz üzere yenilenmiş tasarımı ile yeni Xbox 360 bugünden itibaren raflarda boy gösterecek. Fakat yeni Xbox 360 için ne yazık ki çok detaylı bir anlatım yapılmadı. Yeni Xbox 360’ın Kinect ile gelmeyeceği ve 4GB’lık bir dahili hafızaya sahip olacağını hatırlatalım. Bu arada konsol hakkında bilgiler konferans sonrası da verilmeye devam ediliyor. Saat 22.00 itibari ile elimize geçen bilgi ile bu yeni Xbox 360’ın isminin Xbox Mini olacağını sizlere aktaralım.  Xbox Mini, Xbox 360’a göre daha cüzi bir fiyattan satışa sunulacak. Fakat fiyat konusunda henüz bir bilgi verilmemiş durumda.

Xbox mini sonrasında Xbox One ve Live sistemi hakkında bilgiler verilmeye devam edildi. Xbox Live’da Gold üyeliğiniz bulunuyorsa yine aynı şekilde Xbox One’da da yer edinecek. Ayrıca PSN’de mevcut olan bir uygulama Xbox Live’a gelmiş durumda. Eğer Xbox Live Gold üyeliğe sahipseniz her ay 2 oyuna ücretsiz sahip olma fırsatını yakalayacaksınız. Assassin’s Creed 2 ve Halo 3, Xbox Live Gold üyeliğine sahip kullanıcılarına verilecek olan ilk iki ücretsiz oyun olacak. Bu uygulamanın gelmesi gerekiyordu ve gelişiyle de çok güzel olmuş.

Bu bilgiler sonrasında Xbox 360 için yeni bilgiler paylaşıldı. Xbox 360 için yeni oyunların gelmeye devam edeceği belirtildi. World of Tanks’ın Xbox 360’a geleceği duyuruldu. Kontrollerin başarılı bir şekilde konsola uyarlandığı da söylendi.

Max: The Curse of Brotherhood, Xbox 360’a ve Xbox One’a özel olarak duyuruldu. Bu oyunun ardından sahneyi Dark Souls 2 aldı .Aksiyon-RPG türündeki Dark Souls 2, bizlere muhteşem bir atmosfer ve hızlı aksiyon sunmakta. Bu iki oyun duyurusu sonrasında sahnede yer alan Phil Spencer, şimdiye kadarki en çok oyun geliştirme döneminde olduklarını söyledi.

Bu açıklamalardan sonra uzunca süredir geliştirilmekte olan ve ne zaman geleceği merak edilen Ryse tanıtıldı. Crytek tarafından başta Xbox 360 için geliştirildiği açıklanan sonrasında ise Xbox One’a da çıkacağı söylenen Ryse için oynayış görüntüleri konferansta paylaşıldı. Gösterilen oynayış videosunda oldukça fazla Quick time event bulunmaktaydı. Oyunda farklı dinamikler bizleri beklemekte. Örneğin birliğimize bir saf halinde ilerleyelim komutunu verdiğimizde düşmana doğru bir saf halinde ilerliyoruz ve düşman ok atışı gerçekleştirdiğinde yine verdiğimiz bir emirle kalkanlarımızı gelen oka doğru tutuyoruz. Birliklerimize emir vermemiz hikaye gereği olmakta ve çeşitli değiller. Animasyonlar, karakter modellemeleri ve çevre gerçekten müthiş gözükmekte. Yapım size o atmosferi gerçekten başarılı bir şekilde hissettirmeyi başarmış. Bu oynayış videolarından sonra sahneye Cevat Yerli çıktı ve kısa bir konuşma yaptı. Ryse’ın E3 boyunca oynanabilir olacağını ve Xbox One’ın çıkış oyunlarından biri olacağını bizlere aktardı.

