GTA V Ekran Görüntüleri Analizi

OG-site-YT-banner

gta 5 hd wallpaper

        Evet arkadaşlar, Rockstar Games bugüne kadar çıkarttığı her oyunla olay yaratmayı başardı. Özellikle Grand Theft Auto (GTA) serisi ile oyuncuları kalbinden vurmayı tam anlamıyla başardı. Bunun nedenine gelicek olursak, insanların gerçek hayatta yapamadıkları şeyleri bu oyunda yapabiliyor olmasıdır. İstediğiniz her taşıtı kullanabilmek, sokakta rastgele birilerine vurmak, sağa sola çılgınlar gibi ateş edebilmek, her çeşit silahı kullanma imkanına sahip olmak ve bunlar gibi daha pek çok neden…Bu seride bir oyunda bulunması gereken her şey mevcut arkadaşlar; açık dünya oynanışı, yarış, savaş, dövüş, aksiyon, film gibi hikaye ve en önemlisi özgürlük. Ayrıca hepsinin çok iyi harmanlanmış olması ve her sene aynı yemeği ısıtıp önünüze koymaması bu seriyi efsane yapan sebeplerdendir.

2008 yılında GTA IV ile bizleri büyüleyen Rockstar 5 yıl aradan sonra GTA V’i duyurdu ve bu uzun bekleyişe bir son verdi. Şimdi dilerseniz şu ana kadar yayınlanmış olan ekran görüntülerinden yola çıkarak ufak çaplı bir analiz yapalım ve bakalım heyecanla beklediğimiz GTA V’ te bizleri neler bekliyor hep birlikte görelim.

Daha önceki hiçbir GTA oyununda birden fazla karakter kullanmayan Rockstar bu kez 3 farklı karakter yönetmemizi sağlamakla oyuna büyük bir yenilik getirmiş gibi gözüküyor. Bu 3 karakteri görevler sırasında ve serbest dolaşım modunda da oynayabileceğiz arkadaşlar. Görevler sırasında örneğin bir binada soygundayız (hikaye gereği) bir karakter ile binanın içinden, diğeri ile helikopterden, bir diğeri ile ise binanın başka katından görevi yapabilceğiz bu da görevi farklı açılardan görmemizi sağlayacak bence güzel bir yenilik gibi duruyor. Serbest dolaşım modunda ise istediğimiz her an , tercih ettiğimiz karaktere geçiş yapıp oynayabiliriz ve bu sırada bizim oynamadığımız karakter de random modda takılacak yani günlük işlerine devam edicek mesela geri ona döndüğümüzde evde tv izlerken, wc de iken, dışarda barda takılırken bulabiliriz. Bu özellik de oynanışa büyük katkı yapacak gibi duruyor. Karakterlerimize kısaca değinecek olursak ;

Michael :

3

Michael 40 yaşlarında eski bir banka soyguncusu. Yaptığı işlerden bunalıp sakin ir hayat yaşamak için Los Santos’ a taşınmış.( Evin pek huzurlu olduğu söylenemez) Lüks mekanlara, lüks araçlara, lüks malikaneye bu karakter sayesinde sahip olacağız gibi gözüküyor arkadaşlar.

Trevor :

4

40 yaşlarında, uyuşturucu kullanıcısı, her daim öfkeli, tam anlamıyla serseri olan bu karakterimiz tipik bir Amerikan taşralısı. Eski bir askeri pilot olduğu söylenen Trevor’la helikopter,sivil jet, hatta askeri jet uçağı bile kullanabilceğiz. Çok büyük ihtimalle her türlü pis işlerimizi bu karakterle yapacağımızdan dolayı Trevor’ la oynamak çok zevkli olacağa benziyor.

Franklin :

5

      Üçüncü karakterimiz ise 25- 30 yaşları arasında, eğlence düşkünü, gece hayatında sürekli yer alan, araba hırsızı, spor düşkünü genç yeteneğimiz 🙂 Belki de en büyük yeniliği bu karakterle birlikte göreceğiz. Evet Franklyn’in bir köpeği var ve pek de dost canlısı gözükmüyor. Görevlerde de kullanabileceğimiz bu köpekle serbest dolaşım modunda yapabileceklerimizi hayal ettikçe heycanlanmamak elde değil.

