Geçmişten Günümüze : The Legend of Zelda

OG-site-YT-banner

Master-Sword-Wallpaper-the-legend-of-zelda-2832786-1920-1200

 

Gemişten Günümüze: The Legend of Zelda

 

Oyun dünyasında bazı oyunlar vardır ki, ismi bile oyuncuların tüylerini diken diken etmeye yeter. İşte bu oyunlardan biri olan The Legend of Zelda(yani “Zelda Efsanesi”)  ilk olarak 1986 yılında karşımıza  Shigeru Miyamoto ve Takashi Tezuka tarafından NES( Nintendo Entertainment System) platformunda çıktı. İlk olarak ismi “The Hyrule Fantasy: Legend of Zelda” olan oyun, içerik olarak puzzle, macera ve aksiyon karşımı bir türe sahiptir. Hikayesi, kötü güçlerin kaçırdığı prensesi ve aynı zamanda dünyayı kurtarmaktır The Legend of Zelda’nın. Link(kullandığımız karakter) çoğunlukla Prenses Zelda’yı, Ganon(Aynı zamanda Ganondorf olarak da bilinir)’dan kurtarma görevini üstlendiği hikaye, Hyrule şehri ve çevresinde geçiyor.

Serideki Ana Oyunlar:

legend_of_zelda_nes (1)

 I.               The Legend of Zelda (21 Şubat 1986)

NES platformunda çıkan bu oyun, bu büyük efsaneyi başlatan ilk oyundur. Hikayesi Takashi Tezuka tarafından yazılmış olup, yapımı Shigeru Miyamoto’ya aittir. Oyun içi müzikler ise daha birçok oyunda ismi geçen Koji Kondo tarafından yapılmıştır. 1988’deki kayıtlara göre oyun 2 yılda 2 milyon sattı. Son zamanlarda Nintendo Wii, N3DS gibi platformlarda tekrardan oyunculara sunulmaktadır.

zelda2_logo

II.            The Legend of Zelda II: The Adventure of Link (14 Ocak 1987)

14 Ocak 1987 yılında Nintendo, serinin 2. Oyunu olan The Legend of Zelda: The Adventure of Link’i piyasaya sürdü. Bu oyunda ise Link, Prenses Zelda’yı derin ve sonsuz uykusundan uyandırmaya çalışıyor. Multi-Player desteği olmayan bu oyunun yine hikayesi Takashi Tezuka tarafından yazılmış, Shigeru Miyamoto tarafından yapılmıştır. Ama oyun içi müziklerde bu sefer Koji Kondo’nun yerini Akito Nakatsuka aldı. Oyun ilerleyen zamanlarda Game Boy Advance ve Gamecube platformlarına da çıktı. Dünya genelinde şu ana kadar 4.38 milyon kopyası satıldı.

Title-Screen

III.         The Legend of Zelda: A Link to the Past (21 Kasım 1991)

SNES platformuna 21 Kasım 1991 yılında çıkan bu yeni efsane, sistemdeki gelişmelerden gayet iyi bir şekilde yararlanmış olup grafik açısından bir seviye atladı. Hikayesi bu sefer Kensuke Tanabe ve Yoshiaki Koizumi tarafından yazılan oyunun yapımcısı yine Shigeru Miyamoto’dur. Oyun içi müzikler ise büyük üstad Koji Kondo tarafından ele alındı. İlerleyen zamanlarda Game Boy Advance  ve Wii’nin Virtual Console’u için de piyasaya sürüldü.

250px-Links_Awakening_box

IV.          The Legend of Zelda: Link’s Awakening( 6 Haziran 1993)

İlk olarak 6 Haziran 1993 yılında Game Boy platformuna sunulan bu oyunun da Multi-Player desteği yok. İlerleyen süreçlerde ise Game Boy Color ve 3DS’in Virtual Console’una tekrardan sunuldu. Hikayesi Yoshiaki Koizumi ve Kensuke Tanabe tarafından yazıldı. Yapımcısı her zaman olduğu gibi Shigeru Miyamoto olan bu oyunun iç müzikleri Kazuma Tokata, Minako Hamano, Kozue Ishıkawa ve Yuichi Ozaki(DX versiyonu) tarafından yapıldı. Toplamda dünya genelinde 5 milyon kopyası satılan bu oyun, 2009 Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’nın 50 gelmiş geçmiş en iyi oyun listesinde 42. Sıraya yerleşmeyi başardı.

