Grepolis İncelemesi

OG-site-YT-banner

Günümüzde halihazırda oynanabilir olan yüzlerce browser tabanlı oyun bulunmakta. Çoğu oyun ilk çıkış döneminde bir süreliğine bir patlama yapıyor. Ama daha sonra yeni oyunların da çıkmasıyla birlikte çoğu oyun, oyuncularını elinde tutamayıp unutuluyor. Google reklamları bile bu oyunları eski günlerine geri getiremiyor. Bu tarz web tabanlı oyunlar hiçbir dosya indirme sıkıntısı olmadan browser üzerinden zahmetsiz bir şekilde kayıt olunup, ücretsiz olarak oynanmasından dolayı her zaman oyun sektöründe önemli bir yere sahip. Özellikle çeşitli mobil cihazlardan da rahatlıkla oyunlara ulaşılması da oyun geliştiricilerini Grepolis gibi kaliteli web tabanlı oyunları geliştirmeye itiyor.

Akıllıca yönetilen on asker, başıboş yüz askeri yener.” – Euripides

Grepolis Türk oyuncular için pek tanıdık olmayan bir kültür olan Antik Yunan döneminde geçiyor. Oyunun dili tamamen Türkçe. Grepolis’teki amacınız oyunun başında size verilen küçük Polis’inizi (yunanca kasaba anlamında) büyük bir metropolis haline getirip, karada ve denizde güçlü birer ordu kurup uzaklardaki adaları fethetmek. Üstelik bunu yaparken de Antik Yunan  döneminde inanılan tanrılar olan Zeus, Hera, Athena, Hades, Poseidon ve Artemis size teveccühleriyle yardımcı oluyorlar.

Grepolis oyununu benzer diğer oyunlardan ayıran en önemli ayrıcalıklardan biri de oyunun “MMO of the Year 2012” yani “2012 Yılının En İyi MMO ‘su” seçilmiş olması. Zaten oyunumuz kaliteli browser oyunlarıyla bilinen InnoGames tarafından geliştirilmiş.

Eğer en hızlı tarayıcı olan Google Chrome kullanıyorsanız, Grepolis’i Chrome uygulamalarına ekleyerek daha rahat ve pratik bir şekilde oynayabilirsiniz. Zaten oyunun sitesine Chrome üzerinden girdiğinizde uygulama karşınıza çıkacak.

Oyunun içeriğinden bahsetmeden önce iyi grafiklere sahip olan Grepolis’i daha eğlenceli bir hale getirmek için Tam Ekran modunda oynamanızı tavsiye ederim. Tam ekran moduna F11 tuşu ile geçebilirsiniz. Bazı klavyelerde F11 ile aynı anda sol Windows tuşunu kullanmanız gerekebilir(üzerinde uçan pencere resmi bulunan tuş)

Oyun ekranı ve menüler.(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!)

Oyunda temelde yaptığınız iş binalarınızı geliştirmek, askerler yetiştirmek, ham maddelerinizi artırmak, ve düşmanlarınıza saldırmak şeklinde. Önce oyunun menülerine değineceğiz. Eğer “menüleri kendi kendime kavrarım” diyorsanız Hammadde-Bina-Asker konularını Grepolis gece görüntüsünün altında bulabilirsiniz.

Oyunun kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra oyuna giriyoruz. İlk önce bir yön seçmemiz isteniyor. Burada istediğiniz herhangi bir yönü seçmekte özgürsünüz. Oyuna başlarken hemen karşınıza ilk adımlarınızda yardımcı olmak için bir rehber çıkıyor. Rehber size toplam 15 bilgi ve görev veriyor. Bu görevler oyundaki bazı temel öğeleri anlamanızda size yardımcı olacaktır. Oyun ekranımızda sol kısımda üst bölgede şehrimizin adı, altında ise okyanusta bulunduğunuz yeri gösteren Mini Haritamız bulunuyor. Mini haritamızda üzerinde bulunduğumuz adadaki diğer şehirleri ve aramızdaki diplomatik ilişkileri simgeleyen renklerle birlikte görüyorsunuz. Mavi renkli şehirler ittifakınız olan şehirler, sarı renkteki şehirler size ait olanlar ve diğer kahverengi şehirler ise aranızda herhangi bir diplomatik unsur bulunmayan şehirlerdir.

Mini haritanın hemen altındaki X ve Y koordinat kutucuklarına ise gitmek isteğiniz diğer şehirlerin koordinatlarını yazabilirsiniz. Koordinatların yanındaki dört küçük kutucuk ise sırasıyla yazdığınız koordinattaki şehre götürme, yazılan koordinattaki yeri kaydetme, diplomatik renklere göre diğer şehirleri gösterme ve tekrar eski şehrinize dönme işlevlerini yerine getiriyor.

Mini haritanın altındaki beş kutucukta ise danışmanlarınızı görebilirsiniz. Danışmanlar Yönetici, Tüccar, Başrahibe, Komutan ve Kaptan’dan oluşuyor. Eğer danışmanlarınız aktif değilse kutucuklar gri renkte görünecektir. İstediğiniz danışmanı aktif etmek için üzerine tıklayıp geçerli miktarlardaki altın akçeleri ödemeniz gerekiyor. Altın akçe ise oyunumuzun gerçek para ile elde edilen, danışmanlarımızı aktif etmemize yarayan paralarıdır. Danışmanların hepsinin ayrı ayrı önemli getirileri var. Örneğin gümüş madeninizi bir seviye geliştireceksiniz ve geliştirme sonucu saatlik gümüş para üretimizi 35’ten 47’ye çıkaraksınız. Ama Tüccar adlı danışmanınız aktifse bu oran %30 artarak 62’ye çıkıyor. Bunun gibi önemli ayrıcalıklar sunan danışmanlarımızı maalesef sadece altınla aktif edebiliyoruz. Altın akçelerini Premium bölümünden alabilirsiniz.

