Green Force: Zombies İncelemesi

OG-site-YT-banner

greenforce

Oyun dünyasının hemen hemen her döneminde popülerliğini koruyan zombi teması bu son dönemlerde de popülerlik konusunda hat safhaya ulaşmış durumda. Bir de bu tema gibi popülerleşen bir şey var ki o da mobil oyunlar. Her geçen gün mobil oyun sektörü çok hızlı bir şekilde aşama kaydetmekte. Büyük firmaların da artık mobil platformları küçümsemediği ve ilgi gösterdiği apaçık ortada. Bazı mobil oyunlar, PC ya da diğer platformlara çıkışını gerçekleştiren oyunlardan daha fazla gelir elde etmekte. İşte bu dönemde ortaya çıkan bir yapım var ki o da Green Force: Zombies.

İncelememize geçmeden önce oyunun hangi ellerden çıkmış olduğunu anlatmak isterim. Green Force: Zombies, Raptor Interactive tarafından geliştirilmekte. Eğer bu firmayı yakından tanıyacak olursak Raptor Interactive, 2012 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nde kurulmuş olan bir oyun stüdyosu. Bu oyun stüdyosu PC ve Android platformları için oyun üretmekte. Ayrıca Pakistan çıkışlı Evosoft firması ile iş birliği içinde. Raptor Interactive hem yayıncılık hem de geliştiricilik yapmakta. Firmanın henüz 3 adet oyunu bulunmakta. Dilerseniz oyun sektörüne yeni atılmış olan bu firmanın, Green Force: Zombies isimli oyununu incelemeye başlayalım.

Screenshot_2013-05-19-15-18-32

 

a0c5d5409ee959b6fbc194f26dea56d8

Oyun açılır açılmaz ilk fotoğrafta görebileceğiniz üzere bizi böyle bir ekran karşılamakta. Bu ekran beni karşıladığında direk aklıma PIKPOK’un geliştirdiği, iOS ve Android platformlarına çıkardığı Into the Dead isimli oyunu geldi. İkinci fotoğrafta da görebileceğiniz üzere Green Force: Zombies’in menü tasarımı Into the Dead yapımına oldukça benzemekte. Menü tasarımının özgün olmayışı yapım için önemli bir eksiklik. Oyunda ayarlar kısmı bulunmamakta. Ses düzeyi olsun ya da buna benzer ayarlar olsun maalesef ki yok. More games bölümünden ise firmanın diğer oyunlarına ulaşabiliyoruz.

Screenshot_2013-05-19-15-18-42

Armory bölümüne yani cephaneliğimize gelecek olursak pek de çok yapacak bir şeyimizin olmadığını göreceğiz. Varsayılan 3 tane silah kombinasyonumuz bulunmakta. Her bir kombinasyonda bizi iki adet farklı silah beklemekte. Bu kombinasyonlardan birini seçerek maceramıza atılıyoruz. Halihazırda 6 adet silah bizleri beklemekte. Silah çeşitliliği konusuna gelecek olursak ne yazık ki sadece saldırı tüfekleri bulunmakta. Ayrıca şu anda kendi istediğimiz silahlardan bir kombinasyon yaratamadığımızı söylemek isterim. Geliştirici firma yakın zamanda bu özelliğin aktif olacağını duyurmuş durumda.

Screenshot_2013-05-19-15-19-18

Silahımızı seçtikten sonra oyun bizi mod seçme ekranına yönlendiriyor. Oyunda henüz 2 adet mod bulunmakta ve gördüğünüz üzere üçüncü mod kilitli durumda. Üçüncü mod yakın bir zamanda güncelleme ile oyuna eklenecek. Geliştirici ekip oyunu sürekli güncel tutacaklarını önceden duyurmuşlardı. Survival modda ve Turbo modda dalga dalga gelen zombilerle mücadele etmekteyiz. Survival ve Turbo modun birbirinden tek bir farkı bulunmakta. Survival modda bir dalga bittiğinde ötekine geçmek için dinlenme süremiz bulunmakta fakat Turbo modda ise  zombiler arka arkaya gelmekte ve bizlere nefes aldırmamakta. Bu modların çok önemli bir eksikliği var ki o da zorluk seviyesinin dalgaların artmasına rağmen aynı olması. Siz her ne kadar dalgaları tek tek geçseniz de zorluğun arttığını hissedemeyeceksiniz. Diğer bir eksi ise zombilerin ise hep aynı güçte ve yapıda olması.Oyun açık açık bizlere ben bir casual yapımım demekte.