Ekran görüntülerini incelerken sadece önemli olanlarını ve incelemeye değer olanları sizlere sunmaya çalışacağım. İlk yayınlananlardan başlayarak en yenilere doğru gideceğiz arkadaşlar hemen ilk görüntümüze geçelim.

13

Gördüğünüz üzere bir tenis kortu ve oyunda yapabileceğimiz pek çok aktivitelerden sadece bir tanesi. Bu tenis kortunun lüks malikaneye ait olduğunu anlamak çok zor değil herhalde ve eğer yayınlanan 2. Trailer’ ı izlediyseniz çok büyük ihtimalle Michael ‘ ın evi burası. Dikkatli bakarsanız evin üst penceresi açık bu da içine girilebiliyor anlamına gelebilir. Süs olarak konulmuş çimlerin kaplama kalitesi ise şimdilik düşük gözüküyor, aynı şekilde uzaklardaki dağların kalitesi de öyle ancak diğer her şey gayet başarılı biçimde aktarılmış ( Güneş ışıkları, gölgeler, hatta plastik sandalyeler bile mükemmel gözüküyor). Burada dikkat edilecek unsurlardan birisi de tenis oynayanların kıyafetleri arkadaşlar acaba yaptığımız aktivitelere göre kıyafet giyebilecek miyiz?

aa

Bu görüntüde ise Franklin’ i paraşütle dağların arasındaki nehre doğru süzülürken görüyoruz. Oyunda GTA IV’ ten sonra hepimizin istediği şey olan kırsal alanlara yer verilmiş ve mükemmel bir şekilde tasarlanmış arkadaşlar. Hepinizin gördüğü üzere paraşütle atlama da yapabileceğiniz aktivitelerden birisi. Arkadaki köprünün San Andreas’ taki köprü olduğu düşüncesindeyim, çünkü aynı buna benzer bir köprüden geçiyorduk bilenler hatırlayacaktır. Suyun grafik kalitesine ise hayran kalmamak elde değil ancak asıl önemli olan ise GTA tarihinde ilk kez şelale olacak olması. Acaba o şelaleden atlayabilecek miyiz? Grafiklere bakacak olursak kayalar ve dağ çok ayrıntılı ve güzel tasarlanmış aynı şekilde toprak yol da.

yeni 4

Los Angeles sokaklarında Michael amcamız bisikletle turluyor J  Dikkatimi çeken bir şey ise Michael’ın terlikleri arkadaşlar daha önceki oyunlarda var mıydı hatırlamıyorum ama bana ilginç geldi. Bisikletin tasarımı oldukça ayrıntılı lastiklerin ağırlıktan dolayı hafif ezik gözükmesi bile aktarılmış. Sokakta kaldırımda spor yapan bayan ve köşede muhabbet eden ablalar görüntüye şehir canlı havası katmış. Uzak planda trailer daki kuleler dikkatimizi çekiyor ve hiç de eski oyunlarda olduğu gibi sonradan açılacakmış hissi vermiyor yani oyunda görüş mesafesi oldukça yüksek olacak gibi. Onun dışında güneş ışınlarının kamerada yansıması ve gölgeler de çok şık gözüküyor.

asdasdas

Muhtemelen görevden alınan bu görüntüde ise Trevor ‘ un elindeki benzin bidonu dikkatimizi çekiyor. Son zamanlarda yayınlanan bilgilere göre oyunda benzin bidonuyla etrafı yakmak serbest dolaşım modunda da olacak arkadaşlar. Alevlerin diğer oyunlara göre çok geliştiğini söylemeliyim. Ayrıca lastikler tamamen erimiş ve sadece jantlar kalmış bu da ilgi çekici bi ayrıntı. Arkada sprite makinasını görüyoruz yine bazı ünlü markaların parodileri de yeni oyunda olacak. Liquor yazısına dikkat ederseniz de trailerlardan birisinde de vardı  kırsal alanlardaki barlardan olsa gerek.

