Minecraftta Zararlı Moblar

OG-site-YT-banner

Minecraft yazı dizimizin 4. bölümünde oyundaki zararlı mobları ele alıyoruz.

 

 

 

Zararlı moblar geceleri veya karanlık yerlerde doğarlar.14 Tane Zararlı mob vardır. Bunların 2’si dışında moblar sizi gördüğünde saldırmaya başlar. Diğer iki mob olan Zombie Pigman ve Enderman sadece siz ona vurunca o size saldırmaya başlar.

 

Minecraftta 3 adet dünya vardır :

-Normal dünya

-Nether

-The End

 

Bu dünyaların kendine özgü yaratıkları vardır.

Nethere gitmek için :

Sadece elmas kazma ile kırabildiğiniz  obsidianları şekildeki gibi yerleştirerek Put Fire Here yazan yere çakmakla sağ tıklıyoruz böylece nether portalı açılmış oluyor. İçinde yaklaşık 6 saniye durursanız nethere gidersiniz.

Netherde  4 adet mob vardır.

  • Ghast
  • Zombie Pigmen
  • Blaze
  • Magma Cube

 

The End’e gitmek için :

Endermanları öldürünce çıkan ender pearl ın altına blaze powder koyuyoruz ve bu bize bir adet eye of ender veriyor.

Bundan en az 10 – 15 tane lazım. Daha sonra açık bir alana gidip sağ tıkla fırlatıyoruz. Hangi yöne gittiyse o yöne gidiyoruz bunu böyle devam ettiriyoruz. En sonunda attığınız eye of ender yere giriyor. Yere girdiği blocktan aşağı doğru kazarsanız stronghold buluyoruz.

Aşağı kazdığımızda böyle bir odada olmamız lazım. Spawner silverfish spawnerıdır. Oradaki portal gibi olan şeyin etrafındaki blokları eye of enderla doldurunca the end portalı açılır. The endde çok güçlü bir boss vardır “ENDERDRAGON” Bizim karakterimizin 20 can puanı varken enderdragon ‘ un 200 can puanı vardır.

 

 

Minecrafttaki tüm mobları sıralayacak olursak : 

 

 

Zombie

 

Easy de 1,5 kalp , Normalde 2 , Hardda 3 kalp can götürür. İçinden Rotten Fleash düşürür. Nadir de olsa demir kürek , demir  kılıç , demir kask ya da demir düşürebilir.

Hardda tahta kapıları yumruklayarak kırabilir.

 

Spider:

 

Easyde ve normalde 1 , Hardda 1.5 kalp zarar verir. İp ve örümcek gözü düşürür. Nadir olarak birşey düşürmez.

Duvarlara tırmanabilir.

 

Skeleton:

 

Uzaktan ok atar. Easyde 1 , Normalde 2 , Hardda 3 kalp can götürür. Kemik ve ok düşürür. Nadir olarak yay düşürür.

Düşürdüğü yay enchantlı olabilir.

 

Spider Jockey:

 

İskeletin spiderin üzerine binmesi ile oluşur. İskelet ve spiderin düşürdüğü itemlerin aynısını düşürür. Can götürme değerleri aynıdır.

 

Creeper:

 

Bir can götürme puanı yoktur siz yanına gittiğinizde patlayarak kendini imha eder ve bu patlamadan siz de zarar görürsünüz. Eğer bir creeper görürseniz vurun ve kaçın daha sonra tekrar vurun bunu böyle öldürün.

Gunpowder (Barut) Düşürür. Barut tnt yani patlayıcı yapmanıza yarayacak.

Eğer iskelet tarafından öldürülürse Müzik Diski düşürür.

 

Slime : 

Farklı büyüklüklerde olabilir. Vurduğunuzda birkaç parçaya bölünür. Sadece bazı yerlerde çıkar. Daha çok yer altında bulunur. Slimeball düşürür.
Cave Spider:
Terkedilmiş maden yani Mineshaftlarda bulunur. 1 can puanı götürür ancak sizi zehirler. Zehirlendiğinizde 1 saniyede 1 canınız gider. Örümcek ile aynı şeyleri düşürür.
Silverfish:
Yarım kalp götürür. Strongholdlarda doğar. Hiçbir şey düşürmezler.

Blaze:

 

Bizi gördüğünde yanmaya başlayıp ateş topları fırlatır. Uçabilir. Easyde 1,5 , Normalde 2,5 ,Hardda ise 3,5 kalp can götürür. Lavda ölmez. Blaze Rod düşürür. Netherde bulunur.
Ghast:
Blaze gibi ateş topu fırlatır ama teker teker fırlatır. Uçabilir. Attığı ateştopunun belli bir can götürme değeri yoktur.
Gunpowder ve Ghast tear düşürür. Lavda ölmez. Netherde bulunur.
Magma Cube:
Farklı büyüklüklerde olabilir. Vurunca birkaç parçaya bölünür. Lavda ölmez. Netherde bulunur. Magma Cream düşürür.
Zombie Pigman:
Netherde bulunur. Lavda ölmez. Easyde 1,5 Normalde 2,5 , Hardda 3,5 kalp can götürür. Sadece siz ona vurduğunuzda saldırır. Rotten Fleash ve Gold Nugget düşürür. Nadir olarak Altın kask , Altın kılıç , Altın düşürür.
Enderman:
Siz ona vurduğunuzda o da size saldırır. Işınlanabilir. Blok çalabilir. 

Easyde 2 , Normalde 3,5 , Hardda 5 kalp can götürür. Öldüğünde Ender Pearl düşürür. Ender Pearlı attığınızda attığınız yere ışınlanırsınız.

ENDERDRAGON:
Oyunun bossu dur 5 kalp can götürür. Uçabilir. Obsidian dışındaki nesnelere çarpınca yok eder. 200 can puanı vardır. The End’de Bulunur. Öldükten sonra dünyaya dönüş portalı açılır.

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...