Cosplay Kraliçesi İle Keyifli Bir Röportaj Yaptık

OG-site-YT-banner

Merhaba değerli oyunseverler,

 

Bugün, kontakt birincisi sevgili Ceyda Doğan ile ufak bir söyleşi yaptık.Cosplay alanında oldukça ün sahibi olan Ceyda Doğan, bakalım sorularımıza nasıl cevaplar vermiş. 🙂

 

 

-Öncelikle Bize Ceyda Doğan Kimdir, Nerelidir ?

 

 

Merhaba, Safranbolu doğumlu ve fazla oyun sever bir karakter kendileri.
– Cosplay dışında asıl mesleğin nedir ?
Asıl işim alacak takip uzmanlığı. Bir yandan da turizm okuyorum.
– Peki Cosplay olma yönündeki etkenler nelerdir, senin ilgini çekenler neydi ?

 

Daha çok manga ile başlayan bi geçmiş bu. Bu hobi bende oldukça eski zamanda başladı.Hayal gücüme her zaman güvenirdim hala da güvenirim.Kaç kişi boru ve mandal kullanarak silah yapmayı düşünür ki…İşte Cosplayer olmak bunu gerektirir.Hem hayal gücü hem de emek.Bu ikisine de sahiptim.Ayrıca bunları yapan insanlar varken ve nasıl yaptıklarını tahmin ediyorken bunlardan biri haline gelmek çok da zor gelmedi.Tabi buna beni teşvik edenler de olmuştu,buna göre de benzetildiğim karakterlere bürünmek benim için hayal olmaktan öteye geçti.
– Ne zaman bu işle (veya hobi) uğraşmaya başladın ?
Cosplay ile yaklaşık 4 yıldır ilgiliyim ama daha çok çizimler ve kumaş dikişi üzerinden fikir veriyordum.Kendi üzerimde göstermeyi hiç düşünmemiştim.Oysa bu tamamen kendime yaptığım bir haksızlıkmış.Bunu öğrenmem 1 yıl öncesine kadardı.2010 yılında resmi olarak bu hobiyi listemde en üst sıraya yerleştirdim.

 

 

– Bilindiği üzere Katarina karakteri ile Kontakt’da birinciliğe ulaştın, Karakterin hakkında bizi bilgilendirir misin ?
Katarina genel adıyla ve lakabıyla Katarina The Sinister Blade olarak bilinen bir suikastçi.Noxian’ın kadınlarından biri.Noxian General’i Du Couteau’nun kızı olarak dünyaya geldi.En iyi suikastçilerden biri olarak biliniyor.Yaptığı suikastlerle adını duyurmasından sonra Sinister Blade lakabını alıyor.
Çok da fazla ayrıntıya girmeyi istemem,bence tüm hikayeyi bizzat oyunun kendi temasından okumalısınız.Çünkü yapılan Role Playing ve oyun içerisindeki karakterin sözleri bile etkileyici olabiliyor tabi buna biraz mizah da girince daha da eğlenceli hale getiriyorsunuz herşeyi.Buna arkadaşlarınızla oynamanızın etkisi de var.

Cosplay Kraliçesi İle Keyifli Bir Röportaj Yaptık

– Kontakt’da birinci olmanın senin için önemi nedir ?
Yarışmada birinci seçilmekle aslında çok şey değişti.Tabi bunu bilerek yaptığımı söyleyemeyeceğim.Çünkü yaptığım karakterin bu kadar çok göze çarpacağını bilemedim.Tamamen insanların beni benzetmesinden kaynaklı bu karakteri seçtim.Benim için önemli olan Cosplay’deki kostümün ve makyajın iyi taşınmasıdır.Ben bunu göstermeye çalıştım aslında.Bu yüzden genellikle fiziğime uygun karakterler seçmeye yönelmeyi düşünüyorum.
Birincilikle birlikte daha tanınmaktan öte beni asıl sevindiren şey yaşadığım gururdu.Aldığım en güzel tepki ise “Ne yaptığını bilmiyorum,karakteri tanımıyorum ama ne yaptıysan olmuş…” Bu cümlenin sahibi beni gururlandıran en önemli adımı atmıştı.
– Sadece Online oyunlar mı oynarsın, başka oynadığın oyunlar var mıdır ?
Çok fazla.Kara kutu zamanından beri oyun oynarım ben.Kocaman bir kaset ve PS2 arşivim vardır.PC üzerinden genelde online oyunları tercih ediyorum.Ama asıl merakım psikolojik korku ve stratejik savaş oyunlarıdır.Tüm listeyi tek bir yazıda toplamam sanırım imkansız.
Şu an tek düşüncem Diablo 3 ona da sahibim.12 yıllık bekleyişten sonra bir süre başka bir oyuna başlamam gibi geliyor.
– Son olarak yakın bir zamanda Diablo 3 sahibi oldun oyun hakkında görüşlerin nelerdir ?
İlk almanın verdiği hazzı geçtim tam 12 yıldır bekliyorum bu oyunu.2000 yılından bu zamana değişen çok fazla şey olmamış.Yine de en önemlisi eski dostlarınızla bir araya gelmek için mükemmel bir bahane oldu.Bir bayan olarak genelde başka bir bayan oyuncu partneri bulmakta zorlanıyorum ama yine de sayılı olanları da kaptırmaya hiç niyetim yok.Şimdilik oyunun müzik ve grafiklerine kendimi kaptırmaktan başka bir şey düşünmediğim kesin.

 

OyunGünlüğü ailesi olarak bize vakit ayırdığın için teşekkür eder, kariyerinde başarılarını devamını dileriz.

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...