Mekanik Klavye Nedir?

OG-site-YT-banner

Eğer 2000’li yıllardan önce bilgisayar ve doğal olarak klavye kullandıysanız, eski klavyelerden “klik” sesine benzer sert ve tok bir ses geldiğini ve bugünkü klavyenizden farklı hisler yaşattığını kolaylıkla hatırlayabilirsiniz. Adeta daktiloda yazıyormuşçasına bir his veren eski mekanik klavyeler, günümüzde düşük maliyet ve üretim kolaylığı nedeniyle yerini zar benzeri bir yapıya sahip “rubber dome switch” klavyelere bıraktı.

 

 

rubbet dome klavye
Günümüzdeki klavyelerin yapısı.

 

 

Mekanik klavyeler ise, günümüzde sıkça kullanılan klavyelerin aksine her klavye tuşuna ait bağımsız bir switch bulunmaktadır. Bu da mekanik klavyeye kendine has bazı avantajlar kazandırmaktadır.

 

mekanik klavye switch
Mekanik klavyelerde her tuşun bağımsız “mekanik key switchleri” vardır.

 

Mekanik klavyelerin, diğer klavyelere göre sahip olduğu avantajlar ise şunlardır :

 

* Uzun ömürlü olmaları

 

Mekanik klavyeler, diğer klavyelere oranla daha sağlam ve daha uzun ömürlülerdir. Arıza çıkarma oranları son derece düşüktür.

 

* Kısa tepkime süresi

 

Normal klavyelerde bastığınız tuşu aktif etmeniz için 60-80g arası bir güç uygulamanız gerekirken,  mekanik klavyelerde sadece 45-50g arası bir güç  uygulamanız yeterlidir. Ayrıca mekanik klavyelerde, bastığınız tuş 2mm ( yarım mesafe ) ittirildiğinde aktif olurken, normal klavyelerde tuşu aktif etmek için sonuna kadar itmeniz gereklidir. Buda tepkime süresi olarak oyun performansınıza yansımaktadır.

 

* Yazış hissi ve o tok “klik” sesi

 

Mekanik klavyelerde yazı yazmak adeta bir keyiftir. Bastığınız her tuştan harika bir ses dönüşü alırsınız. Birçokları için mekanik klavyede yazmak bir keyiftir.

 

 

IBM mekanik klavye
IBM marka eski bir mekanik klavye.

 

 

Son birkaç yıldır oyuncu klavyeleri arasında da mekanik klavyelere rastlanıyor. Düşük tepkime süresi ve dayanıklılığı sebebiyle kimi oyuncular tarafından tercih edilen mekanik klavyeleri üreten firmalar arasında Razer ve SteelSeries gibi oyuncuların aşina olduğu isimlerde yer alıyor.

 

 

Razer Blackwidow
Razer BlackWidow mekanik oyuncu klavyesi.

 

 

 

SteelSeries 7G
SteelSeries 7G mekanik oyuncu klavyesi.

 

 

Mekanik klavyeler, yüksek fiyatlarına rağmen halen kullanıcı bulmakta çok zorlanmasa da, birçok firmada mekanik klavye üretimine girmeyi riskli gördüğünden dolayı mekanik klavye üretmiyor. Türkiye’de zor bulunan bu ürünleri, yurtdışında Ebay ve Amazon tarzı sitelerden temin edebilir ve sizde mekanik klavye kullanma ayrıcalığına kavuşabilirsiniz!

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...