The Good Life İncelemesi

OG-site-YT-banner

Uçsuz bucaksız deniz göz alabildiğince  uzanan adalar. Deniz taşımacılığına doyacağımız bir oyun The Good Life karşımızda!

 

Play İt cool.

İncelememizin ilk cümlesinde deniz taşımacılığı yapacağımızdan söz etmiştik. The Good Life bunun üzerine kurulmuş bir oyun. Ana görevimiz taşımacılık. Küçük botumuz ile bir adadan başka bir adaya yolcularımızı taşıyoruz. Derek Hales ve Michelle Joyce olmak üzere 2 adet karakterimiz mevcut. Oyunumuza başlamadan önce bu karakterlerin birinde karar kılıp oyuna dalıyoruz..

NSJwv

 

Kötü ve eski bir kayıktan bozma bir bot ile oyuna giriyoruz. W,A,S,D tuşlarını kullanarak kolayca yönetebileceğimiz botumuzun kamera açısını mouse ile değiştirebiliyoruz. Simülasyon oyunların genelinde olduğu gibi The Good Life’da kolay bir kontrol sistemini benimsemiş. Kolay kontroller oyun zevkini daha da fazla arttırıyor.  M tuşunu kullanarak ise haritamıza ulaşıyoruz. Ayrıca oyun ekranının sağ alt köşesinde ki mini haritaya da göz atabiliriz. Botumuzu durdurmak için ise burada halatımız ve limana bağlanmak için ise çengellerimiz var.

The Good Life için tam olarak bir adalar cenneti diyebiliriz.  Oyunda bir çok irili ufaklı ada mevcut. bu adalarda ayrıca alabildiğimiz çok sayıda liman mecut aynı şekilde yoğun. Yolcu bulmak  konusunda pek  bir sıkıntı yaşamıyoruz.  Turistler gitmek istediklere yerlere göre size bir fiyat teklif ediyorlar. Bu teklifi kabul veya reddete biliyorsunuz burada seçim tamamen size bırakılmış.  Uzak mesafelere çok az para teklif eden cimri  turistlerlerde de zaman zaman karşılaşabiliyoruz. Teklif vermek gibi bir opsiyonumuz olsaymış  iyi olabilirmiş. Diğer bir özellik ise karakterimizin prestij yüzdesi. örnek vermek gerekirse bir yolcumuzu gideceği yere götürürken bir yerde duraklamak istiyor. Eğer  durursak prestij yüzdemiz olumlu anlamda artıyor. Eğer durmak istemezsek de prestij yüzdemiz düşüşe geçiyor. Kısacası turistleri memnun ettikçe Prestijinizi puanımız artıyor. Prestij puanınızı yüksek tutmanıza fayda var, bizden söylemesi.

yacht2

 

The Good Life Meteoroloji

The tropical paradise simulation’da biraz da hava olaylarından bahsedelim  oyunda 2.çeşit iklime  rastlıyoruz bu iklimler  tropik adalarda görülebilecek cinsten olan yağmurlu veya fırtına şeklinde karşımıza çıkabiliyor. Yağmurlu havalarda deniz dalgalanıyor ve botumuzu kontrol etmek iyice zorlaşıyor. Fakat yağmurun damla damla denizin üstünde düşmesi harika bir görsel olarak bizlere sunulmuş. Fırtınalı havalarda ise gemimiz batma riski ile karşı karşı karşıya  kalabiliyor duruma kadar bile gelebiliyor. Bu fırtınalar küçük çaplı değil, büyük kasırgalar şeklinde karşımıza çıkıyor.

 

Deniz olur da korsanlar olmaz mı?

Böylesine güllük gülüstanlık bir oyunda deniz korsanlarının olması bizleri şaşırttı açıkçası. Fakat Good Life’ın korsan dinamiklerinide unutmamış olması güzel bir detay . Issız denizlerde peşimize takılan bu korsanlar kendilerine has , kafatası simgelerini üzerlerin de  taşıyorlar bu korsanların tek amacı ise bizim  botumuzu haşat etmek. Korsanlar peşimize takıldığında yapabileceğimiz pek fazla bir şey yok açıkçası, fakat kolay yöntem en yakın bir limana sığınmak. Ancak bu şekilde paçamızı kurtarabiliyoruz.

 

Su altı dünyası!

Yeryüzünde olduğu gibi suyun altında da bir yaşam var. Eski kalıntılar değerli hazineler bulup çıkarmamız için bizi bekliyor. The Good Life’da bütün her şey bot kullanmak dan da ibaret değil. Dalgıç olarak suyun altına da girebiliyoruz oradaki su altı dünyası da gayet hoş bir şekilde  oyuna  yansıtılmış bir çok deniz canlısını suyun derinliklerinde görmek mümkün.

nsmVj

Çevre  & Grafikler

Simülasyon oyunlarının bir çoğunda çevre ve modellemeler oldukça özenilerek yaratılır. Amaç oyuncuya bilgisayar başında o uğraş hakkında ki deneyimi yaşatmak, bu deneyimi en uç noktalara getirebilmektir. Bir Iceberg Interactive ürünü olan The Good Life simülasyon oyunu ile tam olarak bunu yansıtmış. Grafikler hakkında biraz daha konuşmak gerekirse atmosfer oldukça etkileyici. Tropikal bir ada da yat kullanıyormuş gibi hissediyoruz adeta. Bunun yanında çevre ve adacıklarımızda gördüğümüz ağaç ve çevre  modellemelerini unutmamak lazım. Iceberg stüdyoları grafik konusunda harika bir işçilik çıkarmış.

 

Robinson reise saygılar!

The tropical paradise simulation genel olarak keyifli  bir oyun olmuş. Atmosferi oyun tutkunlarına tropik bir ada hissi veriyor. Sadece taşımacılıkla sınırlı da kalmadığımız oyunda kimi zaman  korsanlarla amansız kovamacalarada giriyoruz  kaçıp hazine peşine düşebiliyor, turistlerimizi farklı yerlere taşıyabiliyoruz. Basit kontrolleri ve fazlada karışık olmayan oyun dünyası, oyunun artıları arasında sayılabilir. Açık bir dünyada yatımız ile gezinti yapabildiğimiz çok az sayıda oyun   olduğundan The Good Life bize yaşamadığımız deneyimleri yaşatıyor. Bir süre sonra oyun tek düze bir hal aldığından bir kaç farklı özelliğin daha eklenmesi oyunu daha keyifli bir hala getirebilir. Ancak bu haliyle de bu uç tür arasından sıyrılabilen bir oyun olmayı başarıyor. Bir sonraki incelememiz de görüşmek üzere.

 

 

 

 

 

 

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...