Steam Big Picture İncelemesi

OG-site-YT-banner

steam-big-picture

Steam Big Picture Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Tüm Oyun Günlüğü dostlarına selamlar,

Bir süredir, Steam ekranının sağ üstünde yer alan ” Big Picture ” butonunu eminim birçoğunuz görmüşsünüzdür. Merak edip basanlar, muhtemelen ön bilgi olmadan bunun ne işe yaradığını anlamadan direk kapatmışlardır. Big Picture aslında Steam’in, geleceğe yaptığı yatırımın ilk parçası diyebiliriz. PC oyunlarını da konsolda gibi oynamak isteyen, kısacası PC’yi konsola çevirmeye çalışan Valve’ın attığı ilk adım olan Big Picture, temelinde sadece bir arayüz.

Artık akıllı cep telefonlarının ve gelişmiş tabletlerin hayatımıza girmesiyle birlikte, insanlar sosyal medya üzerindeki “işlerini” bu cihazlarla rahatlıkla yapabiliyorlar. Eğer kişi internete, daha doğrusu PC’nin başına, sadece sosyal medya kullanıp, birkaç site takip etmek için oturuyorsa, zaten bunları yapacağı daha pratik cihazlar mevcut. E tabi oyunlarını da Steam üzerinden alıp oynuyorsa, bu kişinin oyun deneyimini büyük ekran bir TV’de ve geniş bir koltukta sürdürmemesi için aslında hiçbir neden yok. İşte Big Picture da tam olarak bunu yapıyor. Bilgisayarınızı açıp, Steam’e girip, Big Picture butonuna bastıktan sonra gelen Big Picture arayüzü, bilgisayarınızı tam manasıyla bir konsola çeviriyor.

Bu andan itibaren dilerseniz klavye-fare kombinasyonu ile, dilerseniz de USB’den bilgisayarınıza takacağız bir gamepad ile konsol deneyimini, PC’de yaşabilirsiniz. Doğal olarak her oyun gamepad desteği ile gelmediğinden, hardcore oyunculardan ziyade, biraz daha casual oyunculara hitap eden arcade ve spor oyunlarını sıklıkla oynayan ve konsolu olmamasından yakınan kişiler için Big Picture tam aranan kan diyebiliriz.

Beraberinde getirdiği First-Person Browser ile, Big Picture arayüzü üzerinden internete de girmenizi sağlayan bu uygulama, bilgisayarınızı tam anlamıyla bir konsola çeviriyor. Eğer siz de bilgisayar başında çok vakit geçirmiyorsanız ve oynadığınız oyunlar gamepad desteğine sahipse, bilgisayarı artık salondaki TV’nin yanına götürüp, konsol gibi kullanmaya başlayabilirsiniz. Bir de kablosuz gamepad + touchpadli klavye aldığınızda Bic Picture konsolunuz hizmete hazırdır!

İnceleme videomuzda Big Picture’ın arayüzünü ve özelliklerini sizlere tanıttık. Keyifli seyirler!

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...