zelda3

V.             The Legend of Zelda: Ocarina of Time(21 Kasım 1998)

Zelda efsanesini “EFSANE” yapan serinin bu oyununu yazarken bile anılarım canlanıyor, tüylerim diken diken oluyor resmen. Nintendo 64 için çıkan bu efsane, Zelda serisinin ilk 3 boyutlu oyunudur. Bir çok yerden ödül alan bu oyun, resmi olarak dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyunu olarak seçildi. Her zamanki gibi yapımcılığını üstlenen Shigeru Miyamoto bu sefer Toru Osawa ve Yoshiaki Koizumi ile birlikte hikayesini yazdı; Yoichi Yamada, Eiji Aonuma ve yine Yoshiaki Koizumi ile birlikte ise oyunun tasarımında bizzat yer aldı. Koji Kondo bu oyunda da yerini kimseye kaptırmayıp ve o harika oyun içi müziklerine resmen ruhunu katarak yaptı. 1998’de daha piyasaya sürüleli 39 gün olmuşken 2.5 milyon satış rakamlarına ulaşmayı başardı. Nintendo’nun en büyük başarısı olan bu oyun, ilerleyen zamanlarda Nintendo Gamecube, Wii’nin Virtual Console’una ve Nintendo 3DS için tekrardan ele alınıp piyasaya sürüldü.

Majora-s-Mask-Wallpaper-kowalskip9-32584773-1024-768

VI.          The Legend of Zelda: Majora’s Mask(27 Nisan 2000)

Efsane oyun The Legend of Zelda: Ocarina of Time’ın “Child Link” olarak devam ettiği The Legend of Zelda: Majora’s Mask ile devam ediyoruz. 27 Nisan 2000 yılında piyasaya sürülen oyunumuzda bu sefer Prenses Zelda’yı kurtarmıyoruz. Bu oyunumuzun hikayesi, Dünya’yı Majora’nın Maskesi’nin kontrolü altında olan Horror Kid’den kurtarmak. Nintendo 64 için çıkan oyunumuz daha çıkışını yaptığı ilk haftadan sadece Japonya’da 314.000 satarken tüm Dünya genelinde 3 milyon satış yaptı. Her zamanki ve her zaman olacağı gibi yapımcısı olan Shigeru Miyamoto aynı zamanda Mitsuhro Takano ve Yoshiaki Koizumi ile beraber yazdı hikayesini. Oyun içi müziklerinin yapımını ise Koji Kondo, Toru Minegishi ile paylaştı. Öncekiler gibi Multi-Player desteği olmayan The Legend of Zelda: Majora’s Mask daha sonraki dönemlerde Nintendo Gamecube ve Wii’nin Virtual Console’una da çıktı.  Action Game of the Year (2000) ve Game of the Decade (2000-2009) ödüllerini almayı başarmıştır.

zeldaoas

VII.       The Legend of Zelda: Oracle of Seasons/Ages(27 Şubat 2001)

The Legend of Zelda serisinin 2001’de çıkan bu iki oyunumuz, Game Boy Color için çıkmıştır. İlerleyen zamanlarda ise 3DS’in Virtual Console’u için piyasaya sürülmüştür. Sadece tekli oyuncu desteği olan bu oyunumuzun yapımcısı bu sefer Noritaka Funamizu’dur. Oyun içi müziklerin yapımcıları ise Kyopi ve Minako Adachi’dir.

Zelda-Wind-Waker-Wallpaper-Link-In-Boat-Nintendo

VIII.    The Legend of Zelda: Wind Waker(13 Aralık 2002)

Yapımcılığını Shigeru Miyamoto ve Takashi Tezuka’nın paylaştığı bu oyunumuz 13 Aralık 2002’de piyasaya sürüldü. Önceki oyunlarında olduğu gibi bu oyunumuzda da Multi-Player desteği yoktur. Hikayesi Mitsuhiro Takano, Hajime Takahashi ve Eiji Aonuma tarafından yazılan bu oyunumuzda, önceki oyunlardan farklı olarak, hayatımız denizde geçiyor. Oyun içi müziklerini hazırlayan ekip ise Kenta Nagata, Hajime Wakai, Toru Minegishi ve Koji Kondo’dan oluşmakta. Dünya’da toplamda 4.6 milyon satış yapan bu oyunumuz, 2003’te yılın oyunu seçildi. Nintendo Gamecube için çıkan The Legend of Zelda’nın Nintendon Wii U için tekrar piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Legend_of_Zelda_Four_Swords_Adventures_(NA)

IX.          The Legend of Zelda: Four Sword Adventures(18 Mart 2004)

18 Mart 2004’te Nintendo Gamecube için çıkan bu oyunumuzda Single-Player oynanıldığı gibi  Multi-Player da oynanabiliyor! Zelda efsanesini ister tek başınıza isterseniz de arkadaşlarınızla bitirme şansı sizin elinizde! Yapımı Shigeru Miyamoto ve Eiji Anonuma olan The Legend of Zelda: Four Sword Adventures’in hikayesinin yazarları Aya Kyogoku ve Daiji Imai’dir. Oyun içi müziklerin bestecileri ise Koji Kondo ve Asuka Ota’dır. Nintendo Power tarafından, Nintendo konsolları için yapılmış en iyi 48. oyun olarak seçilen oyunumuz aynı zamanda 155.000 satış rakamları ile Amerika’da 2004’ün Haziran ayının en çok satan 3. oyunu oldu.

