Top Eleven İncelemesi

OG-site-YT-banner

Facebook’un kullanımının her geçen gün daha fazla yaygınlaşmasıyla birlikte, facebook uygulamalarına özellikle de facebook oyunlarına olan ilgide büyük bir artış söz konusu. Durum böyle olunca ve yapımcıların önünde FarmVille gibi bir örnek arz-ı endam ettiğinden, artık yavaş yavaş birçok oyun türü basitleştirilerek facebook’a aktarılıyor. Bugün ise sizlerle ülkemizde de çok büyük ilgi gören bir futbol menajerlik oyunu olan Top Eleven’a bir göz atacağız.

 

 

Basit bir arayüze sahip Top Eleven’ı oynamaya başlarken öncelikle sizden takımınıza bir isim koymanız, amblem ve forma seçmeniz isteniyor. Bu basit adımları atladıktan sonra takımınızın başına geçmiş oluyorsunuz. Elinizdeki mevcut kadro çok güçlü olmasa da ilerleyen günlerde yapabileceğiniz transferlerle ve antrenmanlarla takımınızı güçlendirebiliyorsunuz.

 

Antrenman

 

Oyundaki antrenman sistemi son derece basit, oyuncularınız her 3 saatte bir %5 kondisyon kazanıyor ve 3 adet antrenman programından istediğimizi uygulayabiliyoruz.

 

Germe çalışması =    +%10 gelişim  -%3 kondisyon

Kardiyo çalışması = +%20 gelişim -%6 kondisyon

Antrenman maçı =   +%30 gelişim –%9 kondisyon

 

Antrenman Ekranı

 

Antrenman sistemiyle oyuncular beceri gelişimi yani skill puanı kazanıyor. Bu puanları oyuncunun mevkisine ağılıklı olarak dağıtabiliyoruz. Örneğin bir forvet oyuncusu beceri puanı kazandığında bunu ofansif becerilere vermek her zaman en mantıklısı. Defans oyuncuları içinde , hücumun aksine, beceri puanlarını defansif becerilerde dağıtmak oyuncunuzun doğru yönde gelişmesi için yapılacak akıllı bir hareket.

 

Oyuncunun yeteneklerinin yer aldığı ekran.

 

Ayrıca Top Eleven’da oyuncuların becerilerinin yanı sıra özel yetenek kartlarıda bulunuyor. Hücum oyuncuları için “Top Sürme” ” Teke Tek Golcü” gibi özel yetenek kartları mevcutken, defansif oyuncular içinde “ Sert Savunma ” ve ” Hava Hakimiyeti ” gibi özel yetenek kartları seçilebiliyor. Bu yetenek kartları için 40 ila 50 arası bir yetenek puanı harcamanız gerekiyor. Yani antrenman yaparak kazandığınız beceri puanlarının 50 tanesini birden heba edip bu yetenek kartlarını oyuncunuzda aktif edebiliyorsunuz. Tabiki 40-50 beceri puanının birikmesi, oyuncunun yaşına göre uzun bir zamanda alabiliyor. Ayrıca oyuncular antrenmanlarda beceri puanı kazandığı gibi, oynadıkları maçlarda da bu puanları kazanabiliyor.

 

 Transfer

 

Şimdi gelelim menajerlik oyunlarının en önemli kısımlarından birtanesi olan transfer sistemine. Oyunda transfer yapmak, yine oyunun diğer kısımları gibi son derece basit bir arayüze bağlanmış. Ancak transfer yaparken ” free to play ” kelimesinin, çağımızın en büyük yalanlarından biri olduğuna tanık oluyoruz ; zira transfer gerçekleştirmek için bulunduğumuz her teklifte 1 adet token kaybediyoruz. Tahmin edebileceğiniz üzere de bu tokenler oyunda gerçek parayla satılıyor. Tabiki token kazanmak için çeşitli bazı yollar var ancak doğal yollardan kazandığımız tokenlerle ( sponsorluk anlaşmalarının verdiği tokenler ) büyük çaplı transferler yapmak neredeyse imkansız. Eğer sizin teklif verdiğiniz futbolcuya, bir başka Top Eleven oyuncusuda teklif verirse, açık arttırma mantığı ile ikinci bir teklif rekabetinin içine giriyorsunuz ve her seferinde tokenlerinizi harcamak durumunda kalıyorsunuz. Bu nedenle transfer yaparken, rekabetin az olduğu sabah erken saatleri seçmek en az token sarfiyatıyla transferi yapmanızı sağlayabilir.

 

Transfer ekranın sol kısmındaki filtreyi kullanarak aradığımız tarzda oyuncuyu kolaylıkla listeleyebiliyoruz.

 

 

Transfer sistemiyle ilgili olarak son olarak değinmek istediğim nokta, ucuz fiyata çok sayıda yaşlı ve yüksek beceriye sahip oyuncu almaktansa, yüksek meblalara az sayıda genç oyuncu alıp altyapınızda yetiştirmeniz, takımınızın geleceği için yapacağınız en iyi yatırım olacaktır.

 

 

Turnuvalar

 

Top Eleven’da, takımınızı 3 adet turnuvaya dahil edebiliyorsunuz. Bu turnuvalar şu şekilde :

 

  • Her sezon zorunlu olarak takımınızın katıldığı Lig turnuvası,
  • Bir önceki ligin üst sıralarında yer alan takımların katıldığı, benzer seviyedeki menajerlerle yarıştığınız Şampiyonlar Ligi,
  • Yine ligin üst sıralarında yer alan takımların katıldığı ancak her seviyedeki menajerlerin yarıştığı turnuva olan Kupa mücadelesi.

