Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards: Reloaded İncelemesi

OG-site-YT-banner

Leisure Suit Larry: Reloaded

“Selam, ben Larry; Larry Laffer.”  

Bu “imza”  ile 90’lı yılların oyuncuları Larry’i hemen hatırlayıp tebessüm edecektir. Point and click adventure tarzında ismini tüm dünyaya duyuran Larry’nin gözüne kestirdiği hatunlara tanışırken söylediği James Bond göndermeli “imza”sından bahsediyoruz. Larry, 40 yaşında annesinin apartmanında yaşayan ve hala bakir olan bir adamdır. Yalnızlıktan artık iyice bunalmış olan Larry Laffer henüz yaşamadığı tecrübeleri yaşamak ve “gerçek aşkını” bulmak için cebindeki 94 doları ile yollara düşüyor.

larry1987

Çapkın Larry’nin ilk oyunu olan Leisure Suit Larry in the Lounge Lizards, Replay Games tarafından 27 Temmuz’da “remake” olarak “Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards: Reloaded” ismi ile piyasaya tekrardan sürüldü. Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards: Reloaded, sadece PC platformu üzerinde bulunuyor. Orjinal seride toplamda 6 oyun var fakat son oyun olan Leisure Suit Larry: Love for Sail!, Leisure Suit Larry 7 olarak da biliniyor. Bunun nedeni ise gerçekten komik. Leisure Suit Larry 3’ten sonra orjinal yapımcıları olan Sierra On-Line  “Serinin 4. oyunu gelmeyecek.” diye duyurdu. Fakat oyuncuların ısrarını daha fazla görmezden gelemeyen Sierra On-Line Leisure Suit Larry serisinde 4. oyunu atlayıp 5. oyunu piyasaya sürdüler. Bu yüzden de 4. oyun o arada bulunmuyor.

Larry0

Leisure Suit Larry, atmosferinde komedi barındıran ve konusunun da etkisiyle yetişkinlere hitap eden bir oyun. Hatta oyuna girdiğimizde ve “New Game” dediğimizde bize yaşımızı soran bir yer karşılıyor. Yaşımızı kapsayan alanı işaretliyoruz fakat sistem bize yine de inanmıyor ve sorular sormaya başlıyor. 2 kez yanlış işaretlenirse de tekrar ana ekrana gönderiyor. Sorulan sorular tamamen genel kültür sorularından oluşuyor ve 18 ve üstü yaş grubunun hatırlayacağı sorular soruluyor.

larry4

Oyundaki amacımızı özetleyecek olursak  bizim  Larry’e aradığı “gerçek aşkı” bulmasına yardımcı olmak denilebilir. Bunu gerçekleştirmeye çalışırken de zavallının başına gelmedik kalmıyor tabi. Örneğin, yanımızda bir alkol taşırken (bu şarap, viski, vodka olabilir) taksiye bindiğimizde taksicinin o keskin burnu mu, o keskin gözleri midir nedir  bilemiyorum hemen görüyor ve istiyor. Ardından elimizden alıp lıkır lıkır midesine indiriyor, kafayı buluyor ve sonrası malum, kaza yapıyor ve Hakk’ın rahmetine kavuşuyoruz. Bir hatunun bizim çapkın Larry’nin saflığını kullanmasını bir diğer örnek olarak gösterebiliriz. “Evlenme” hayallerine kapılan Larry, bu evlenme hayalleri kurduğu kadın tarafından gerdek gecesinde yatağa bağlanıp soyulup soğana çeviriliyor ve 5 parasız kalıyor.

larryitems

Oyun boyunca yol gösteren biri veya bir şeyler olmadığı için oyun içi puzzleları çözmek de her yiğidin harcı değil. Bir puzzlelı çözmek için her yeri didik didik incelemek gerekiyor. İncelerken de canlı cansız her şeyin tadına dahi bakabiliyoruz. Faremizi ekranın üst kısmına çıkardığımızda incelemek ve puzzleları çözmek için kullanacağımız seçenekler çıkıyor. İlk sırada Larry’nin bacakları var. Bu bacakları seçerek istediğimiz yere doğru yürüyebiliyoruz. 2. sırada göz var. Bu göz ile de bir nesneyi veya bir kişiyi güzelce baştan aşağıya süzüyoruz. Ondan sonra da Larry’nin eli var. Bu el ile nesneleri alabiliyor, kapıları açabiliyor ve etrafta bulunan canlılara veya nesnelere dokunabiliyoruz. Elden bir sonra bulunan 4. sıradaki konuşma baloncuğu ile de nesnelerle ( ciddiyim ) ve insanlarla muhabbet edebiliyoruz. Konuşma baloncuğunun hemen ardından dil geliyor. Bu dil ile nesnelerin veya insanların tadına bakıyoruz. Bunu çok iğrenç (ilk bölümde bulunan tuvaleti yalamak) veya komik (insanları yalamak) bir şekilde kullanmak mümkün. Dilden hemen sonra ise çapkın Larry’nin en sapık hareketi olan ve pek bir işe yaramayan fermuar açma bulunuyor. Evet, Larry bildiğimiz orada burada kadın, erkek, cansız nesne ( duvara bile bile açabiliyor ) demeden fermuarını indiriyor aşağıya. Bir sonraki sırada boş bir el var. Bu elimize çantamızda bulunan eşyaları alıyoruz ve kullanmak istediğimiz kişi veya yer üzerinde kullanıyoruz. Boş elimizin yanıbaşında da çantamız bulunuyor. Tüm topladığımız eşyalar bu çantada birikiyor. Toplamda 15 eşya biriktirebildiğimiz bu çantada eşyalarımızı kombine etme imkanımız da var. Ardından yukarıdaki mouse işaretçisi tuşuna basarak istediğimiz nesneyi seçebiliyoruz ve seçtiğimiz el bir önceki bahsettiğim boş elimize gidiyor. El işareti ile çantamızın içindeki nesneleri kurcalayabiliyoruz. Göz işareti ile de nesnenin ney olduğu ile ilgili bilgiler alıyoruz.  “OK ” tuşu da çantamızdan işlem yapmadan geri çıkmamıza yarıyor. En son olarak da çantanın yanında 2 tane dişli simgesi var, ayarlara giden tuşumuz.  Oyun içi tüm puzzleları bu işlemlerle çözmeye çalışıyoruz. Larry’nin bu kısa süren macerasında etrafta birçok nesne, kişi ve olay olduğundan bu puzzle çözme işi de hayli zor oluyor, şimdiden “kolay gelsin!” diyorum.

