Oyun Çeviri Kitabı

OG-site-YT-banner

Çoğumuzun oyun oynarken yaşadığı sıkıntılardan biri de İngilizce bilmediğimizden dolayı oyunların senaryolarını ve diyaloglarını anlayamamak. Oyunların Türkiye’de orijinal DVD’lerinin az satması Türkçe’ye çevrilmeme sebeplerinden biri elbette. Ama bazı kesimler yabancı dil bilmeyenler için kendi çaplarında çözümler üretiyorlar. Örneğin ülkemizdeki OyunÇeviri ekibi.Geniş çevirmen kadrosuyla tamamen gönüllülük mantığıyla pek çok oyunun Türkçe altyazılarını,hatta seslendirmelerini yapıyorlar.

Geçenlerde GTATurk tarafından “Türkçe GTA V İstiyoruz!” isimli bir kampanya başlatılmıştı. Hali hazırda Rockstar Games’in oyunun Türkçe versiyonunu çıkarması için kampanya devam ediyor. Biz de oyunların Türkçe yayınlanması ve yeterli reklamın yapılması durumunda orijinal satışlarının artacağı kanaatindeyiz.

Biz bunlarla uğraşaduralım, aynı sıkıntıyı çeken Koreliler için daha değişik fikirler ortaya konmuş; Yabancı dildeki oyunun içinde sahnelerin resimleriyle beraber Korece çeviri kitabını çıkarmak. Hatta bunu oyunla birlikte satmak! Evet biraz marjinal bir fikir. Hem kitaba hem de bilgisayar ekranına bakamam diyenler için pek uygun olmasa gerek. Ama yine de kulağa hoş geliyor. İngilizce bilip de sırf oyunların dil dosyalarının karmaşıklığından ve teknik işlemlerin zorluğundan dolayı Türkçe versiyonlarını çıkaramayan arkadaşlarımız için ideal bir fikir. Tartışmalı bir proje olsa da umarız ülkemizde de bu tür çalışmalar görürüz.

Red Dead Redemption ve Korece çeviri kitabı.

Yorum size kalmış.

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...