Cevat Yerli konuşmasını bitirip sahneden ayrıldıktan sonra Ted Price sahneye geldi. Insomniac Games’in Xbox One için özel olarak geliştirdiği Sunset Overdrive duyuruldu. Hızlı bir aksiyona bizi davet eden yapım arcade tarzında olacak. Co-op oynayışa sahip olacak olan Sunset Overdrive’da arkadaşlarımızla bol bol zombi haklayacağız. Oyunlar hızlı hızlı tanıtılmaya başlandı ve Sunset Overdrive hakkında başka bir bilgi verilmedi.

forza5

Birden Forza Motorsport 5 sürprizi oldu. Oyun sürpriz değildi fakat platforma yukarıda fotoğraf göreceğiniz üzere Forza Motorsport 5’in sembolü olan turuncu renkteki araç geldi. Tek bununla sınırlı kalınmadı ve Forza Motorsport 5 hakkında çok önemli bilgiler paylaşıldı. Forza Motorsport 5’i tanıtan konuşmacı yeni neslin detaylar konusunda kendilerine çok büyük bir destek sağladığını belirtti. Xbox One’ın bu güçlü donanımı ile detay konusunda çok büyük bir performans sergilediklerini açıklayan yapım yapay zeka konusunda da yerlerinde saymadıklarını söyledi. Forza Motorsport 5, bir cloud servisine sahip olacak. Bu cloud servisine oynayış bilgileriniz, oynayış tarzınız yüklenecek ve yapay zeka buna göre şekillenecek. Bu bilgilerin ardından oyun içi video yayınlandı ve yayınlanan videoda çevre detayları oldukça mükemmel gözükmekteydi. Çevre diyoruz çünkü çoğu simülasyon oyununda çevre zayıf kalmaktaydı. Gerçekten bizlere yaşayan, capcanlı bir çevrenin olduğunu hissettirmeyi başarmışlar ve bunun da oyunun atmosferine çok büyük bir artı puan kazandırdığını söylemek doğru olacaktır. Araçların detay seviyeleri, modellemeleri ve yapımın genel olarak grafik yapısı gerçekten göze muazzam gelmekte. 

Forza Motorsport 5 duyurusundan sonra ise Phil Harrison sahnedeki yerini aldı. Xbox’tan daha fazla kimsenin bağımsız yapımcılara kendileri kadar destek olmadığını belirtti ve 200 bağımsız yapımcıdan 400 oyunu Xbox takipçileriyle buluşturduklarını söyledi. Tarafsız gözle bakacak olursak bağımsız yapımcıların oyunlarını Xbox Live’da yayınlamaları için bir yayıncı bulmalarını gerektiğini söylediklerini biliyoruz. Uzunca süredir Steam, bağımsız yapımcılara verdiği desteği büyütmekteydi ve Sony’de bu yönde oldukça iyi atılımlar gerçekleştirmekteydi. Fakat Xbox’ın böyle şeyler yapması gerçekten bağımsız yapımcıları Microsoft’a karşı küstürmüştü. Bakalım ilerleyen günlerde ne olacak, ne değişecek, bekleyip görelim.

Xbox One’a özel olarak duyurulan yapımların arasında bir de Project Spark bulunmaktaydı. Xbox One ve Windows 8 için geliştirilen Project Spark’ta kendimiz pişirip kendimiz yiyeceğiz. Kinect ve tabletimiz ile kontrollerimize alabildiğimiz Project Spark’ta kendi mekanımızı dilediğimizce oluşturabileceğiz ve oluşturduğumuz bu mekanda aksiyona dalacağız. Çoklu oyunculu modlarında yer alacağı yapımda tasarladığımız bölgelere kimin saldırabileceğini bile seçebileceğiz. Farklı bir oyun olacak Project Spark ile yeni bilgiler ilerleyen günlerde paylaşılacaktır.