Screenshot_2013-05-19-15-19-27

Range ve Haunted isimli iki haritaya sahibiz. Üçüncü harita ise mod olayında olduğu gibi yakın bir zamanda oyunda yerini alacak. Haritaların yapısına bakacak olursak çok küçük bir alana kurulu olduklarını göreceğiz.

Screenshot_2013-05-19-18-03-32

Haritaların dar olması, dönüp durup aynı yerde dolaşmamız ve sürekli aynı şeyleri yapmamız kısa bir süre içerisinde sıkmakta. Maalesef ki oyunun tekrar oynanabilirliği yok denecek kadar az. Yaptıklarımız ve aldığımız puanların bir işe yaramıyor olması, herhangi bir şeyin kilidini açamıyor oluşumuz ya da yeni bir ekipman satın alamıyor oluşumuz çok büyük bir eksiklik. Eğer her dalga farklı bir mekanda geçseydi kesinlikle oynayış daha zevkli olurdu. Harita tasarımına değinecek olursak, kaplamalar oldukça kötü. Aynı şekilde objelerin detaysızlığı gözümüze çarpan bir diğer unsur olmakta. Demek istediğim şu ki harita hiç de kaliteli durmuyor. Ayrıca hud ekranı hafiften de F.E.A.R. 2: Project Origin’in hud ekranını andırmakta. Fakat hud ekranı hoş durmuş. Bu hud ekranı hoş durmasına durmuş fakat bazı teknik problemleri var. Silahı değiştirme olsun oyunu durdurma olsun, bu sanal tuşlara dokunduğumuzda ne yazık ki bazen tepki vermiyor. Oyunun dokunmatik hassasiyeti daha da iyileştirilmeli. Yer yer böyle sorunlarla karşılaşmamız kaçınılmaz olmakta.

Screenshot_2013-05-19-18-04-27

İkinci haritamız ise Haunted isminde yine dar bir alanda geçmekte. İlk haritada olduğu gibi grafiksel detaysızlıklar bu haritada da kaçınılmaz oluyor. Bu detaysızlıkları silahımızın modellemesinde de görmekteyiz.

Screenshot_2013-05-19-15-25-32

Green Force: Zombies, grafiksel anlamda hiç bir başarılı sonuç verememekte. Mobil platforma çıktığı için böyle kusurları görmemezlikten gelemeyiz çünkü yine mobil platforma çıkan grafiksel anlamda çok kaliteli yapımlar bulunmakta. Bana göre de her şey grafik değildir fakat demek istediğim şu ki bu yapım herhangi bir yönden diğer yönlerine nazaran öne çıkmayı başaramamakta. Düşmanlarımız olan zombilerin modellemelerine gelir olursak kıyafetlerin saçma sapan duruşları, kötü tasarlanmaları ve detaysızlıkları yine göz önüne çıkmadan edemiyor. Ne yazık ki gelen zombiler hep aynı oluyor. Çünkü oyun için iki adet zombi tasarlanmış durumda. Oyunda yer alan dolu sıkıntı biz oyuncuları beklemekte. Bu sıkıntılar da oyunun zaten az olan heyecanını daha da yok etmekte. Animasyonlar ise canımızı sıkan başka bir konu olacak. Çünkü zombilerin animasyonları hep aynı, hatta size gelen bir sürü zombinin aynı hareketleri yaparak geldiğini, aynı yürüyüşü sergilediğini gözlerinizle göreceksiniz. Kurşun yediklerinde ise herhangi bir tepki vermemekteler. Kurşun yediklerinde sadece üzerlerinden kan sıçrıyor o kadar. Ölüm animasyonları ise diğer animasyonlarda olduğu gibi tek düze. Herhangi bir bölgelerinin parçalanması gibi detaylı efektler anlayacağınız üzere yapımda yerini almıyor. Kısacası oyunda, oyunlara zevk katan o ufak detayların hiç biri bulunmamakta.

