Basit Ama Eğlenceli Bir Fenomen : Haxball

OG-site-YT-banner

Son 5 yılda internetin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşması oyuncuların, oyun alışkanlıklarını bir şekilde değiştirmeyi başarıyor.

Android Market ve Apple Store‘un büyümesiyle birlikte mobil oyunculuk muhteşem bir şekilde gelişirken, Facebook oyunlarınında casual gamer denilen kitleyi oyun bağımlısı yaptığı reddedilemez bir gerçek.

Oyun alışkanlıkları değişirken, ne tarz oyunların sükse yapacağı ise halen tam bir muamma. Minecraft örneğinde olduğu gibi ummadık taşlar baş yarabiliyor, ekran başına kitleyebiliyor.

Haxball

Benzer bir şekilde gelişen ve neredeyse bir fenomen haline dönüşen bir oyundan bahsedeceğim bugün : Haxball. Son derece basit, son derece kolay oynanabilen ( hem sistem gereksinimi hem oyunu öğrenme süresi açısından ) ve en önemlisi çoklu oyuncu desteği ile grup halinde keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak bir oyun Haxball.

Dünyanın en popüler sporlarından biri olan Futbol maçını basit bir şekilde oynama imkanı sunan Haxball, internet tarayıcısı üzerinden oynanabilen bir oyun. Haxball.com adresinden herhangi bir üyelik işlemine gerek duymadan, bir nick seçerek haxball oynamaya başlayabiliyorsunuz.

Oyuna giriş yaptıktan sonra, karşınıza oyun odalarının ( room ) bir listesi geliyor ve size en uygun kişi sayısına sahip odaları görüntüleyip, aynı dakika girip oynamaya başlayabiliyorsunuz. Her geçen ay kendini biraz daha geliştiren Haxball, Mart 2012 itibariyle 22 kişiye kadar online maç yapma desteği sunuyor. Üstelik yaşadığınız ülkedeki kişilerin açtığı odalarda oynayarsanız ( veya kendiniz bir oda açarsanız ) lag problemiyle kesinlikle karşılaşmıyorsunuz.

haxball futbol

 

Oyunun arayüzü son derece basit. Championship Manager oyunlarının eski serilerinden hatırlayacağımız üzere kuş bakışı bir açıdan maçı izliyoruz. Oyuncularımız daire şeklinde görüyoruz. Klavyedeki yön tuşlarıyla kontrol ettiğimiz oyuncumuzun X tuşuyla topa vurmasını sağlıyoruz. Oyunda pas verme, topu ayaktan açma, şut çekme gibi tüm işlemleri bu X tuşundan yapıyoruz. Yani oyun son derece basit bir oynanış sunuyor.

Maç ekranının hemen altında chat bölümü bulunuyor. Maç yaptığımız esnada diğer oyuncularla veya takım arkadaşlarımızla rahatlıkla chat yapabiliyoruz. Ayrıca oynadığımız maçları sonradan izlemek üzere kaydedebiliyoruz.

Okulda, işyerinde veya arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde kesinlikle güzel vakit geçirmenizi sağlayan Haxball ” Basitlikten gelen eğlence ” prensibini benimsemiş bir oyun. Birkaç ayda bir eklenen yeni özellikler yeni sahalar olsada oyun kendi ana yapısını kesinlikle bozmuyor ve radikal bir değişiklik yapmaktan kaçınıyor.

Geçtiğimiz senelerde ülkemizde de çok meşhur hale gelen bu 2 boyutlu futbol oyunu, birçok işyerinde ve birçok okulun bilgisayar labında siz bu yazıyı okurken bile oynanmakta.


Oyunun resmi sitesi
: www.haxball.com

Haxball Türkiye oyuncularının buluştuğu forum : www.haxballtr.com

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...