Geçmişten Günümüze : Nintendo

OG-site-YT-banner

 

logo de nintendo

Geçmişten Günümüze: Nintendo

 

Nintendo, Japonya’da 1889 yılında kurulan dünyadaki en önemli oyun konsolu, üreticisi ve geliştiricisi firmalardan birisidir. Merkez, Kyoto’dadır.

 

Şirket, kuruluşundan 1956 yılına kadar “Hanafunda” isimli oyun kartlarını üretmiş ve satmıştır. Başka alanlarda da iş yapabilme umuduyla 1963 ve 1968 yılları arasında TV, taksi, otel gibi alanlarda hizmet vermeye çalışmış ancak başarılı olamamıştır.

Hanfundas Nintendo

1966 yılında ise “Ultra Hand” isminde bir oyuncak yapmıştır. Eminim ki bir çoğunuz ismini bilmeseniz de görmüşsünüzdür. Bu oyuncak çok tuttuğu için firma oyuncak alanında hizmet vermeye karar vermiş ancak Bandai, Tomy gibi şirketler in arkasında kaldığı için çok da başarılı olamamıştır.

Ultrahand

1973 yılında “Laser Clay Shooting System” adında bir oyun çıkardı. Bunu oyun salonlarına dağıtarak reklam yapmayı planladı fakat bütçe sorunları yüzünden bu reklam denemesini de sonlandırdı.

laser-clay-shooting-system

Nintendo, şu anki bilinen haline yani oyun ve oyun konsolu üretici, geliştiriciliğine 1974’te başlamıştır.

 

 

1974’ten 1983’e kadar renkli TV oyunları üretmiştir. Bunlar arasında her ne kadar üreticisi olmasa da “Pong” da yer almaktadır.

point-pong

1979’da Gunpei Yokoi, Shinkansen’de dolanırken hesap makinesinin tuşlarına basarak oynayan sıkılmış bir iş adamı görür ve aklına bir fikir gelir. Bu fikir Game & Watch’ın ortaya çıkmasında en büyük rolü oynamıştır. 1980 yılından 1991 yılına kadar 59 farklı oyunla karşımıza çıkmıştır kendisi. Nintendo’nun ilk el konsolu olma özelliğine sahiptir.

Game_and_watch_Ball

Artık Nintendo en büyük adımlarını atmaya başlamıştır. Herkesin dilinde “Atari” olan ama gerçek ismi “NES ( Nintendo Entertainment System) ” olan konsolunu Japonya’da 1983, Amerika’da 1985, Avrupa’da 1986 ve Avustralya’da 1987 yılında çıkarmıştır. 8-bit  Ricoh 2a03 işlemcisi olan NES Dünya genelinde yaklaşık 62 milyon satmıştır. Kasetlerle oynanan bu konsolun en çok satan oyunu ise herkesin anılarını coşturan “Super Mario Bros.”‘tur. Aynı zamanda “Famicom (Family Computer)” olarak da bilinmektedir.

SONY DSC

1989 yılında Japonya ve Amerika, 1990 yılında ise Avrupa’da Nintendo ilk el konsolu olan Game Boy’u piyasaya sürdü. Dünya çapında (Diğer Game Boy konsollarıyla birlikte) yaklaşık 119 milyon satan bu el konsolu Nintendo’nun piyasaya sürdüğü 4. nesil konsollar arasında yer almaktadır. En çok satılan oyunu ise yaklaşık 24 milyon ile Pokémon Red & Blue’dur. 1999’da üretimi durdurulmuştur.

392624-123950_gadget26_gameboy_b

NES’in bulunduğu 3. nesil konsollarından sonra sırada 4. nesil konsolu olan SNES(Super Nintendo Entertainment System/ Super Famicom) geliyor. 1990 yılında Japonya’da, 1991 yılında Amerika’da, 1992 yılında Avrupa’da ve Avustralya’da piyasaya sürülmüştür. Dünya’da yaklaşıp 50 milyon satan konsol kasetlerle oynanıyordu yine. 16-bit Ricoh 5a22 3.58 MHz işlemciye sahip olan konsolun en çok sattığı oyunu ise Dünya genelinde yaklaşık 21 milyon satan Super Mario World olmuştur.

SNES w Mario World

Bir devrim niteliğinde olan 5. nesil oyun konsolu Nintendo 64’ü Japonya’da ve Amerika’da 1996’da, Avrupa ve Avustralya’da 1997 yılında piyasaya sürmüştür. Dünya genelinde toplamda 33 milyon satmış olan bu konsol, gelmiş geçmiş en iyi oyun olarak Dünya tarihine geçen The Legend of Zelda: Ocarina of Time’ın ilk çıktığı konsoldur. Hala kasetler ile oyun oynanan bu konsol, 64-bit işlemciye sahiptir. Neslinin diğer konsolları daha 32-bit iken Nintendo 64’ün 64-bit olması onu oyun dünyasının en büyük devrimcilerinden biri yapıyor. En çok satan oyunu Super Mario 64, Dünya genelinde yaklaşık 12 milyon satmıştır.

