Warlock: Master Of The Arcane İncelemesi

OG-site-YT-banner

Warlock: Master Of The Arcane İncelemesi

Merhaba değerli oyun severler, bugün inceleme listemizde olan ancak sırası bir türlü gelmeyen oyunumuz; Warlock: Master Of The Arcane. Dilerseniz oyunumuza şöyle bir göz atalım.

[dropcap]S[/dropcap]trateji oyunları konusunda hatırı sayılır bir yere sahip olan Paradox Interactive tarafından geliştirilen Warlock: Master Of The Arcane, Ardania adlı bir dünyanın büyücülerinin şan,hükümdarlık ve gövde gösterisi üzerine kurmuş oldukları hikayeyi anlatıyor. Büyücülerin amacı tahmin edebileceğiniz üzere o dünyanın en güçlü büyücüsü haline gelmek, Warlock ünvanını almak ve tanrısallaşmak. Oyunu hangi kıtada oynayacağımızı ve hangi karakterle başlayacağımızı ilk baştaki ekrandan seçiyoruz. Menüde, 6 adet birbirinden farklı özelliklere sahip büyücülerimizi seçebiliyoruz. Karakterlerin kimi iyileştirme konusunda iyiyken kimi ise tarım konusunda iyi olabiliyor. Tabii ki savaş özelliği ağır basan karakterlerimiz de bulunmakta. Ayrıca bu menüde oyunda kaç düşmanla karşılaşacağımızı,haritanın büyüklüğünü ve oynayacağımız bölümün yassılığını da ayarlıyabiliyoruz.

Warlock: Master Of The Arcane İncelemesi

Üzerinde hareket ettiğimiz kıta da altıgen şekiller bulunuyor bu şekillerde askerlerimiz,büyücülerimiz ve rahiplerimiz hareket ediyor. Oyun sıra tabanlı, yani her ünitenin belirli bir saldırma sırası bulunuyor. Oynadığımız kıta içerisinde Monsters diye ayrı bir ırk daha mevcut. Adından da anlaşılacağı üzere canavarlardan oluşan bu ırkın her yerde şehirleri bulunuyor ve dünya üzerinden serbestçe dolaşabiliyorlar. Bu canavarlar ile savaşıp, öldürmek ünitelerimize tecrübe puanları kazandırıyor. Bu tecrübe puanları sayesinde ünitelerimizin seviyelerini arttırabiliyoruz.

Büyücümüzün ırkına göre ünitelerimizin ırkları da değişebiliyor. Mısırlılar,canavarlar,insanlar,undead’ler derken çeşit çeşit ırkla karşılaşıyoruz. Canavarların olduğu bölgeyi temizleyen ünite, çeşitli mana ve paralara sahip oluyor. Büyücümüzü güçlü kılmak için bina ve ünite üretiminin yanında büyüde öğrenmeliyiz. Şehirlere bina ekledikçe nüfus da artıyor ve sınırlar gelişiyor. Harita üzerinde gezip beğendiğiniz bir yere şehir kur diyerek birden çok şehir kurabiliyoruz. Neutral şehrini ele geçirmeye başlayınca nüfusumuz ve üretim gücümüzde paralel olarak artıyor.

Warlock: Master Of The Arcane İncelemesi

Ünitelerin kıtalar arası yolculuğu da çok basit, üniteler denize doğru gidince kendiliğinde gemiye dönüşüyor.Yani ayrıca bir taşıma gemisi inşa edip üniteleri o gemiye bindirme gibi bir derdimiz yok. Tanrılar ve diğer ırklar tarafından gönderilen görevlerimiz bulunuyor. Irklardan gelen görevleri kabul edip etmemek bize kalmış bir şey ancak tanrılardan gelen görevleri kabul etmezsek bize kızabilirler ve eksi puan verebilirler. Bu görevler birikmeye başlarsa tanrının gazabı üzerimizde olacak. Yani bu görevleri alıp almamak hayat memat meselesi.

Bulunduğumuz dünyadan başka dünyalara ışınlanmamız da mümkün. Amma ve lakin, diğer dünyalarda karşımıza çıkacak olaylar belli değil o yüzden zorluklar bizi bekliyor olacak.

Renkleri,seslendirmeleri ve müzikleri oldukça hoş tasarlanmış. İlgi çekici ve şirin mi şirin bir atmosfere sahip. Strateji sevenlerin şöyle bir göz atmak isteyecekleri bir tür. Paradox Interactive, oynanışı kolay ve zevkli bir strateji oyunu hazırlamış. Bizlere de doğal olarak bu güzel ve şirin oyunun hakkını vermek kalıyor.


You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...