 

 

Lig Tablosu

 

Lig müsabakasında 14 takım bulunuyor ve her takım kendi arasında ikişer kez maç yapıyor.  Bu 28 maçlık maratonun bitiminde, en yüksek puana sahip takım şampiyonluk kupasını ve şampiyona verilen yüksek miktardaki para ödülünü alıyor. Ayrıca gelecek sezon için şampiyonlar ligi ve kupa vizesinide cebine koyuyor. Ligde, hergün 1 maç oynanıyor ve 28 günün sonunda, lig bitiminde o sezonda bitmiş oluyor. Ayrıca ligin istatistikler bölümünden ligin gol ve asist kralını, en iyi oynayan oyuncuyuda görebiliyorsunuz.

 

Şampiyonlar ligi ise 8 ayrı gruba ayrılmış 32 takımın katılımıyla oluşuyor ve 1 aylık süreye yayılan maç fikstüründe oynanıyor. Öncelikle 4’erli gruplardan çıkıp çeyrek finalden önceki son eleme grubunda, sonra da çeyrek finalden finale kadar olan maçlara çıkıyorsunuz. Tabiki eğer elenmezseniz 🙂

 

Kupa‘ya gelince, kupanın ön elemelerinde bile sizin 2 kat gücünüzde takımlarla karşılaşabiliyorsunuz zira kupada herhangi bir seviye sınırlaması yok. Top Eleven’ın en iyi kadrosuyla karşı karşıya gelip, 8 gol yemeniz içten bile değil. Bu nedenle kupa biraz daha eski oyunculara hitap ediyor. Yeni oyuncular, kendi seviyelerindeki liglerde şampiyon olsalar bile buradaki rakiplerle boy ölçüşemiyor.

 

Stadyum Geliştirme ve Ekonomi

 

Oyunda ekonomi 2 ana materyal etrafında toplanmış. Bir tanesi transfer kısmında söylediğim Token bir diğeri ise bildiğimiz para 🙂 Top Eleven’da eğer ligi üst sıralarda bitirirsek, ilk 2 sezon hariç para anlamında herhangi bir sıkıntımız olmuyor. Kendi sahamızda olan maçlardan ufak bir tribün geliri elde edebildiğimiz gibi, kullanmadığımız oyuncuları satarakta kulübümüz için  maddi kaynak sağlayabiliyoruz. Ayrıca yaptığımız TV ve Forma sponsor anlaşmalarıda bize belirli miktarlarda Token ve Para kazandırıyor. Dananın kuyruğu ise maalesef yine Token kısmında kopuyor, genellikle transfer yapmak için kullandığımız tokenleri kazanmak hayli zor. Sponsorlarımız günlük 1-2 tokeni bile bize zar zor veriyor 🙂 Ayrıca kulübünüzün formasını, adını, logosunu vs. değiştirmek istersenizde sizden ücret olarak token talep ediliyor. Her ne kadar ücretsiz bir oyun olsa da tokene bu kadar bağlı olunması Top Eleven’ın en büyük eksiklerinden birtanesi.

 

Stadyum geliştirme ekranı

 

Stadımızı geliştirerek seyirci kapasitesini arttırabildiğimiz gibi, sosyal tesisler yapıp taraftarlarımızı daha mutlu edebiliyoruz. Ayrıca stadımıza ne kadar iyi bir zemin yaptırırsak, kendi sahamızda yaptığımız maçlardaki sakatlanma oranlarını o kadar azaltıyoruz. Top Eleven’da sakatlık son derece önemli bir konu, kimse kilit oyuncusunun 5 gün boyunca sakat kalıp, en azından 5-6 maç kaçırmasını istemez!

Taktikler

 

Belkide bu tarz bir oyunda en başta söylememiz gereken şeyi en sona bıraktığımızı farkedebilirsiniz ama maalesef bunu yapmak zorunda kaldık! Çünkü Top Eleven, taktik konusunda maalesef bize çok az seçenek ve varyason vaadediyor. Her ne kadar sahanın birçok kısmına oyuncu yerleştirip, oyun içindeki pas tercihlerine kadar ayarlıyor olabilsekte, bunların maç esnasında oyun içi dinamiklerine önemli ölçüde yansıdığını söyleyemeyiz.

 

Taktik ekranı.

 

Oyunda yaptığımız değişikliklerin, maç dinamiklerine etki etmemesinin yanında bir diğer büyük sorun, kimi zaman çok güçsüz bir takım, kendisinin 2-3 katı güce sahip bir takıma rahatlıkla 2-3 gol atabiliyor. Bu tarz ufak hatalar oyunun ilerleyen versiyonlarında muhakkak çözülecek olsada, şuanda Top Eleven oynayan oyuncuları en çok rahatsız eden şeylerin başında gelmekte.

 

 

Top Eleven sonuç olarak son derece basit bir oynanışa ve kolay anlaşılır arayüze sahip bir menajerlik oyunu. Yaklaşık 6-7 senedir online menajerlik oyunları internette ilgiyle oynansa da, Top Eleven hedefini Facebook kullanıcılarından seçerek kısa zamanda çok yüksek bir oyuncu sayısına erişmeyi başardı. Sizde günde birkaç dakikanızı alacak, kimi zaman heyecanlı maçlar karşısında terletecek, bağımlılık yaratmayacak bir tarayıcı tabanlı oyun arıyorsanız ve futbolu seviyorsanız Top Eleven’ı bir denemelisiniz!
Oyunun adresi : www.topeleven.com

 

Bol oyunlu günler dilerim.

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...