League of Legends’ta Sezon 2 Finalinde Altyapı Şoku!

OG-site-YT-banner

6 Ekim 2012 günü ünlü MOBA League of Legends için Sezon 2’nin son çeyrek final karşılaşması olan CLG.EU (Counter Logic Gaming Europe) vs. WE (Team World Elite) maçında olanlar Riot Games’in adeta karizmasını çizdi.

4-6 Ekim arasında grup elemeleri ve çeyrek finalleri ile yarı finalleri yapılması planlanan turnuvada 5 Ekim günü ekran başında olanlar hatırlayacaktır, turnuva açık hava etkinliğinde yapıldığı için tam güneşin çaprazdan geldiği anlarda takımların gözlerine doğrudan güneş vurması sorunu nedeniyle kısa süreli bir aksama olmuş ve portatif paravanlar getirilene kadar 15-20 dakikalık bir gecikme yaşanmıştı. Kısa sürede halledilen bu problemden sonra herkes yarın olacaklardan habersiz maçları büyük bir keyifle izlemeye devam etmişti.

6 Ekim tarihinde oynanacak olan son çeyrek final müsabakasında CLG.EU, WE ile karşılaştı. İlk oyunda WE’in ciddi üstünlüğü vardı ve alanda bulunan CLG.EU fanlarının üzerine adeta sessizlik çökmüştü, lâkin CLG.EU ikinci oyunda farm konusunda geri olmasına rağmen WE’in aşırı pasif late game defansı sayesinde Avrupa takımlarının en bariz üstünlüğü olan late game kontrolünü kullanarak beraberliği sağlamayı başardı.

Her şey yeni başlıyordu.

Türkiye saatiyle 22.30’da başlayan bu heyecanlı müsabaka, saatler 00.30’u gösterdiği sırada milyonlarca çevrimiçi izleyicinin gözü önünde altyapı problemleriyle adeta çöktü. İlk anda stream sunucularının yoğunluğu kaldıramadığı sanıldı ve sosyal ağlarda öfkeli bir topluluk oluştu her zamanki gibi, ancak asıl şok yayın geri geldiğinde olacaktı. Etkinliğin internet altyapısı toptan çökmüştü! Oynanan maç o anda kesilmiş ve haliyle yayınlara varana kadar bütün gidişat aniden kilitlenmişti! Büyük çabalarla sorun giderilip oyunun baştan oynanması kararlaştırıldı, ancak görünen o ki Riot Games’in bu gece hiç şansı yoktu. Zira iki kez daha tekrarlanan bu sorun neticesinde gerek takımların platformu terk etmesi, gerek forumlardaki çığrından çıkmış kalabalık, gerekse milyonlarla ölçülecek seyirci kaybı adeta bir infial uyandırdı.

Avrupa kıtasında sabah saat 7-8 civarına kadar sırf bu çeyrek final maçının akıbetini görmek için bekleyen milyonlarca oyuncu an itibariyle çileden çıkmış durumda ve birçok kişi “artık düzeltseler de izlemem” diyor. Riot Games tarafından yapılan açıklama ise etkinliğin daha güvenli bir altyapının bulunduğu bir ortama taşındıktan sonra önümüzdeki günlerde devam edeceği yönünde.

Akıllardaki soru ise malum: “Final müsabakasında bu durum tekrarlanacak mı?”

Türkiye saatiyle 14 Ekim 2012 sabah 05.00’da başlayacak olan final karşılaşmasında bu durumun tekrarlanması halinde Riot Games’in başına gelecekleri hayal etmesi bile zor. Gönül ister ki baştan beri sıkıntısız ilerleyen ve seyir zevki son derece yüksek maçlara sahne olan League of Legends turnuvaları yine sıkıntısız devam etsin, ancak Riot Games için işin ucunda paha biçilemez kayıplar var.

Umuyoruz bu sıkıntılar tekrarlanmaz ve 13 Ekim’de bütün bunları unutturacak kadar güzel bir final maçı izleriz.

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...