Minecraft İncelemesi

OG-site-YT-banner

Aslında Minecraft bir oyundan çok bir fenomen. Oynamaya doyamayacağınız bir şaheser. Yapımcının yani namı diyar Notch’un Minecraft‘ı sadece bir kahve arasında yaptığını söylemesi gerçekten inanılmaz.

 

Peki ne var bu Minecraft da: Hikayeden bahsedelim ama oyunda hikaye yok peki ya grafikler dev piksellerden oluşuyor bide sesler var dimi oyunda hiç seslendirme yok ve müzikte sadece güneş batıp çıkarken çalıyor.

Şimdi diyecekseniz “Bu oyunda hiç bir şey yoksa en başata niye bu kadar övdün” . Yukarıda saydığım şeylerin hiçbiri oyunda yok ama bu oyun nasıl bu kadar ünlü oldu derseniz buna tek bir cevabım var : ” Sınırsız Özgürlük”. Hiç bir oyunda oyuncuya bu kadar özgürlük verilmemişti. Yapabileceklerinizin sınırı yok isterseniz çılgın makineler yapın isterseniz hayalinizdeki evi yada haritanın sonuna ulaşmaya çalışın. Kesinlikle işiniz bitiğinde “Bu makine güzel çalışıyor da pek iyi görünmüyor.” yada “Ev güzel oldu da sanki uçsa daha iyi olacak veya bir havuzda olabilir.” yada “Bu haritanın sonu yok galiba” diyeceksiniz. Yani oyun sınırsız. Şimdide size oyunu tanıttığıma göre uzunca anlatmaya geçiyorum.

Oyunun grafikleriyle başlayalım en başta size grafiklerin dev piksellerden oluştuğunu söylemiştim böyle bir oyunda ancak dev piksellerden yapılırmış zaten. Ayrıca oyunda grafiksel artı olarak çok yüksek bir görüş alanı, yağmur bulutlu hava gibi hava durumlarının ve bir çok farklı bölge var (Çöl, Tundra, Orman, Köy vb.) Her yeni dünya oluşturdumuzda bunlar tekrardan oluşturuluyor. Buda defalarca oynaya bileceğiniz anlamına geliyor ama ilk oynadığınız dünyayı hiç değiştiremeyeceğinizden eminim çünkü bir yere geldiğiniz de daima daha ilerisi oluyor. Ha bide doku paketi diye bir şey var ki oyunun grafiklerini baştan aşağı değiştirebiliyor sizi ormandan Cyperpunk atmosferine veya daha gerçekçi bir ormana götürüyor. Yani grafikler olması gerektiği gibi.

Peki ya ses oyunda seslendirme olmadığını sadece arada müzik çıktını söylemiştim. Ama oyundan ses efektlerinden vaz geçilmemiş. Bunlardan bahsedeyim öyleyse her bir nesne farklı seslerle donatılmış ayrıca yağmur yağarken içerde fırınınızın yakıp ateşle yağmurun sesini dinlemek harika bide kestane koysanız tam olurmuş ama onu kodlamadılar daha belki ilerde.

Ve geldik oynayışa, galiba Minecraft’ı Minecraft yapan özelik olağanüstü özgür oynayış. En başta bundan bahsettik ve de bu özgürlük ancak tadarak anlayabilirsiniz. Öyleyse devam edelim oyunda tek başınıza veya arkadaşlarınızla oynayabiliyorsunuz. Oyunda 3 mod var. Hayatta kalma, Zorlayıcı ve Yaratıcı;

Hayatta kalmada belirli bir can ve açlık seviyesiyle hayata kalmaya çalışıyoruz akşam gelmeden size önerim ilk sığınağınızı yapmanız çünkü zombiler, oklu iskeletorlar, patlayan yeşilliler, mürekkep balıkları,kurtlar gibi yaratıklar var. Tabi bunlara ilerde sürprizler yapacaksınız. Geceleri elinizdeki malzemeye bakıp ne yapabilirim diye rastgele dizeceksiniz muhtemelen sonuçta çalışma masasını bulacaksınız. Bizim yapma yerimizde 4 çalışma masanızda 9 tane kare var. Şimdi soracaksınız “Bu kadar az mı” Evet bu kadar az ama buralara rastgele dizerek ve farklı şeyler dizerek onlarca hatta yüzlerce değişik şey yapabiliyorsunuz ki bu gerçekten de harika bir şey. Ayrıca fırın, büyücü masası vs gibi değişik yapım yerleri var ki çoğunu ben bile keşfedemedim hala büyü masasını anlama yolundayım. Yani ne kadar oynarsanız oynayın içerik hiç bitmiyor hiç bir zaman sona gelemiyorsunuz. Zorlayıcı da Hayata kalın daha zoru. Ve geldik Yaratıcı moduna burada elinizde sonsuz kaynak uçabilme ve tek vuruşta kırabilme gibi yetenekler veriliyor ve sizde bir şey yapıyorsunuz sanki sonsuz legonuz varmış gibi yada ben makine adamıyım öyle bir makine yaparım ki 50 kilometre yukarı fırlatır diyorsanız kızıl taş denilen kaynakla ve birkaç zama zingo ile istediniz makineyi yapabilirsiniz tabi bir kaç kısıtlama var ben oyunda asansör yapıyım dedim yaptım lakin evden daha çok alan kaplamıştı keza kapı bile basitçe yapılmasına rağmen çok alan kaplıyor. Bu modda pek canavarla uğraşmıyorsun lakin şu patlayan çok canınızı sıkabilir yapılarınızı yok etiğinde. Birde oyunu sürekli güncelleniyor oluşu ve sürekli yeni şeyler gelmesi de çabası geçen kurtlar geldi ve pekte sevmedim doğrusu şu kurtları.

Ah Eşeğin büyüğün ahırda unuttuk yani oyunun çoklu oyuncu modunu bu modada arkadaşınızla oynuyorsunuz ki buna epeyce kişi dahil edebiliyorsunuz ve de acayip eğlenceli oluyor.

Kısaca özet geçmek gerekirse oyunu oynadıktan sonra özgürlüğü yeniden tanımlayacak kendinize ben özgür müyüm diye soracaksınız. Belki de oyunda geceliceksiniz ama emin olun bu oyunun peşini bırakmayacaksınız.

Ha birde oyunda Türkçe dil paketi de var. Ve de bu paketle oynadığınızda umarım bunu çeviren adamlara para vermemişlerdir diyeceksiniz.

Ayrıca sitede burada anlattıklarımın daha geniş kapsamlısına ulaşabilirsiniz lakin oyunun zevki keşfetmekle çıkıyor.

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...