Medieval 2 Total War Rehberi : Bölüm 1

OG-site-YT-banner

 

Medieval 2 Total War Rehberi : Bölüm 1 – Genel Bilgiler

 

Medieval 2 Total War, 2002 yılında çıkarılan Medieval Total War’ın, tam olarak devamı sayılmasa da, ikinci oyunudur. Aynı zamanda Total War serisinin ek paketler dışında 4.oyunudur. Oyun haritası, Doğuda Hazar Denizi’nin batısını Batıda Britanya ve Doğuya yaklaştırılmış olan Amerika Doğu Amerika kıtasını Kuzeyde Helsinki ve Güneyde Kızıldeniz’in ortalarını kapsamaktadır.

 

 

 

Oyun hikâyesine gelirsek oyun adından da anlaşılacağı üzere Ortaçağ döneminde geçmektedir. Oyun, Ortaçağ dönemindeki Doğu-Batı çatışması, Avrupa’nın dini, siyasi, askeri yapısını gerek önplanda gerekse dolaylı biçimde oyunculara yansıtması aşısından da oldukça dikkat çekicidir. Geniş kapsamlı tarihi araştırmalarla hazırlanması yönünden de öğreticidir. Oyunun hikâyesi, 1080 yılından başlayarak 1530 yılında sona ermektedir. Bu süreç içindeki tarihi gelişmeleri gerçek tarihine eşdeğer bir biçimde iletmektedir. Bu olaylardan en önemlilerini söylemek gerekirse hiç kuşkusuz şunlar söylenebilir: Moğol ve Timur istilası, ateşli silahların bulunması, kara veba salgını, Amerika kıtasının keşfedilmesi, engizisyon mahkemeleri.

 

 

 

 

Oyunda din de devletlerin gelişmesi için son derece büyük önem taşımaktadır. Özellikle Avrupa’daki papalık Devleti’nin Katolik ülkeler arasındaki ilişkilerdeki rolü bunun en büyük kanıtıdır. Papayla kurulan kötü ilişkiler bazen sizi zor duruma düşürüp yıkılmanın eşiğine getirebilecek kadar tehlikelidir. Ayrıca Ortaçağ döneminin en önemli olayı sayılabilecek Haçlı Seferleri’de oyuna en iyi şekilde aktarılmıştır. Sadece Ortadoğu’ya değil Kuzeybatı Avrupa ve Endülüs Müslümanlarına yapılan seferler de aktarılmaya çalışılmış. Müslümanlar tarafında ise haçlı seferlerine karşılık cihat özelliği bulunmaktadır. Oyunda 5 bulunuyor. Bunlar: Katolizm, Ortodoksluk, Paganizm, Heretiklik ve İslam. Bu dinlerin Paganizm hariç hepsinin bir temsilcisi, bir din adamı vardır.

 

 

 

 

Heretiklik –  haretikler

 

 

Oynanıştan bahsedelim biraz da: Oyun bize bir ülkeyi yönetme, savaşlar ve diplomasi ve başka birçok imkân vermektedir. Güçlü komutanlarla güçlü ordular. Mızraklı, atlı askerler, piyadeler, okçular, baltalı milisler ve birçok özel askerle birlikte o dönemdeki askeri durumu yansıtan orduların kurulmasına imkân veriyor. Ayrıca bu ordularla yapılan savaşlarda askerlerin durumuna göre kurulabilen değişik taktikler strateji oyunu olma özelliğinin hakkını verir niteliktedir. Komutanlara gelirsek, oyunda komutanların önemi çok büyüktür. Öyle ki komutansız bir şekilde sefere çıkarılan bir ordunun isyan etmesi yüksek ihtimaldir. Komutanlar genellikle hanedan ailenin çocuklar, damatları ve evlatlıklarından oluşmakla birlikte bazen komutansız bir ordunun meydan savaşı kazanmasıyla da komutanlık kazanabilmektedir. Oyundaki ülkelerin krallarının değişik lakapları vardır. Örneğin; Müslümanlarda sultan, Moğol ve Timur Kağan, Bizans İmparatorluğu’nda İmparator, Milano’da düka İspanya’da kral, Rusya’da dük…

Ayrıca komutanlar kazandıkları savaşlara veya yaptıkları çeşitli etkinliklere göre yeni özellikler, yardımcılar ve lakaplar kazanmasıyla da bir komutanı geliştirme özelliğine sahibiz. Oyunda başlangıçtaki neredeyse her komutan gerçek, tarihi kahramanlardır. Mesela İskoçya kralı Kral Malkolm, Türklerde: Sultan Celal ad-Daulah Melikşah, İngilizlerde Kral Fatih William. Bunlar sadece üç ülkenin karakterleri oyundaki diğer devletlerin kralları da bu kategoridedir.