bbb

Bu görüntü de çok büyük ihtimalle bir görev esnasından alınma arkadaşlar çünkü bu resimden farklı farklı 3 adet yayınladılar. Gördüğünüz gibi Trevor, meşhur hollywood tepesinde ve Winewood (Hollywood parodisi) tabelasının ‘D’ harfine tırmanıyor. Polislerden kaçıp buraya tırmanıyor devamında ne olacak hep birlikte oynadığımız zaman görebileceğiz arkadaşlar. Akşam üzeri güneş ışıkları çok güzel şekilde yansıyor, Los Santos’un üzerine sis çökmüş,yine uzakları görme kapasitesi oldukça yüksek ve sol aşağıda stadyuma benzer bir yapı var onu hafızanıza kaydedin ilerleyen resimlerde  tekrar göreceğiz 😉 Tepenin toprak ve çimen kaplamalarının yine düşük olduğunu görüyor ve oyun yapım aşamsında olduğundan düzeleceğini umuyoruz.

b2

Bu görüntüde ise Michael karakterimiz yine iş başında muhtemelen soygun. Call of Duty serilerinde gördüğümüz halatla binalardan inme ve camdan içeri dalma gibi heycanlı görevler de bizi bekliyor gibi. İçerideki ofis ortamının çok ayrıntılı biçimde aktarıldığını görmek sevindirici bilgisayar ekranları üzerinedeki klasörler, evraklar üzerinde duran flash diski bile yapmışlar arkadaşlar. Yine akşam güneşi ve gölgeler harika duruyor. Arkadaki şehrin güzelliği ve ayrıntısı da iştah kabartıcı cinsten.

1280

Evet arkadaşlar sizlere Franklin’in köpeğinden bashetmiştim,  bu resimde Franklin ve Chop Los Santos sokaklarında turluyorlar. Köpeğin tasmasının pembe olduğunu görüyoruz acaba Rockstar bize bir msj mı yollamak istiyor? Chop’un üzerinde bile modifiye yapabilecek miyiz? Aracın daha önceki GTA’larda olduğunu biliyorum ancak modelini hatırlamıyorum. Aracın üzerindeki yansımalar, ayna üzerindeki yansımalar oldukça başarılı ve arkadaki Liquor tabelası yine dikkatimizi çekiyor.

9

Ve GTA tarihinde bir ilk daha! Köpek balıkları, su altına dalış sizce de harika değil mi? Karakterin kim olduğunu burdan kestirmek mümkün değil ancak şunu söyleyebiliriz ki dalış kıyafetleri var. Acaba kıyafet değiştirip sokaklarda çılgın gibi dalış kıyafetleriyle gezzebilecek miyiz? İnsanların bizlere tepkileri neler olacak? Eğer böyle bir şeyi mümkün kılarlarsa çok eğleneceğiz gibi gözüküyor. Köpek balığımız bana biraz tombul geldi arkadaşlar belki de köpek balıkları hakkında fazla bilgi sahibi olmadığımdandır.

b4

Burada ise dikkatli bakarsanız bize yakın olan uçağın içinde Trevor’ı görüyoruz yanında ise savaş uçağı var. Trevor’ın zaten eski pilot olduğunu söylemiştik. Trevor’un kullandığı uçağın ön kısmına ve camlarına bakarsanız savaş uçağı olmadığını anlayabiliriz. Şimdi hatırlarsanız ikinci yayınlanan trailerda Trevor kargo uçağından bir jiple aşağıya atlıyordu. Bu resmin de aynı görevden alındığını düşünüyorum arkadaşlar. Kargo uçağını kaçırmış ve bütün askeriye Trevor’ın peşinde ileride de trailerdaki gibi uçaktan atlayarak kaçıcak 😉 Arka planda yine akşam üzeri Los Santos manzarası var ve yapım aşamasındaki Mile High kulesini görüyoruz.( İlk trailerda binanın ismini yazıyor)

Şimdi ise geçtiğimiz günlerde yeni yayınlanan en son 10 ekran görüntüsüne geçmek istiyorum arkadaşlar.

actual_1364387558

Bu görüntülerin yayınlamasındaki asıl şok edici şeyi hemen belirteyim arkadaşlar. Görüntüler yayınlandıktan sonra grafiklerin gerçekten güzel olması insanları acaba yeni nesile mi geliyor oyun diye düşünmeye itti. Official sitede binlerce yorum atıldı, yeni nesile gelen ps4’ten veya yüksek kapasiteli pc den alınma bu görüntüler diye tartışmalar çıktı ve Rockstar yetkilileri açıklama yapmak zorunda kaldı. Açıklama ise şöyle ;

” Soranlara ve karışıklıklara hitaben , yayınladığımız ekran görüntüleri tamamen şu andaki günümüz konsollarından alınmıştır.”

