The Incredible Adventures of Van Helsing İncelemesi

OG-site-YT-banner

 

VANH0

 

Drakula’yı hepimiz bir yerlerden duymuş veya görmüşüzdür. Profesör Abraham Van Helsing önderliğinde kadın ve erkeklerden oluşan grubun arketip Drakula’ya karşı verdiği mücadeleyi anlatır. The Incredible Adventures of Van Helsing’in hikayesi de 26 Mayıs 1897 yılındaki çıkışıyla efsaneler yaratan bu ünlü Dracula’dan uyarlanarak yazılmış. Romanda da olduğu gibi oyunun konusu efsanevi vampir avcısı olan Abraham Van Helsing’in genç oğlunun babasının izinden giderken karşılaştığı zorluklar. Oyun 22 Mayıs tarihinde PC ve XBOX 360 platformlarında oyuncularla buluştu. Bir bağımsız yapımcı olan NeocoreGames’in kendi elleriyle yapıp kendi elleriyle de dağıtıcılığını yaptığı bir oyunu inceliyoruz. Bir üreticinin aynı zamanda dağıtıcılığını yapması çok da sık görülen bir şey değil.

 

VHINV

Oyunda herhangi bir sınıf seçimi bulunmuyor. Yani karakterinizin sınıfını sizin item, skill ve ability seçimleriniz belirliyor. “R” tuşuna basarak silah(tabanca veya tüfek) ve kılıç (çift el veya çift kılıç) arasında geçiş yapabiliyoruz. Genç Van Helsing’e ekipman olarak 12 çeşit item giydirebiliyoruz. Bunlar şapka, zırh, eldiven,  ayakkabı, sol ele ve sağ ele ayrı ayrı olmak üzere birer tane yüzük, kolye, kılıç, silah (tabanca veya tüfek) ve bir de “Trophy” diye adlandırılan ganimet.

VHLK

Bir de ortağımız var Lady Katarina. Bir hayalet olmasına karşın bize her zaman yardım ediyor. Savaşlarda bile. Sizinle beraber o da canavarlarla kapışıyor. Sözümüzden de çıkmıyor tabi. Savaşta yanımızda 3 şekilde bulunuyor. Yakın dövüşçü olarak, uzak mesafeli saldırılar yaparak ve bir de hayalet modunda. Hayalet modunda pek bir işe yaramıyor gibi görünse de işe yaramayacağını düşündüğümüzde veya canı diplere ulaştığında kurtarmak için hayalet moduna geçmesini istiyoruz. Hayaet modundayken herhangi bir saldırı yapamıyor. Ama bunun anlamı da “Lady Katarina hiç bi işe yaramıyor hayalet modunda” değil. Bize her türlü saldırıya karşı %10 savunma veriyor ki bu savunmanın gerçekten ne kadar yararlı olduğunu oyun esnasında anlamak mümkün. Lady Katarina da bizim gibi item takabiliyor, ama malesef bizim kullanabildiğimiz kadar çok itemi yok. Kullandığı itemler sadece 6 çeşitten oluşuyor. Giyebildiği itemleri kılıçlar, silahlar, zırhlar, 2 ayrı yüzük ve bir de kolye ile sınırlı. Ayrıca Lady Katarina sizin için düşen paraları ve itemleri de topluyor. Envanteriniz dolduğunda gereksiz itemleri satması için de Lady Katarina’yı kullanmak mümkün.

VHESSENCE

The Incredible Adventures of Van helsing, bulundurduğu item çeşitliliği ile benim gönlümü fethetti.  Oyununuzun drop oranları ayarladığınız zorluğa göre değişiklik gösteriyor. Kullandığımız ekipmanlar karakter görünüşümüzü pek etkilemiyor olsa da çeşitlilik konusunda bir sıkıntı yok. İtem sınıflarını da ihmal etmemiş olmaları mükemmel bir artı diyebilirim. Common (Normal), Magic, Rare ve Legendary (Epic) olarak hemen hemen her item sınıfı olan oyunlarda rastladığımız türden bir sınıflandırma mevcut. Tahmin edebileceğiniz üzere normal itemler bol bol düşüyor. Magic itemler ise üzerlerinde 1 ila 3 arası ek güçlendirme olan itemler. Rare itemlerde ise bu güçlendirme miktarı 3 ve daha fazlası olarak geçiyor. Ama Epic itemlerde bir farklılık söz konusu. Epic itemlerde her türlü miktarda güçlendirme bulunabiliyor ve bu güçlendirmeler de kapalı olarak gelebiliyor. Onları açmak için de hemen yanında yazan şeylerin (mesela 100 tane kritik vuruş yapmak gibi) yapılması gerekiyor. Güçlendirme miktarı sizi yanıltmasın.  Epic itemlerde mevcut olan güçlendirmeler normal itemlere göre kat kat daha fazla oluyor ki asıl önemli olan da bu. İtemlerimize istersek güçlendirme ekleyebiliyor ve istersek de bu güçlendirmeyi silip tekrardan ekletebiliyoruz. Bu işlem de gerçekten maliyetli olabiliyor.. Ayrıca esanslar da var oyunda. “Nedir bu esanslar?” Hemen anlatayım. Esanslar, esans kapasitesi olan her iteme eklenebiliyor. Silahlar, zırh ve aksesuarlarda verdiği bonuslar farklılık gösterebiliyor. Ayrıca esanslarınızı uyumlu esanslarla birleştirip yeni bir çeşit esans veya esanslarınızın verdiği bonus miktarını yükseltebiliyoruz. Tabi bunu itemimizdeki esans kapasitesine göre ayarlamamız gerekiyor yoksa boşa uğraşmış oluruz. Üzgünüm ki bu işler de  bedavadan olmuyor. Paranızı çarçur etmeyin derim yoksa işiniz cidden zor olabilir.