 

 

 

 

Ayrıca Oyunda değişik görevlerde kullanılan bazı karakterlerde vardır. Şimdi onlardan ayrıntılı bir biçimde bahsedelim:

 

 

Diplomatlar:

 

 

Diplomatlar oyunda bazı anlaşmalar yapmak için kullanılır. Peki, bu anlaşmalar nedir? Cevabını resim üzerinden aktaralım:

 

 

 

 

Bu maddeler diplomasi de anlaşma yapabileceğiniz konuları gösterir. Üst taraftaki maddeler sizin sunduğunuz teklifleri, alttakiler ise karşı taraftan beklentilerinizi içermektedir. Aynı zamanda bu maddeler dışında ülkeler arasındaki savaş vb. durumlarda değişik maddelerde eklenebilir.(egemenliğine alma, ateşkes gibi). Maddeleri teker teker inceleyecek olursak; en üstteki madde ittifak kurma teklifidir, bu madde sayesinde ülkeler kendi aralarında ittifak kurabilir. 2. Madde ise ticaret anlaşmasıdır, bu madde sayesinde ülkeler gerek kara gerekse deniz ticareti yapabilirler. Onun altındaki ise bir ülkeye savaş açma teklifi ve isteğini içerir bu madde sayesinde de ülkeler düşmanlarına savaş açılmasını sağlayabilir. Ancak bu pek uygulanmaz. Alttaki madde ise şehir verip alma seçeneğidir. Bu madde sayesinde de savaşsız şehir alabilirsiniz. Onun altındaki 2 madde ise para verip alma ile ilgilidir. Üsteki nakit alttaki de taksitli bir şekilde ödemeyi içerir. En alttaki madde ise harita bilgisidir. Bu madde sayesinde harita bilgisini aldığınız ülkenin sınırlarını görebilirsiniz.

Suikastçi:

 

 

Suikastciler bir devlet için en önemli karakterlerden birisidir. Bu karakterle birçok iş yapılabilir. Komutanlara suikast düzenleyerek düşman devlete zarar verebilirsiniz. Bunun dışında şehirdeki binalara sabotaj düzenleyerek de şehirdeki gelişimi aksatabilir, hatta isyan çıkmasına sebep olabilirsiniz.

 

 

 

 

Tüccarlar:

 

 

 

Tüccarlar da devlete para kazandırmak için kullanılan birimlerdir. Bu karakterler belirli bölgelerde, değişik ürünler üzerinde ticaret yaparlar(şeker, ipek, şarap gibi…) tüccarlar bir başka tüccarı dolandırabilir ve yine bir başka tüccar tarafından dolandırılabilir. Ülkenin ticareti arttıkça tüccarların kazandığı para da artar.

 

 

 

Casuslar:

 

 

Casuslar bir ülkenin gözü gibidir, bir şehri, bir orduyu gözetleyebilir ve onun hakkındaki tüm bilgileri bu birim sayesinde öğrenirsiniz. Ayrıca casuslar girdiği şehirde karışıklık çıkarır ve kamu düzenini azaltır. Bu sayede bir şehre casus sokarak isyan çıkmasını sağlayabilirsiniz. Kendi şehrinize giren düşman casusu da aynı işi yapar o nedenle kendi şehrinizde de casus olduğunda düşman casusunu çıkarır ve öldürebilir de.

 

 

Prensesler:

 

Prensesler de diplomatlarla aynı görevi görür fakat tek bir fark vardır. O da şudur: prensesler rüşvet teklifi yapamazlar yani ‘bribe’ seçeneği yoktur. O nedenle asilerle anlaşma yapamaz. Prensesler evliliklerde de kullanılır, mesela bir ülkenin prensiyle sizin ülkenizin prensesi evlenirse iki ülke arasında dostluk kurulur. Bir de prensesleri bir ülkenin komutanını baştan çıkarıp evlenerek o komutanı sizin tarafınıza çekebilir.

Oyunu ne kadar anlatırsak anlatalım bu oyun oynamadan bilinmez. Oynadıkça yeni şeyleri keşfedersiniz. Savaş taktikleri, ülke yönetimi ve daha birçok şeyi bu oyunda uygulayarak en iyi olmayı başarabilirsiniz. Bir sonraki rehber yazımızda görüşmek üzere!

 

“Bu yazı Total Warcilar grubu tarafından yazılmıştır, Kendilerine katkılarından dolayı teşekkür ederiz! Kendilerine aşağıdaki Facebook adresinden ulaşabilirsiniz.”

 

http://www.facebook.com/totalwarcilar.tr.gg

 

 

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...