Fazla uzatmadan hemen ilk resimin analizine başlayalım arkadaşlar, bu görüntüde meşhur Vespucci sahilini görüyoruz. İlk dikkatimizi çeken şey ise tabiki hava durumu oluyor. Bundan önceki GTA oyunlarında da fırtına çıkıyordu ancak hiç bu kadar kaliteli aktarılmış olanını görmemiştik. Uzaklarda düşen yıldırım gerçekten de çok hoş gözüküyor ve bulutların aydınlatması ise çok iyi yansıtılmış.(aklımıza yıldırım düşen cinsten olacak mı diye geliyor ancak uzak ihtimal 😀 ).  Fırtına etkisiyle kabaran dalgaların ayrıntısı da gözden kaçıcak gibi değil.

actual_1364387659

Bu görüntüde ise Los Santos şehrinde bir gün batımına (gün doğumu da olabilir) rastlıyoruz, GTA denince nedense benim aklıma hep bu renk gelir belki de San Andreas yüzündendir :). Yine Mile High kulüp binası ve Los Santos kulesi sağ tarafta. Güneş ışınlarının yansımasının ne kadar kaliteli olduğunu sağdaki uzun kuleye bakarak anlayabiliriz kulenin üst kısımlarındaki camlardan parlamalar gerçeğe yakın duruyor. Bulutları da ilk ekran görüntülerine göre geliştirdiklerini söyleyebiliriz.

actual_1364387695

Ve büyük çoğunluğun merakla beklediği su altı keşiflerinden bir görüntü. Karaktere dikkatli baktığımızda Micheal olduğunu söyleyebiliriz. Güneş ışınlarının su altına süzülmesi güzel bir şekilde aktarılmış. Kayaların üzerindeki bitkiler de çok hoş gözüküyor oynarken hareketlilerdir umarım. Bulanık olan su gerçekçiliği artırmış ve dedikleri gibi su altı dalış için özel kıyafetler de yine gözden kaçmıyor.

actual_1364387755

Bu ekran görüntüsünde ise Franklyn olarak tahmin ettiğim (kollarının görünen kısmı ve boyuna bakarsak siyahi karakter) karakterimiz daha önce kullanılabilir olarak göremediğimiz bir uçaktan atlamış olarak gözüküyor. Boş zamanlarda yapabilirsiniz dedikleri aktivitelerden sky diving olsa gerek 🙂 Yine bu aktivite için de özel kıyafetlerin olduğunu ve ayrıntılı biçimde tasarlanmış olduğunu belirtmeliyim.

actual_1364387787

Franklyn dostumuz Los Santos sokaklarını ateşe vermiş. Bu görüntüde gözümüze çarpan ilk şey minigun olsa gerek. Evet minigun geri dönüyor. Minigun çok ayrıntılı biçimde tasarlanmış boş kovanlar bile tek tek gözüküyor bu da demek oluyor ki Rockstar bu seride silahlara özen göstericek. Arkada yanan ağaç ise gözlerden kaçmıyor arkadaşlar. Daha önceki GTA oyunlarında etkileşime geçebileceğiniz bir ağaç olmuyordu bu kez ağaçlar yanıyor belki de araçla çarptığımızda devrilecekler. Silahın renk temasına ve Franklin’ in ağzındaki maske size bişeyler hatırlattımı ? Yeşil renk hani San Andreas’taki çeteler, yeşil giyinirdik hepimiz değil mi yoksa çete sistemi gerçekten de geri dönüyor mu hep birlikte göreceğiz. Bir de sizden arkadaki sağdaki tuğlayı hafızanıza atmanızı isteyeceğim ileride lazım olacak 😉