VHPERK

Level ve item eklenen bir oyunun olmazsa olmazı olan skiller ve abilityler de unutulmamış. Bunlara ekstra olarak bir de perkler var. Her atladığınız bir seviye başına abilty puanları ve skill puanları alıyorsunuz dilediğiniz şekilde kullanabilmek üzere. Ama perk pointleri kazanmak için farklı bir yol izlemeniz gerekiyor. Bunun için de özel olarak bulunan normal türlerden daha güçlü olanları kesmeniz ve itibar seviyenizi yükseltmeniz gerekiyor ve maksimum 10. Seviyeye olaşabiliyorsunuz. Oyunda sınıf seçimi bulunmuyor, asıl sınıf seçimini skill, ability ve perk puanlarınızı kullanma şekliniz belirleyecek o yüzden dikkatli seçin ve sizin için asıl önemli olan her neyse onun için saklayın veya onun için harcayın. Perk puanlarınızı istediğiniz zaman değiştirebiliyorsunuz maliyetsiz bir şekilde. Ama skill ve ability puanlarınızı değiştirmek biraz masraflı. Hele bir de tamamen değiştirmek istiyorsanız karakterinizi işte o zaman büyük cebiniz yanabilir. Açtığınız skilleri sol veya sağ mouse tuşuna ayarlayarak kullanabiliyorsunuz. Klasik bir şekilde, her kullandığımız skill mana yiyor. Aynı zamanda bir de Rage var. Rage’i skillerinizi güçlendirmeye yarayan, skill ağacında skillerin çevresinde bulunan o küçük skillciklere boşluk tuşuna basarak pompalıyor ve skillerinizi daha da güçlü bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

VHVS

The Incredible Adventures of Van Helsing’in yapımcılarının cimri olmadığını söyleyebilirim. Bunu karşımıza çıkan düşman miktarından rahatlıkla anlayabiliyoruz. Oyunun yarısından fazlası düşman öldürerek geçiyor diyebilirim. Oyunu bitirene kadar yüzlerce hatta yüz binlerce düşmanla karşılaşmanız mümkün. Ayrıca oyunda bir takım buglarla karşılaşmanız da mümkün. Mesela asansörü kullanıyorsunuz ve üst kata çıkıyorsunuz. Bir anda karakteriniz kendi kendi hareket etmeye başlayarak dağ, tepe, ev, duvar, uçurum demeden dümdüz bayağı bir ilerleyip duruyor. Bu olay benim başıma bir çok kez geldi ama açıkcası bu durum benim hoşuma gitti. Çünkü bu dezavantajı avantaja çevirerek yüzlerce düşmanı katlederek geçeceğiniz  yere duvarları, tepeleri dümdüz yolmuş gibi kullanarak da varabiliyor ve hiç uğraşmadan orayı geçmiş oluyorsunuz.

VHMP

Oyunun aynı zamanda Multi-Player desteği de var. Co-Op tarzında senaryo veya hikayede arkadaşlarınızla online olarak oynamak mümkün. “Enter” a bastığınızda da ekranın sol orta kısmında beliren kutucuktan yazışabiliyorsunuz. Özellikle harita geçişlerinde sık sık bağlantı kopukluğu yaşanması da çoklu oyuncu modunu sınıfta bırakıyor.

VHGP

Bağımsız bir RPG oyununa göre gerçekten çok kaliteli grafiklere sahip. Derinliği, ışıklandırmaları ve konusuna göre uygun olan temasını gerçekten yansıtabilmesi başarılı bir çalışma olduğunu gösteriyor. Kervan pusuya düştüğünde benim dikkatimi çeken ilk olay çevredeki güzellikler oldu.Karakter animasyonları konusunda büyük bir eksiklik mevcut. Normal bir zamanda NPClerle konuşmaya çalıştığınızda ne ağızlarının kımıldadığını ne de yaptıkları işi bırakıp size döndüklerini görmek mümkün. Lady Katarine ve genç Van Helsing’in arasında zaman zaman geçen komik muhabbetlere söylenecek bir şey bulamıyorum, gayet başarılı olmuş.

 

VH0

Bulunduğunuz ortama göre değişen ses efektlerinin oyuna sağlamış olduğu katkının pahası biçilemez ama aynı şarkının oyun boyunca tekrar tekrar çalması insanı bir yerden sonra bıktırıyor. Özellikle Lady Katarina’nın seslendirmesi olmak üzere karakter seslendirmelerinin çok kaliteli olduğunu söyleyebilirm. Grafikler ve seslendirmelerdeki kalitesini oyun içi müzikte görememek çok üzücü.

YVH

Neocore Games’in düşmanlar konusundaki bu cömert davranışı ile oyuncularını bol aksiyonlu bir atmosfere davet ediyor. Açık dünyaya sahip The Incredible Adventures of Van Helsing’in sunduğu bol aksiyonlu RPG tarzı atmosferi, RPG severleri ve en önemlisi de bol bol düşman avlamayı seven oyuncuları kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacak bir oyun. Eğer siz de ortalığı cehenneme çevirmeyi seviyorsanız The Incredible Adventures of Van Helsing, kesinlikle kaçırmamanız gereken bir oyun.

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...