minish_cap

X.             The Legend of Zelda: The Minish Cap(4 Kasım 2004)

 

4 Kasım 2004 yılında piyasaya sürülen bu oyunumuz Game Boy Advance platformu için çıktı. İlerleyen zamanlarda ise 3DS’in Virtual Console’una tekrardan sunuldu. Yapımı Keiji Inafune’ye ait olan The Legend of Zelda: Minish Cap’in oyun içi müzikleri Mitsuhiko Takano tarafından bestelendi. 2005 yılında ise yılın oyunu olarak seçildi.

imgTwilight Princess5

XI.          The Legend of Zelda: Twilight Princess(19 Kasım 2006)

İlk olarak 19 Kasım 2006’da piyasaya sürülen The Legend of Zelda: Twilight Princess Nintendo Gamecube ve Nintendo Wii için çıktı. The Legend of Zelda: Twilight Princess, aynı zamanda The Legend of Zelda serisindeki ilk ESRB’den T(Teen) derecelendirmesi alan oyundur. En iyi grafikli oyun, en iyi seslendirmeye sahip olan oyun ve daha birçok ödül almış olan The Legend of Zelda: Twilight Princess’in yapımcısı Shigeru Miyamoto’dur. Oyun içi müzik ve seslendirmeleri hazırlayan bu başarılı ekip Toru Minegishi, Asuka Ota ve Koji Kondo’dan oluşuyor. The Legend of Zelda: Twilight Princess’in hikayesini ise Mitsuhiro Takanı, Aya Kyogoku, Takayuki Ikkaku ve Eiji Aonuma yazdı. 31 Mart 2007 kayıtlarına göre Nintendo Gamecube için toplamda 1.32 milyon satış yapmış olan oyun, Nintendo Wii için 31 Mart 2011’deki kayıtlarda 5.82 milyon satmıştır.

phantom_hourglass_cover

XII.       The Legend of Zelda: Phantom Hourglass(23 Haziran 2007)

Online olarak Multi-Player desteği olan The Legend of Zelda: Phantom Hourglass, Nintendo DS platformu için 23 haziran 2007’de ilk çıkışını yaptı. Yapımı Eiji Aonuma’ya ait olan The Legend of Zelda: Phantom Hourglass’in hikayesini Hidemaro Fujibayashi yazdı. Nintendo, oyunu resmi olarak, en iyi 100 Nintendo oyunu sıralamasında 38. Sırada gösterdi. Birçok ödül alan The Legend of Zelda: Phantom Hourglass, Mart 2008’deki kayıtlara göre toplamda 4.13 milyon satış yaptı.

Spirit-tracks

XIII.    The Legend of Zelda: Spirit Tracks(7 Aralık 2009)

7 Aralık 2009 yılında Nintendo DS platformu için piyasaya sürülen The Legend of Zelda: Phantom Hourglass’ın yapımcısı Eiji Aonuma’dır. The Legend of Zelda’nın oyun içi seslendirme ve müziklerinden sorumlu olan ekip Toru Minegishi, Manaka Tominaga, Asuka Ota ve Koji Kondo’dur. Minegishi ana haritanın müziğini besteledi. Bunun yanısıra bölgelerin, karakterlerin ve olayların seslendirilmesinde Tominaga ile beraber çalıştı. Kondo bitiş tema müziğini bestelerken Ota ise Mutli-Player modundaki müziklerden sorumluydu. 31 Mart 2010 sayımlarına göre 2.61 milyon satış yaptı.

the-legend-of-zelda-skyward-sword

XIV.     The Legend of Zelda: Skyward Sword(18 Kasım 2011)

The Legend of Zelda serisinin nasıl başladığını anlatan The Legend of Zelda: Skyward Sword 18 Kasım 2011’de Nintendo Wii platformu için piyasaya sürüldü. Yapımı Eiji Aonuma tarafından olan The Legend of Zelda: Skyward Sword’un oyun içi müziklerini ve seslendirmelerini Hajime Wakai, Shiho Fuji, Mahita Yokota, Takashi Hama ve Koji Kondo’dan oluşan geniş bir ekip  ele almıştır. 2011’in Aralık ayının başlangıcındaki kayıtlara göre dünya genelinde 3.42 milyon satmayı başardı. İlk haftadan ise toplamda 919,119 tane kopyası satıldı. Böylece The Legend of Zelda: Skyward Sword, The Legend of Zelda serisinin en çabuk satılmış olan oyunu olarak kayıtlara geçti. 2011’de yılın en iyi oyunu olarak seçilen The Legend of Zelda: Skyward Sword daha birçok ödül daha almayı başardı.

 

Sonu gelmemiş olan serinin oyunları hala yeni konsollar için çıkmaya devam etmektedir.

 

İyi Oyunlar!

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...