larry9

Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards: Reloaded’da toplamda 5 tane bina bulunuyor. Lefty’nin Barı, evlendirmeye hazır küçük bir kilise, “Come N Go” ismi ile küçük bir market, çok katlı bir gazino ve kapısından bekçi eksik olmayan disko. Oyuna Lefty’nin Barı’nda başlıyoruz. Larry bir taksi ile mekana geliyor. Üzerinde 70’lerin modası geçmiş kıyafetleri ve cebinde bulunan 94 doları ile “gerçek aşkını” bulma macerasına başlıyor. Oyunun başlangıcından bitişine kadar neler yapıp yapamayacağımızı ve olup biteni kendisini oyun boyunca göremediğimiz bir abimiz esprili bir şekilde anlatıyor. Bir mekanda işimiz bittiğinde veya bir başka yerde bir şeyler unuttuğumuzu, gözden kaçırdığımızı düşündüğümüzde oraya gitmek için de taksi kullanıyoruz. Taksiyi çağırmak için her mekanın kapısının önünde bulunan üzerinde “TAXI” yazan telefon ile taksimizi çağırıyoruz. Anında gelen taksici de işinin uzmanı olmuş olacak ki 1 metrelik yer için bile en uzun yolu kullanıyor. Örneğin gazinodan kiliseye giderken önünden geçmeden tüm şehri turluyor. Kiliseden gazinoya gitmek için çağırdığımızda da aynı durum söz konusu. Larry’nin oyun esnasında bol bol paraya ihtiyacı oluyor. Çünkü bunun taksi parası var, hediye parası, onun parası var, bunun parası var derken cebinde bulunan 94 dolar pek bir işe yaramıyor. Bir yerlerden para kazanmamız mecburi oyunda kısaca. Bunun için de kumar makineleri bulunuyor. Bu kumar makinelerin yanına çulsuz olarak geliyor, zengin olarak geri dönüyoruz. Tabi bu biraz da şans meselesi çünkü paranın tamamını kaybetmek de mümkün. Paramız bittiğinde ise kapıda evsiz bir adam yardımımıza koşuyor. Cebinden 5 dolar çıkarıyor ve uzatıyor bize. Tabi bir de işin biraz uğraştırıcı olan kaybetmeden kazanma kısmı da var. Parayı kaybetmeden kazanmak için de makinanın yanında oyunumuzu hafızalıyoruz. Ardından tüm paramızı yatırıyor ve şansımızı deniyor. Olmadı mı? Hafızalanan oyunu tekrar yüklüyoruz ve şansımızı tekrardan deniyoruz.

larry10

Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards: Reloaded, 2 boyutlu oyunu HD grafikler ve  görüntü açısından geliştirilmiş bir şekilde bizlere sunuyor. Oyun ilk 1987’de çıktığında EGA, 1991’deki tekrar yapımında VGA, bu sefer de HD kalitede. Bu yeni HD yapımda 1920 x 1080 çözünürlükte Larry’nin macerasına atılmak mümkün. Oyun içinde bulunan animasyonların da başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak birçok yerde olması gereken animasyonlar eksik. Örneğin bazı puzlleların çözdüğümüzde bunu Larry’nin hareketlerinden değil de seslendiren kişinin anlatımından anlıyoruz.

larry6

Seslendirmeler ve oyun içi müzikler de oyunun bu yeni HD versiyonundan nasibini almış. Oyundaki hareketlerimize, yaptıklarımıza ve gerçekleşen olayları hikayeleştirerek komik ve esprili bir şekilde anlatan abimizin anlatımı ile Larry’nin macerası bizim için daha da komik bir hal alıyor. Oyun içi o “sıcak” müziklerin de çapkın Larry temasına uygun bir şekilde seçilmiş olması oyundaki amacımızı aklımızdan çıkarmamamıza yardımcı oluyor.

larrylick

1990’ların akla gelen ilk serilerinden biri Leisure Suit Larry’nin ilk oyununun HD olarak tekrar piyasaya sürülmüş olan hali Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards: Reloaded o nostalji duyguların tekrar canlanmasını sağlayacak cinsten bir oyun. Zamanına ait olaylara, o zamanki söylentilere ve popüler olan olaylara olan kendine has ve esprili göndermesiyle kesinlikle oyuncusunun yüzündeki tebessümü eksik etmeyecek bu oyunun, Larry hayranları ve nostalji sevenler için kaçırılmaması gereken bir oyun olduğunu ikinci bir kez düşünmeden söyleyebilirim.

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...