Medieval 2 Total War İnceleme

OG-site-YT-banner

Strateji türünde son yıllarda çıkan oyunsayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Oysa 2000 li yılların başında strateji oyunlarının bilgisayar oyuncuları için yeri son derece önemliydi. Medieval seriside yıllara meydan okuyan ve halen devam eden seriye ait oyunlardan birtanesi. Kendine özgü turn tabanlı yapısıyla ve dilediğimizde savaşı yönetme opsiyonunu bize sunmasıyla, birçok oyuncunun gönlünde taht kurmuş ender strateji serilerinden.

 

Oyun, Total War serisinin 4.oyunu ve  1080 ve 1530 yılları arasında geçmekte. Oyuna girdiğinizde isterseniz kendi kurduğunız bir savaş,  isterseniz 5 devletten(Fransa,İspanya,İngiltere,Venedik,Kutsal Roma-Cermen İmp.) birini seçip oyunun campaing moduyla başlayabilirsiniz. Oyunun zorluk seviyesini kendiniz seçebiliyorsunuz.

Savaş Lazım Savaş !

          Grand Campaign bölümünde devletlerin özellikleri yazmaktadır.Bu devletlerden biri ile oyunu bitirirseniz diğer devletlerden bazıları(Türkler,Rusya,İskoçya…)  açılmaktadır.Oyundaki devletler şöyle sıralanır:

The Turks (Türkler)
France (Fransa)
The Holy Roman Empire (Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu)
Spain (İspanya)
Venice (Venedik)
Scotland (İskoçya)
Russia (Rusya)
Portugal (Portekiz)
Moors (Emeviler)
Egypt (Mısır)
England (İngiltere)
Byzantine Empire (Bizans İmparatorluğu)
The Mongols (Moğollar)
Timurids (Timur İmparatorluğu)
Hungary (Macaristan)
Milan (Milan)
Sicily (Sicilya)
Papal States (Papalık)
Poland (Polonya)
Denmark (Danimarka)
Aztecs (Aztekler)

  Tabi isyancılar da bulunmaktadır.Ancak Papalık,Timur,Altın Orda,İsyancılar,Moğollar gibi devletler oynamaya açık değillerdir.Oyunun eksik bulduğum yanlarından biri de budur.Diğer eksik yanı ise gemileri savaş alanında yönetemiyor olmamız ki bu sorunda serinin bir sonraki oyununda aşıldı.Her neyse oyun bizlere fazla devlet seçeneği sunuyor.Bence oyunda Türkler ve Araplar düzgün şekilde detaylandırılmamış.Avrupa devletlerinde oldukça detay var.

    Oyunda dinler(İslam,Hristiyanlık,Pagan,Heretic)var.Bu dinlerin doğal olarak din adamları var.Hatta Hristiyan devletlerinde kardinaller,rahipler olarak ayrı sınıflandırma bile varken İslam dini olan ülkelerde sadece imam var. Bütün din adamlarının belli bir inanç düzeyi bulunmakta.Hristiyan ülkelerinde yalnızca papa Haçlı Seferi düzenleyebiliyor.Papalık seçimle oluyor.Bu çok güzel bir özellik.İslam devletlerinde ise 4. inanç seviyesini geçmiş olan imam Cihad ilan edebiliyor.En can sıkıcı yanı ise müslüman devletler birbirlerini yiyorlar diyebiliriz çünkü,topu topu oyunda 3 müslüman  devleti var.En güçlüleri Türkler ve Mısırlılar belirli bir oyun yılından sonra birbirileri ile savaşıyorlar isteseniz de istemeseniz de.Bir de Emeviler var ama onlarda oldukça güçsüz bir devlet yapısına sahipler hatta oyunun en güçsüz devletlerinden biri diyebilirim.Oyundaki her şehirde bir din yüzdesi var eğer siz bir Hristiyan devleti iseniz fakat,müslüman halk çoğunluktaysa halk isyan çıkarabilir bunu çözmek için kilise,şapel binası yapıp rahip yetiştirerek şehirdeki hristiyan toplumun yüzdesini artırmak mümkün.Hristiyan toplumda kendi arasında ikiye ayrılmış ,Ortodoks ve katolik şeklinde.Bu açıdan her türlü detaya inilmesi oyunu daha da keyifli bir hale getiriyor.

Medieval 2 Total War !

  Din adamları dışında casus,suikastçi,diplomat ve tüccarlar var.Bunların her birini açabilmek için belirli binaları yapmak gerekiyor.Oyunda ticari malzemeler (tekstil,madenler ,vs.)var ve bu ticari malzemeler tüccar ile kullanılarak belirli bir para kazanılabiliyor.Oyundaki para kazanma yollarının en önemlisi de bu zaten.Onun dışında hile ile para kazanmaya çalışırsanız oyun verdiği hazzı kaybettiriyor.

   İSTER OTOMATİK ,İSTER SAVAŞ MEYDANINDA!

    Sevdiğim özelliklerden birisi de savaşları otomatik ya da savaş meydanında bizzat kendiniz komutanlık ederek yapabiliyorsunuz.Bu da ayrı bir ekstra özellik.

Hücuuuumm !
Haydi Arslanlarım !

          Kuşatma savaşları da yapmak mümkün.Ama surları delecek gücünüz de olmalı.Birliklere emir vermek mümkün, askerlere koşmalarını ya da kaçmalarını emredebiliyorsunuz.

 Oyun oldukça bağımlılık yapabiliyor hatta aşırı bağımlılık yapabiliyor.Sizlere demem o ki kendinizi fazla kaptırmayın oldukça güzel bir oyun. 🙂 Bu benim ilk incelemem oldu.   Şimdilik benden bu kadar. 🙂

 

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...