Screenshot_2013-05-19-16-16-13

20130519_174255

Hazır deminki bölümde hatalardan bahsetmişken, sizlere bir grafiksel hatayı daha göstermek istiyorum. Oyunu oynarken ikinci fotoğrafta göreceğiniz gibi o halde oyunu oynadım. Yani silah ve elimiz simsiyahtı. Fakat ekran görüntüsü aldım ve ekran görüntüsüne baktığımda silahın ve elin göründüğünü gördüm. İkinci fotoğrafta göreceğiniz üzere bu hatayı telefonumla çekerek sizlere göstermek istedim. Ne yazık ki şu an bu hata halen devam etmekte fakat büyük ihtimalle yakın bir zamanda giderilecektir. Bazı araştırmalarda bulundum ve bu hatanın bazı cihazlarda ortaya çıktığını keşfettim. Bu ve bunun gibi bir çok grafiksel ve tekniksel hata yapımda yerini almış durumda. Anlayacağınız oyunu oynarken en az bir hatayla karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

Screenshot_2013-05-19-16-13-38

Oyundaki tek korkutucu unsur ise anca bu bakışlar olabilir. Çünkü oyunun atmosferi çok yavan ve ruhsuz. Yapımın bir önemli ve ben buradayım diye bağıran, göz önünde olan bir eksikliği var ki o da düşmanlarımız biricik zombilerimizin herhangi bir seslerinin olmayışı. Ne bağırma, ne hırıldama , her hangi bir ses efektleri bulunmamakta. Oyunda tek bulunan sesler, silah sesleri ve bir müziğin oluşu. Oyunda tek bir müzik bulunmakta ve müziğin kalitesi ortalama düzeyde. Müziğe çok da kötü diyemeyiz ama iyi sınıfına girmeyi hak etmiyor. Sadece bu denli bir oyun için kaliteli kalmakta. Silahların ses efektleri ise gerçeğe yakın durmakta. Fakat yine çok kaliteli şeyler beklemek doğru olmaz. Vuruş hissine gelecek olursak, Metro 2033 gibi büyük bir yapımın bile zayıf kaldığı bu konuda, bu oyun daha da bir zayıf kalmakta. Bizi havaya sokacak ne bir müzik ne de bunun gibi ses efektleri bulunmamakta. Atmosferi pekiştirecek hiç bir unsur yok. Oyunun iyi yanlarını konuşmak isterdim fakat ne yazık ki oyunda herhangi bir iyi yan bulunmamakta.

Screenshot_2013-05-19-15-47-08

Yapımın kontrol şeması ise fotoğrafta göründüğü gibi. Başta da belirttiğim gibi oyunda her hangi bir ayar seçeneği bulunmamakta. Haliyle de bu kontrol şemamızı da kişiselleştiremiyoruz.

Screenshot_2013-05-19-15-58-14

Toparlayacak olursak ne yazık ki Green Force: Zombies her yönden tatsız tuzsuz bir yapım olmuş. Çok kısa sürede sıkacak olan bir içeriğe sahip olması, grafiklerin ve seslerin zayıf kalması, onlarca grafiksel ve tekniksel hatanın yapımda yer edinmesi ve iyi optimize edilmemesi, animasyonlarda ki sıkıntılar bu kötü yanlar listesinin başını çekiyor. Bunu da eldeki imkanlara ve oyun stüdyosunun deneyimsizliğine bağlamamız iyi olacaktır. İleride yapılan güncellemelerle bu yapım ne kadar toparlar bilemeyiz ama stüdyonun gelecek yıllarında daha başarılı yapımlar vereceği konusunda kişisel olarak umutluyum diyebilirim. Bu haliyle yavan bir yapım olan Green Force: Zombies’in Google Play’deki yerine buradan ulaşabilirsiniz. Son olarak oyunun ücretsiz olarak sunulduğunu da hatırlatmak isterim. Bir sonraki incelememizde görüşmek üzere, hoşçakalın.

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...