Upload Studio isminde bir uygulama da tanıtılanlar arasındaydı. Upload Studio ile oyunlardan aldığımız görüntüleri hızlıca upload edebileceğiz. Ayrıca Upload Studio isimli bu programın artı sağladığı bir özellikte çektiğimiz videoları düzenleyebilmemiz, efektler ekleyebilmemiz, montajlar yapabildiğimiz bir program. Upload Studio hakkında detaylı bir gösterim yapılmadı, her ne kadar montaj veya diğer işlemler detaylı olmayacak olsada büyük bir fayda sağlayacağı bir kesin. Xbox One’da yer alacak olan Twitch’de gösterilenler arasındaydı. Twitch desteği ile canlı yayınlar yapabileceksiniz. Programın arayüzü de gayet güzel gözükmekteydi.

Bir duyurulan diğer bilgi ise Microsoft Points’in kaldırıldığı oldu. Artık hangi ülkenin kullanıcı iseniz kendi para biriminiz ile fiyatlar sizlere yansıtılacak, kendi para biriminizi göreceksiniz. Bu çok iyi bir haber diyebiliriz, çünkü böylece sisteme yeni adapte olmaya çalışan kullanıcılar için bir zorluk teşkil ediyordu ve böylece bu kafa karışıklığı yaratan sistem düzeltilmiş oldu. Paylaşılan diğer bir bilgi ise Xbox Live Gold hesabınızı başkalarıyla paylaşabileceğiniz yönündeydi. Çok detaylı bir bilgi verilmese de Xbox Live Gold hesabınızı paylaşacaksınız fakat arkadaşınız hesabınız üzerinde oyun oynarken siz de aynı anda oyun oynayamayacaksınız.

Bu bilgiler ardından Capcom sahnedeki yerini aldı ve açık dünya oynayışına sahip olan zombi temalı Dead Risig 3’ü tanıttı. Oyunun videosunu gözler önüne seren Capcom  ayrıca yapımda yükleme ekranları ile karşılaşmayacağımızı söyledi. Oyunda gece çökmeden güvenli bir yere ulaşmamız gerekecek. Işıklandırmalar çok güzel gözükmekteydi ve atmosferde çok sağlamdı. Bulduğunuz her şeyi silah olarak kullanabileceksiniz. Örneğin bir yerden bulduğunuz feneri silahınıza monte edebileceksiniz. Zombilerin her hareketinize uygun olarak tepki verdikleri söylenenler arasındaydı. Zombilerin dikkatlerini dağıtmanız için farklı seçeneklerimiz olacak. Silahlarımıza, The Last of Us’da da gördüğümüz şekilde farklı kesici aletler ekleyerek silahlarımızı daha güçlü bir hale getireceğiz. İlgi çekici bir diğer özellik ise SmartGlass desteği sayesinde WP8 işletim sistemine sahip telefonumuzu da etkin bir şekilde kullanabileceğiz. Örneğin WP8 tablet ve telefonlar için geliştirilecek olan özel uygulama ile bu uygulamayı çalıştırıp yardım talebinde bulunduğumuzda, bulunduğumuz bölgeye hava saldırısı gerçekleşecek. WP8 cihazlar için uygulama geliştirilecek ve farklı bir arayüze sahip olacak Bu SmartGlass özelliği sayesinde oyunla farklı şekillerde de etkileşime geçebileceğiz. Bu gerçekten güzel bir artı olmuş yapım için. Dead Rising 3, 59.99$’lık fiyat etiketi ile satışa çıkacak. 

Crimson Dragon’da Xbox One’a özel olarak duyurulan yapımlar arasındaydı. Crimson Dragon daha önce Xbox 360 için duyurulmuştu fakat şimdi yapımın Xbox 360’a gelmeyeceği, sadece Xbox One için çıkacağı açıklandı. Kinect tabanlı bir shooter oyunu olan Crimson Dragon, Grounding Inc. tarafından geliştirilmekte. 