actual_1364387827

Bu ekran görüntüsünde ise GTA’nın gece nasıl olduğu bizlere gösterilmiş. Arka plandaki gökdelenlerin ışıkları çok başarılı şekilde tasarlanmış. Polis helikopteri bir spor arabayı kovalıyor belki de gece yarışlarıdır. Sağ plandaki yapıyı farkettiniz mi? Trevor’ın Winewood tabelasına tırmanırken aşağıda gözüken stadyuma benzeyen yapı. Muhetemelen bu görüntü o tepenin aşağısından alınmış.Helikopterin solunda kalan alanda ise uçsuz bucaksız bir şehir bizleri bekliyor. En uzaklara kadar şehir ışıkları gözükmekte.Oyun dedikleri gibi gerçekten çok büyük olacak gibi.

actual_1364387865

Bu görüntüde ise kırsal alanlardan kareler var. Kayaların ve bitkilerin kaplamasının yine de biraz düşük olduğunu düşünsem de zamanla bu hataları eksikleri gidereceklerdir diye düşünüyorum. Onun dışında herşey mükemmel gözüküyor arkadaşlar. Güneşin sisli havadan süzülmesi nehir üzerindeki yansımaları, ileride sağda ufak bir kasaba en ince ayrıntısına kadar aktarılmış. Dağların da ucu bucağı yok gibi duruyor 🙂

actual_1364387903

Trevor yine pis işlerinden birini halletmiş ve ortalığı karıştırmış. Sol taraftaki kaktüsten buranın, o bahsettikleri askeriyenin bulunduğu çöl olduğunu tahmin ediyorum. Motor ayrıntılı bir şekilde aktarılmış lastiklerin çizgilerine varana dek. Motorun freni yok diyenleri duyar gibiyim ancak unutmayalım ki arkadaşlar ayaktan frenli bir çok custom motor mevcut 😉 Diğer bir ayrıntı ise insanların araçların yanına asılıp ateş etmeleri daha önceki GTA larda böle bir olay yoktu.

actual_1364387961

Bu karede ise lüks aracı ilk trailerdaki rüzgar tribünlerinin oldğu bölgede görüyoruz. Sanki görüntü yeni NFS oyunundan fırlamış gibi değil mi :). Dikkat çeken bir ayrıntı ise aracın arka farlarına bakarsanız süzülme efekti var bu da bana nitro basmayı hatırlattı yoksa araba modifiye geri mi dönüyor gerçekten?

actual_1364388007

Evet arkadaşlar son ekran görüntüsünde ise karizmatik karakterimiz Micheal’ ı aracına yaslanmış beklerken görüyoruz. Arabanın üstüne o şekilde nasıl oturduğu ise kafa karıştırmıyor değil acaba serbest dolaşımda beklerken böle şeyler yapabilecek miyiz yoksa ara videodan alınmış bir görüntü mü bunun cevabını bekleyip hep birlikte göreceğiz. Bulutlara bakıcak olursak gerçek hayattaki gibi parçalı bulutlu hal almış. Şu ana kadar ki her resimde bulutlar farklı şekilde bu da demek oluyor ki bultlar dinamik olarak değişecek. Bir de size Franklin’i minigun kullandığı tuğlalı binayı aklınızda tutun demiştim. Muhtemelen bu resimdeki soldaki bina ile o bina aynı bina. Bu iki görüntünün de aynı görevden alındığını düşünüyorum. Franklin ortalğı kasıp kavururken Michael arkada bekliyor işi bittiğinde ise arabaya atlayıp kaçacaklar.

Ekran görüntüleri incelemelerimizin sonuna geldik arkadaşlar umarım oyun hakkında kafanızda birşeyler oluşturmayı başarabilmişimdir. Bu benim sitedeki ilk yazım eksik veya hatalarım olduysa affedin beğendiyseniz de görüşlerinizi bildirmenizi rica ediyorum. İlerleyen yazılarımda benim için çok faydalı olacaktır. Bu senenin en çok beklenen oyunu ödülünü alan GTA V in bu ödülün hakkını vereceğini düşünüyorum ve bir an evvel bu muhteşem oyuna kavuşmak dileğiyle arkadaşlar herkeze iyi oyunlar.

 

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...