Melodi Kızılgün İle Güzel Bir Söyleşi

OG-site-YT-banner

Türkiye’de yavaş yavaş kendini göstermeye başlayan cosplay, artık bir çok kesim tarafıdan biliniyor. Bugün cosplay dünyasından Melodi Kızılgün ile güzel bir söyleşi yaptık bakalım söyleşimizde neler konuşmuşuz.

Melodi Kızılgün kimdir biraz bahsedebilir misin ?

–  Ben bir cosplayerım. 17 yaşındayım ve aynı zamanda oyunlarla ilgilenen bir kızım. 3 yıldır cosplay ile uğraşıyorum ve elimden geldiğince Türkiye cosplay ekibine yardım etmeye çalışıyorum. Lise öğrencisiyim, aynı zamanda Joygame ile birlikte Joyotaku projesi için çalışıyorum.

Cosplay ile tanışman nasıl gerçekleşti ?

– 4-5 yıl önce anime izlemeye ilk başladığımda internette fotoğraflarını arıyordum ve bir takım cosplay fotoğraflarıyla karşılaştım. Elbette bu kişi Kipi’ den başkası değildi ve ben de cosplay yapabileceğimi düşünmüştüm. Bildiğiniz üzere Türkiye’ de o dönem de dahil olmak üzere cosplayer yoktu ve cosplay hakkında çok fazla bilgi sahibi değildim. O an bir şey yapamamış olsam da 1 yıl sonra Facebook üzerinden bir cosplay partisi etkinliğine denk geldim ve katıldım. O parti şimdiki Torucon’ un temelleriydi. Orada çok kötü bir cosplay yapmıştım ve ardından diğer etkinliklere katıldıkça yaptığım cosplayleri düzelttim.

Hep Cosplay diyoruz da bu konu hakkında hiç bir bilgiye sahip olmayan kişilere nasıl tanımlarsın Cosplay’i ?

– Cosplay belirli unsurlar çerçevesinde istediğin bir karaktere bürünmektir. O kişinin saçlarını, bakışlarını, kıyafetlerini ve hareketlerini benimsersiniz. Göz renginiz, saç renginiz ve vücut görünümünüz bile benzemelidir.Çok zor gibi görünmese de kendi içinde çeşitli zorlukları vardır. Lensler, makyaj, kıyafet kalitesi ve peruk seçimini gibi şeyler çok önemlidir.

Yakın zamanda katıldığın bir etkinlik veya aldığın bir ödül oldu mu ?

– Yakın zamanda Kontakt 2′ ye ve Cosplay İzmir’ e katıldım. Cosplay İzmir organizatörlerinden biri olduğum için yarışmamıza katılamadım. Yarışmalara katılmayı planlamıyorum, en azından yakın bir gelecek için. Yarışmalara katılabilecek kadar iyi olduğumu düşünmüyorum.

Peki cosplay karakterlerinin isimleri nelerdir ?

– Şu zamana kadar yaptığım karakterler fazla sayılmaz.Rokudo Mukuro, Alice, Ciel Phantomhive, Annie the darkchild, Hatsune Miku, Kehanet online karakterleri, Chibi Medusa , Anarchy Stocking , Noel Vermillion, Allen Walker, Makise Kurisu, Kusajishi Yachiru ve özel karakterler.

Türkiye’de yapılan Cosplay veya Alt kültür etkinliklerini yeterli buluyor musun ?

– Yeterli bulmuyorum. Ancak son 3 yıl içerisinde Alt Kültür konusunda çok hızlı ilerlediğimizi söyleyebilirim ve gelişmelerden memnunum. Eskiden kendi aramızda buluşup parti türü şeyler yaparken artık conventionlarımız var, sesimizi duyurabiliyoruz. NTV gibi kanallar tarafından dikkat çektik ve en azından 4-5 kişinin internetten cosplay,frp ve oyun vb. şeyleri araştırdığını söyleyebilirim.

Sadece online oyunlar mı oynarsın, başka oynadığın oyunlar var mıdır?

– Aslında online oyundan çok Final Fantasy serisi, Silent Hill ve Amnesia türü oyunları oynamayı sevdiğimi söyleyebilirim. Buna rağmen gün içinde en çok oynadığım oyunlar Guilty Gear, BlazBlue, Street Fighter, Tekken ve Darkstalkers türü oyunlar oluyor.

Cosplay hakkında aldığın tepkiler nasıl?

– Olumlu tepkiler alıyorum ve çok teşekkür ederim. İlk başladığımda yapıcı eleştiriler alıyordum ve onları değerlendirerek birçok kötü noktamı düzelttim. Şimdilerde çok başarılı olduğumu ve çalışmalarımı takip ettiklerini söylüyorlar. Daha da iyi olabileceğime inanıyorum. Genel olarak ise çevremdeki insanlara cosplayi tanıttım, öyle ki öğretmenlerim bile biliyor. Deli diyenler de oluyor, boş işlerle uğraşıyorsunuz diyenler de. Benim işim ” Ben de cosplay yapmak istiyorum. ” diyen kitleyle. Beğenenler çok fazla ve onları da yakın zamanda cosplaye başlatmayı planlıyorum.

Üzerinde çalıştığın bir cosplay varsa biraz bahsedebilir misin ?

-Şimdilik yok gibi, ancak armor yapımı üzerinde çalışıyorum. Sanırım 1 yıl içerisinde Starcraft’ tan Kerrigan ya da Nova yapacağım.

Yurt dışında etkinliklere katılmayı düşünüyor musun ?

– Elbette. Anime Expo veya Comic con gibi etkinliklere katılmayı çok istiyorum. 1-2 yıl içerisinde yurt dışındaki etkinliklere katılmaya başlayabilirim.

En çok sevdiğin veya zevk aldığın oyun nedir?

– Muhtemelen Darkstalkers. Grafik olarak çok iyi olmayabilir. Ancak karakterlerini ve dövüş stillerini çok beğeniyorum. Bence yeterince eğlenceli.

Son olarak Cosplay ile ilgilenmek isteyen veya yeni başlayan kişilere neler demek istersin ?

– Kesinlikle bir etkinliğe katılmalılar. Cosplay gerçekten çok eğlenceli ve hayatınıza renk katıyor. Okuldan çok sıkıldığım anlarda bile bir etkinlik olsa da gitsem diye çok fazla arıyorum ve sonuç olarak… Gelin ve conventionlara katılın!

OyunGünlüğü ailesi olarak bize vakit ayırdığın için teşekkür eder, kariyerinde başarılarını devamını dileriz.

– Ben teşekkür ederim. 🙂

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...