Assasin’s Creed 3, Oyun Günlüğü Takipçilerinin 2012’deki Favorisi Oldu

OG-site-YT-banner

Merhaba, değerli oyun günlüğü takipçileri. Koskoca bir yılı daha ardımızda bırakmamıza sayılı günler kaldı. Aslında ardında bırakmak ne kadar doğru bir tanım olur hep merak etmişimdir. Çünkü geçen o yıl içerisinde güldük, eğlendik, ağladık, öğrendik, tattık… Kısacası her duyguyu içimizde eksiksiz bir biçimde yaşadık.  Bu sebepler de bizi nasıl bir olgunluğa götürdü bilinmez ama aslında ardımızda bırakmadık, içimize işlettik. Bu saydığım yaşadıklarımız yanında(ki daha yüzlercesi eklenebilir) çoğumuz farklı bir şey daha yaptık ; bol bol oyun oynadık!

 

consoles

 

Bir oyuncu için yeni bir yıl çok güzel beklentileri  doğurur ; yepyeni oyunlar, yeni teknoloji haberleri, yeni oyun fuarları ve daha nicesi. Duyurular yapılır, sene boyunca reklamlar yapılır, ellerimiz avuçlarımız kaşınır… Ve bekleriz. Bütün bu heyecanlardan sonra da asıl an gelir. Oyunun çıkış anı!

Bundan sonrası ise oyunun bize verip, veremeyecekleriyle alakalı. Uzun bir süre oynamak için gün saydığımız oyun çıkışını yapmıştır ki (burada her zaman sürprizlere hazırlıklı olmak gerek ) bir anlık şokla “yoksa bu oyun benim beklediğim oyun değil miydi?” dersiniz. Çünkü size ne vaadettilerse yarım yamalak sunulmuştur, oyunun nadir güzel anlarını öyle bir trailera yedirmiştirler ki oyunu açtığınızda o anlardan başka hiçbir şey yoktur. Eksiktir, hatalıdır ve daha bir sürü şey…

Ama işin bir de diğer tarafı var tabi o da hep umut ettiğimiz taraftır. Oyun size istediğinizi hatta daha fazlasını vermiştir.(Buraya hatta ve hatta deyip o oyunun daha çıkış zamanlarından klasikleşme tanımlarına karışması vardır ki bu da leziz bir olaydır.) Vasat diyebileceğimiz oyunlar yanında bunlar daha az ortaya çıkarlar ama bizi haftalarca, aylarca bile oyalarlar ve verdiğimiz paranın hakkını sonuna kadar hak ederler.

E tabi elimizde sayılı olarak  iyi olunca da onları ödüllendirmek biz oyun severlere düşüyor. Tarzlarının dışında ; grafiklerine, seslerine, oynanışına, kurgusuna, hikayesine göre bir çok yönde ödüllendirebiliyoruz oyunları. Ama asıl olay en heyecanlı olanı yani yılın oyunu olabilmek. Bunun için de büyük kitlelerce oylamalar yapılıyor en çok oy alan oyun ise çeşitli yerlerden ödüllerini alıyorlar.

Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz haftasonu siz sevgili oyun günlüğü takipçileriyle birlikte Facebook sayfamız üzerinden biz de bir yılın oyunu anketi yapmıştık. Ve kazananı büyük bir zevkle açıklıyorum : ASSASSIN’S CREED 3! (Yazının devamında AC olarak bahsedeceğim.)

assassins-creed-3

 

Artık neredeyse her sene düzenli olarak çıkmaya başlayan  AC serisi, seriyi sevenleri bu yüzden düşündürmeye başlamıştı. Çünkü yeni bir şeyler olmadan, sadece belirli şeyleri değiştirip oyun çıkarmak bize fazla bir şey veremiyor. Ama bu sene deyim yerindeyse bizi ters köşe yaptılar ve AC3 bomba gibi geldi desek yeridir. Yenilenen grafik motoru, dolu dolu içerikler, sesler ve tabi ki Connor!

Oyun bu sene bize yeni neler vermiş, onu ne yılın oyunu yapmış kısaca bir üstünden geçip yazımı yavaş yavaş sonlandırmak istiyorum sevgili arkadaşlar :

–          Önceki oyunlara göre gerçekten büyük bir sıçrayış yapan grafikler,

–          Animasyon zenginliği,

–          Yenilenen oynanış ve dövüş dinamikleri,

–          Oyunun dönem müziklerini çok güzel yansıtması ve seslendirmeler,

–          Seriye yeni eklenen avcılık ve crafting,

–          Göze oldukça hoş gelen gece-gündüz ve mevsim döngüleri,

–          Karakterleri bize her şeyiyle gayet doyurucu yansıtması,

–          Zaman zaman bizi ters köşeye yatırabilecek bir hikaye döngüsü (Spoiler vermemeye çalışmak),

–          Ve son olarak bol bol yan görev.

 

tumblr_meev41HD9m1rgfmr0o1_500

 

Evet arkadaşlar sizin oylarınıza göre seçilen yılın oyununun tatmin eden özellikleri genel olarak bunlardı. Bu yıl AC3 dışında yılın oyunu olabilecek bir çok kaliteli oyun vardı, ama göründüğü üzere AC3 bir tık daha önde duruyor. Yazımı noktalarken yeni yılın size istediklerinizi vermesini diliyorum. Oyun dolu bir sene geçirmeniz dileğiyle!

 

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...