Oyunculuğun Geleceği : OnLive

OG-site-YT-banner

Her geçen yıl oyun ve oyuncu kavramı yavaş yavaş evrim geçirmekte. Senelerdir kutusuyla alıp oynadığımız oyunlar artık sadece internet üzerinden indirilen veri parçaları haline geliyor, kimi oyunlar parça parça kırpılık piyasaya sunulduktan sonra bu kırpılan parçaları oyunun çıkış tarihinden birkaç ay sonra piyasaya DLC adı altında sunuluyor. Kısacası teknolojinin ilerlemesiyle oyunlara yönelik alışkanlıklarımızda değişmeye başlıyor.

Bugün ise sizlerle geleceğin oyun sistemi olması muhtemel OnLive sistemiyle tanıştıracağız. İlk olarak 2010 yılında duyurulan OnLive, konsepti nedeniyle başta büyük bir heyecan yaratsada sonraları adı pek anılmamıştı. Ancak son aylarda yine atağa geçen ve bu sefer çok daha emin adımlarla ilerleyen OnLive, servis kalitesini arttırmış ve artık oyuncuların bir kısmı tarafından tercih edilen bir sistem olmayı başardı.

 

OnLive

 

OnLive Nedir?

OnLive‘ı basitçe anlatmak gerekirse, servise üye olduğunuzda ve bir oyun aldığınızda bu oyun, OnLive sunucularında başlatılıyor ve siz o sunucuya bağlanıp oyunu oynayabiliyorsunuz. Ancak işin ilginç kısmı, oyunu oynamanız için herhangi bir sistem gereksinimi bulunmaması. Yani içinde onboard ekran kartı olan bir masaüstü bilgisayarda veya çok düşük seviyede bir ekran kartına sahip laptopta Batman Arkham City gibi yeni ve kaliteli grafiklere sahip bir oyunu oynama imkanınız oluyor. Bunun için tek gerekli şey ise hızlı bir internet bağlantısı.

Sistem şu mantıkta çalışıyor, aldığınız oyun deminde bahsettiğim gibi OnLive sunucularında başlatılıyor ve o sunucudaki ekran görüntüsü sıkıştırılarak internet bağlantısı aracılığıyla sizin ekranınıza direk olarak yansıtılıyor. Sizde ister eski bir bilgisayarda, ister laptopunuzda, isterseniz android işletim sistemli tabletinizde bu oyunu HD görüntü kalitesinde dahi rahatlıkla oynayabiliyorsunuz.

 

Onlive çalışma sistemi

Servis ilk olarak Amerika’da hizmete başlamış ve yakın zamanda bazı Avrupa sunucularıda eklenmiş. Türkiye’deki internet hızıyla çok akıcı olmasada oyunları oynayabilmek mümkün. Açıkçası Türkiye’de çok laglı olacağını düşündüğümden dolayıda uzun bir süre sistemi denememiştim ancak denediğimde hayretler içerisinde kaldığımı söylemeliyim. 8Mbit TTnet bağlantısıyla son derece keyifli ve ilginç bir oyun tecrübesi yaşadım. Ancak wireless bağlantı kullanan arkadaşlar, internete kablo aracılığıyla bağlanırlarsa daha iyi sonuçlar alacaklardır. –Yazımın sonunda netbook’umdan bağlanarak nasıl oyun oynayabildiğimi göstereceğim bir video olacak, Türkiye’den nasıl oynandığını merak eden okurlarımız oradan izleyebilir.

OnLive Oyun Fiyatları

Gelelim bu güzide servisin fiyatlandırmasına. OnLive‘a üye olmak tamamen ücretsiz. Ayrıca üye olduktan sonra oyunları trial olarak 30 dakika oynayabiliyorsunuz, her oyun bu trial süresine izin vermiyor olsada Assassin’s Creed Revolutions, Batman Arkham City gibi üst düzey oyunlardan birçoğu bu deneme süresine izin veriyor. Yani OnLive‘a üye olup, siteden OnLive yazılımını indirdikten sonra sizde bu servisi kolaylıkla deneyebilirsiniz.

Bununla birlikte oyun fiyatları maalesef kutulu oyun fiyatlarından pek farklı değil.

Bugünün tarihi itibariyle

Assassin’s Creed Revolutions 49.99$,
PES 2012 39.99$,
NBA 2K12 29.99$,
Deus Ex Human Revolution 14.99$

dan satılıyor. Ayrıca kimi oyunları tamamen almamıza gerek yok, yani örneklemek gerekirse Saints : Row The Third‘i Full olarak alırsak 49.99$ ödememiz gerekiyor. Ancak oyunu 3 gün boyunca oynamak için alırsak 6.99$, 5 gün boyunca alırsakda 8.99$ ödememiz gerekiyor. Yani sadece single player campaing modu olan oyunları alıp, birkaç gün içinde bitiriyorsanız bu paketlerde size son derece uygun.

OnLive Oyun Fiyatları

Bununla birlikte servisin aylık abonelik sistemide bulunmakta. Aylık ödediğiniz belli bir miktar ücretle, belirlenmiş 100’ün üzerindeki oyuna sınırsız erişim hakkına sahip olabiliyorsunuz.

OnLive‘ın kontrol cihazı ve TV’nize bağlayıp oradanda sadece interneti kullanarak oyun oynamanıza imkan tanıyan bir adetk konsoluda bulunmakta. Buraya tıklayarak TV’ye bağlanan konsolun satış sayfasını, buraya tıklayarakta bilgisayarınız veya tabletiniz için alabileceğiniz OnLive kontrol cihazının satış sayfasına ulaşabilirsiniz.

 

OnLive Gamepad ve Tv

 

İlerleyen günlerde OnLive gamepad‘ini temin edebilirsek bir inceleme videosunu çekip sizlerle paylaşacağız.

 

Sonuç olarak OnLive gelecekte tamamen kullanılması planlanan bulut sistemini ( Cloud hosting ) bir adım öteye götüren ve son derece kullanışlı bir servis. İlerleyen günlerde Türkiye’ye de sunucu kurmaları pek ihtimal dahilinde gözükmesede Avrupa sunucuları sayesinde çok büyük gecikme olmadan oyunları oynamak şuan için mümkün.

 

Sözü burada bitirken, OnLive a bu adresten kayıt olabileceğinizi ( tamamen ücretsiz ) hatırlatıyor, vaktiniz varsa bu servisi denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Hemen altta bulunan videoda Sony Vaio Netbook üzerinden oynadığım oyunu sizlere gösterip OnLive dosyasını şimdilik kapatıyorum. Geleceğimiz oyunlu olsun!

[youtube height=”HEIGHT” width=”WIDTH”]http://www.youtube.com/watch?v=CRiA6Xf49eA[/youtube]

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...