Danışmanların hemen altında mavi kısımda Menüleri göreceksiniz. Menüler şehir görünümünüze bakmanızı, diğer oyuncularla mesajlaşmanızı, savaş raporlarınıza, eğer ittifak üyesiyseniz bulunduğunuz ittifakın bilgilerine ve forumuna, oyunda sıralamada kaçıncı olduğunuza, kendi profilinize, oyun ayarlarına ve Grepolis forumuna erişmenizi sağlar. Menüler oyunun beyni ya da kalbi durumundadır. Oyunla ilgili anlayamadığınız bir konuda ise Yardım bölümünden rehberlere başvurabilirsiniz.

Üst bölümde büyüteç ve ev şeklinde simgelenen kutucuk aracılığıyla şehirleriniz arasında geçiş yapabilirsiniz. Sağında ise not defterine isteğiniz notları alabilirsiniz. Onun sağındaki “her şeyi gören göz” simgesi ise eğer aktiflerse danışmanlarınızın özelliklerinden yararlanmanızı sağlar.

Bu kutucukların yanında ise yetişmekte olan askerleri, saldırı durumlarını ve yapılmakta olan ticaret haberlerini görebilirsiniz.

Gece saatlerinde oyunda da hava kararmakta.

Politika yapmak için fazla akıllı olan insanlar kendilerinden daha aptal olanların onları yönetmesi ile cezalandırılırlar.” – Platon

En önemli konulardan biri de hammadeleriniz. Oyunda üç çeşit temel hammadde bulunuyor. Bunlar Odun, Taş ve Gümüş para. Bu hammaddelerinizin miktarlarını sağ üst kısımda okla üzerlerine gelerek saatlik üretimle birlikte görebilirsiniz. Hammadde simgelerinin yanındaki hilal şeklindeki kısımlar hammadde deponuzun o hammadde için doluluk oranını gösterir. Hammadde binalarını geliştirdikçe saatlik üretim de artar. Hammadde simgelerinin yanında şehrinizin “özgür nüfus” oranı da bulunur. Nüfusunuzu beslemek için Çiftlik’inizi geliştirmeniz gerekiyor. Çiftlik en önemli binalardan.

Tüm binalar oyunun merkez binası olan Senato’dan geliştiriliyor. Ayrıca Senato’nun seviyesinin gelişmesi de inşaat sürelerinin kısalması ve yeni binalar kurulması için gereklidir. Oduncu, Taş Ocağı ve Gümüş Madeni adındaki üç binamız hammadelerimizi elde etmemizi sağlar. Bu binaların seviyesi arttıkça saatlik üretimler artar ve deponuz dolar. Deponuzun kapasitesini artırmak için yine Senato aracılığıyla depo binasının seviyesini artırmanız gerekiyor. Deponuzun seviyesini artırdıkça düşmanlarınızın yağmalayıp hammaddelerinizi ele geçirmesine karşı her depo seviyesinde 100 hammaddenizi daha mağarada saklayabilirsiniz. Böylece bu hammaddeler korunur. Senato’da henüz kurmadığınız binaları kurmak için gereken hammadde miktarını ve diğer ihtiyaç duyulan bina seviyelerini görmek için okunuzu binanın üstüne getirmeniz yeterli. Aynı anda sadece 2 inşaat geliştirebilirsiniz. Tabi ki eğer Yönetici adlı danışmanınız yoksa. Yönetici aynı anda 7 farklı inşaat yapılmasına imkan sunuyor.

Senato ve tüm binalar.

Oyunda düşmanlarımıza saldırabilmek için askerlerimiz ve gemilerimiz var. Gladyatör oyundaki en düşük seviyeli asker. Yetiştirmek için sadece Kışla’ya ihtiyacınız var. Her askerin kendi hammadde(ganimet) taşıma kapasitesi var. Gladyatör’den sonraki askerleri yetiştirebilmek için Akademi adlı binayı kurup o askerler için gereken araştırmayı yapmanız gerekiyor. Akademi’nin de kendine göre kurulma şartları var tabi. Sahip olduğunuz asker miktarını (başka şehirlerden gelen destek askerleri dahil) sağ üst bölümde liste halinde görebilirsiniz. Aynı şekilde okyanusta diğer adalara fetihlere çıkmak için de Liman kurup gerekli araştırmaları yaptıktan sonra savaş gemilerine sahip olabilirsiniz.

Önceden de dediğimiz gibi oyunda Antik Yunan döneminde inanılan tanrılar bulunuyor. Şehrimizde Tapınak kurup isteğimiz tanrılardan birine tapabilirsiniz. Her tanrının kendine göre getirdiği önemli artılar var. Şehrinizde inanılan tanrıyla ilgili bilgileri sol üst köşede bulabilirsiniz.

Grepolis göze hoş gelen grafiklere sahip.

Hastalıklara karşı korunmak mümkündür ama ölüm karşımıza çıktı mı hepimiz surları olmayan birer şehir gibiyiz.” – Epicurus

Sonuç olarak InnoGames’in başarılı yapımlarından olan Grepolis sizi Antik Yunan döneminde eğlenceli maceralara götüren kaliteli bir yapım. Özellikle içinde bulunduğumuz yaz günlerinde Grepolis eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Eğer hala Grepolis ile tanışmadıysanız çok şey kaçırdınız demektir.

GREPOLIS’E HEMEN ÜCRETSİZ KAYDOLUN!

Oyunun trailer videosu (Almanca) ;

[youtube id=”2haq9kJnfYs”]

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...