Nintendo_64

1998 yılında, Amerika Japonya, Avrupa ve Avustralya’da piyasaya sürülen 5. nesil el konsolu, Game Boy Color 2002’ye üretilmiştir. Dünya çapında (Diğer Game Boy konsollarıyla birlikte) yaklaşık 119 milyon satmış olan bu el konsolunun en çoks atılmış oyunu ise Pokémon Gold ve Silver olmuştur; 14 buçuk milyon satılmıştır.

gb4

Nintendo’nun bir sonraki el konsolu olan Game Boy Advance ise 2001 yılında piyasaya sürüldü. Kendinden önceki nesillerden Game Boy ve Game Boy Color oyunlarını destekliyordu. Dünya çapında (Diğer Game Boy konsollarıyla birlikte) toplamda 81 buçuk milyon satılan GBA’nın en çok satılmış olan oyunu da Pokémon Sapphire ve Ruby’dir. Üretimi 2008’de son bulmuştur.

gb5

6. nesilde piyasaya sürmüş olduğu Gamecube artık kasetlerden kurtulmuş olup küçük disketler kullanmaya başlamıştır. Japonya’da ve Amerika’da 2001 yıllarında, Avrupa ve Avustralya’da ise 2002 de piyasaya sürülmüş olan bu konsol, Dünya’da yaklaşık 22 milyon satmıştır. GBA(Game boy Advance) bağlayıp birçok oyunda ( Örneğin: The Legend of Zelda: Wind Waker) ek özelliklere ulaşabiliyorsunuz. En çok satan oyunu ise Super Smash Bros. Melee olmuştur. Dünya genelinde 7 milyon civarı satmıştır.

0004549694039_500X500

Nintendo, Game Boy Advance SP’den esinlenerek yeni bir el konsolu daha çıkardı. Dünya’da satış rekorlarını elinde tutan el konsolu olan Nintendo DS(Dual-Screen), Dünya çapında yaklaşık olarak 154 milyon satmış bulunmaktadır. GBA oyun kartlarını da destekleyen bu sistemin kendine öz oyun kartları da vardı. En çok satan oyunu olan New Super Mario Bros. Dünya çapında 29 milyon satmıştır. Ardından tekrar elden geçerek Nintendo DS Lite, Nintendo DSi, Nintendo DSi XL piyasaya sürülmüştür.

nintendo_ds_67165_1

Bir sonraki nesil olan 7. nesilde ise Nintendo yine bir devrim sayılabilecek olan konsolunu, Nintendo Wii’yi piyasaya sürdü. Amerika, Japonya, Avrupa ve Avustralya’da 2006 yıllarında piyasaya sürülen bu konsolla beraber, oyun kolu ve konsolu arasında bazen elimize ayağımıza takılıp çıkan veya konsol düşüren o gıcık kablo artık kaldırılmıştır. Nintendo Wii, pille çalışan uzaktan kumandalı kollar ile gelmiştir evlerimize. 12 Cm’lik optik CD’ler ile oyun oynanabilen bu konsol aynı zamanda 8cm’lik Gamecube oyun cdlerini de destekliyor. Dünya genelinde yaklaşık 100 milyon satan bu konsolun en çok satılan oyunu ise yaklaşık 80 milyon ile Wii Sports’tur.

Nintendo_Wii

Çift çekirdekli işlemciye sahip olan yeni Nintendo 3DS Japonya’da, Avrupa’da, Amerika’da ve Avustralya’da 2011’de piyasaya sürülürken, Kore ve Çin’de ise 2012’de piyasaya sürüldü. Önceki nesli olan Nintendo DS’ten en büyük farkı 3D görüntü özelliğine sahip olmasıdır. 8. neslin içinde bulunan bu el konsolu Nintendo DS ve Nintendo DSi oyun kartlarını da desteklemektedir. En çok satılmış olan oyunu(şimdilik) Super Marip 3D Land, 8 milyon satılmıştır.

nintendo-3ds-basin

Şu anki zamanlarda çıkmış olan ve çıkacak olan nesle geliyoruz artık: 8. nesil. Nintendo Wii U’yu Japonya, Amerika, Avrupa ve Avustralya’da 2012 yılında piyasaya sürdü. Blu-Ray cdlerine geçiş yapan WiiU aynı zamanda Wii oyunlarını da destekliyor. Bu konsol ile artık televizyonu meşgul etmeniz gerekmiyor. Alıyorsunuz elinize kolunuzu ve çekilip köşenize oyununuzu oynuyorsunuz. Wi-Fi ve 4 tane de USB 2.0 girişi bulunmaktadır.(Şimdilik) Dünya genelinde 3 milyon satmış olan bu konsolun en çok satan oyunu ise kayıtlarda (Şimdilik)Nintendo Land, 2 buçuk milyon satmıştır. Ekstra olarak ise kullanılabilir kolları Wii remote, Nunchuk, Wii Balance Board, Classic Controller’dır.

nintendo-wii-u_410543

Sadece oyun kartları üreterek işe başlayan şirket, başarısızlıklarına rağmen pes etmeyip denemeye devam ederek, günümüzde bulunan en önemli oyun şirketlerinden biri olmayı başarmıştır…

 

Nereden nereye… Değil mi Nintendo?

 

 

İyi Oyunlar!

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...