John Mamais sahneye çıkarak  The Witcher 3: Wild Hunt’u tanıttı. CDProjekt tarafından geliştirilen Aksiyon-RPG türündeki yapım oynayış dinamikleri ve grafikleriyle öne çıkmayı başardı. The Witcher 3: Wild Hunt, açık dünya oynayışına sahip olacak ve büyü yapmayı, silah değiştirmeyi sesimizle komuta edebileceğiz.

Patrick Wonderland sahneyi aldı ve heyecanla beklediğimiz Battlefield 4’ü bizlere tanıttı. 60 FPS’de çalışacağını öğrendiğimiz yapımın DLC’leri ilk olarak Xbox One platformuna gelecek. Bu bilgiler ardından oynayış videosu gözler önüne serildi. Işıklandırmalar ve çevre muhteşem gözükmekteydi. Çevre detayları, karakter modellemeleri, atmosfer, gölgelendirmeler, ışıklandırmalar, ses efektleri oldukça kaliteli hazırlanmış ve size o atmosferi hissettirmekte. Oynayış görüntüleri hikaye tabanlıydı ve yapımın multiplayer kanadına dair herhangi bir bilgi verilmedi. Ayrıca Xbox One’a özel olarak çıkışını yapacak olan Second Assault isimli DLC için yeni bilgiler geldi. Second Assault isimli DLC’de, oyuncuların katılacağı oylamada en çok oy alan 4 adet Battlefield 3 haritası Frostbite 3 ile yenilenerek Battlefield 4 oyununa konuk olacak.

Below isminde 2 boyutlu bir oyun tanıtıldı.  Çok kısa bir tanıtım videosu yayınlandı ve bunun dışında bir bilgi paylaşılmadı. Below platform türünde bir oyun.

Birden hiç beklenilmezken yeni nesil Halo tanıtıldı. Halo 5 ya da farklı bir isim söyleyemiyoruz çünkü bu yeni oyun Halo isminde olacak. Oyun içi görüntülere yer verilmedi sadece sinematik bir video ile sürpriz yapılmış oldu. Diğer bir bilgi ise yapımın 2014 yılında çıkacağı idi.  Sahneye Bonnie Ross çıktı ve Halo için bir live-action serisinin geleceğini duyurdu. Halo’da Battlefield 4 gibi akıcı bir oyun deneyimini bizlere yaşatacağı kesinleşti. Halo, 60 FPS’de çalışacak. 

Xbox One, 2013’ün Kasım ayında 499$ ‘lık bir fiyattan satışa çıkacak.

Son olarak Respawn Entertainment tarafından geliştirilen TitanFall tanıtıldı. Xbox 360, Xbox One ve PC platformları için geliştirilen FPS türündeki Multiplayer tabanlı yapım 2014 senesinin bahar aylarında çıkacak. Atmosfer gerçekten olağanüstüydü ve jetpackimizle de uçabilmek bizi hızlı bir aksiyonun içine çekecek gibi gözüküyor. Vuruş hissi ve ses efektleri gayet güzel ve doyurucuydu. Bazı bölümlerde Kinect’i kullanma şansına erişebileceğiz. Yapım Valve’nin Source motoruyla geliştiriliyor fakat bu motorun daha geliştirilmiş bir sürümüyle TitanFall’ın yapıldığı firma yetkilileri tarafından açıklandı. Titanları da kontrollerimize alarak savaş gücümüzü daha da arttıracağız. Son olarak yeni bilgilerin ilerleyen günlerde geleceği açıklandı.

Yaklaşık bir buçuk saat süren Microsoft konferansı işte böyleydi. 21 Mayıs’ta yaptığı lansman ile bir çok eleştiri oklarını çeken Microsoft, E3’te ise bol bol oyun tanıttı. E3 2013: Microsoft Konferansını sizler için özetledik. Yeni bilgiler geldikçe tekrar karşınızda olacağız. Bol oyunlu saatler.

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...