Rovio’nun Yeni Fenomeni : Bad Piggies İncelemesi

OG-site-YT-banner

Hem Android hem İOS işletim sistemlerinde 100.000.000+ indirilme sayısına ulaşarak efsane olan Angry Birds’ün yapımcısı Rovio, Bad Piggies adlı oyunu ile yeni bir efsane oluşturma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Rovio’nun çıkardığı her oyunda olduğu gibi Bad Piggies’de de fizik kuralları oyunun temelini oluşturuyor. Bu oyunun da fizik kurallarını baz alan bir oyun olacağını öğrendiğim an “Yeter artık, Rovio’nun kod yazarları fizik kurallarından başka bir şey bilmiyor galiba” diye yakınmıştım. Angry Birds ve Amazing Alex oyunlarında olduğu gibi bir kaç etap oynayıp, bölümler saç baş yolduracak kadar zorlaşınca sıkılıp, oyunu sileceğimi düşünmüştüm. Bu incelemeyi yapacağıma ihtimal dahi vermiyordum. Ta ki oyunu oynamaya başlayana kadar.

Hey Kuşlar Nerede? Nereden Çıktı Bu Domuzlar?

Eğer teknoloji ve oyun dünyasından çok uzak değilseniz Angry Birds adlı oyunu duymuş olmalısınız ve muhtemelen oyundaki amacınızın sapanla kuş fırlatarak domuzları vurmak olduğunu da biliyorsunuzdur. Bad Piggies’te işler tam tersine dönüyor. Yani Angry Birds’te saatlerce uğraşıp, saç baş yolarak yok ettiğimiz domuzlar, Bad Piggies’te kuşların yumurtalarını çalarken saatlerce uğraşıp, saç baş yolarak koruduğumuz domuzlar haline gelmişler (Böyle söyleyince alışması zor bir durum gibi görünüyor değil mi?). Evet bu sefer domuzları yönetiyoruz fakat kuşları yok etmek için değil, kuşların yumurtalarını çalmalarını sağlamak için. Peki bunu yapmak için yine sapan mı kullanacağız? Elbette hayır. O koca domuzları fırlatmak için sapandan fazlası gerekli.

Nedir Bu Domuzlardan Çektiğimiz! Vurması Ayrı Dert, Koruması Ayrı Dert

Domuzların leziz yumurtalara ulaşmasını sağlamak için yumurtaların yerini gösteren haritanın parçalarını toplamamız gerekiyor. Domuzların parçalara ulaşmasını sağlamak için ise çeşitli araçlar üretmeliyiz. Bu araçları üretmek için size etap başına çeşitli eşyalar (tahta veya demir vagonlar, motorlar, tekerlekler, şemsiyeler, pervaneler, balonlar, kanatlar, yaylar, roketler ve daha sayamadığım nice araç-gereç) ve ızgara şeklinde bir çalışma alanı veriliyor. Eşyalarımızı çalışma alanında birleştirip aracımızı hazırlıyoruz. En sonunda aracı kullanması için içine domuzcuğumuzu bindiriyoruz. Böylelikle aracımız hazır hale geliyor. Bu aşamadan sonra bizden 3 adet görevi tamamlamamız bekleniyor. İlki hiç bir zaman değişmeyen bir görev; domuzu harita parçasına ulaştırmak. İkinci ve üçüncü görevler ise etapla birlikte değişebiliyor. Bu görevler arazi üzerindeki yıldızları toplamak, belirli bir sürede harita parçasına ulaşmak, elimizdeki malzemelerden bir kısmını kullanmadan araç oluşturmak, aracın hiç bir yerini kırmadan, sağlam bir şekilde harita parçasına ulaştırmak ve daha bunun gibi pek çok şekilde olabiliyor. Görevleri yerine getirince yıldız kazanıyorsunuz. İşin güzel yanı tüm görevleri tek seferde yapmak değilsiniz. Örneğin etapta sizden ikinci görevde yıldız toplamanız, üçüncü görevde ise 8 saniyede harita parçasına ulaşmanız isteniyor fakat eğer etap tek denemede iki görevi birden yapmanıza izin vermiyorsa telaş yapmaya gerek yok. Önce yıldızı alamaya odaklanıp bir araç tasarlarsınız. Bu sayede ikinci görevin yıldızını almış olursunuz. Daha sonra hızlı gidebilen bir araç tasarlayıp etabı tamamlarsınız. Bu sayede etabın 3 yıldızını toplamış olursunuz.

Rovio Birbirine Benzeyen Oyunlar Yapmayı Bıraksın Diyenler El Kaldırsın

Bad Piggies’in grafikleri konu itibarı ile Angry Birds’e benzer şekilde yapılmış. Objeler, zemin ve karakterler son derece basit ve şirin bir şekilde oluşturulmuş. Bunun yanında seçilen pastoral renkler de şirin atmosferi destekler nitelikte. Sesler hakkında yorum yapacak olursam Angry Birds’teki kadar gerçekçi sesler kullanılmamakla birlikte seslerde kullanılan efektler oyuna masalsı bir hava katmış. Fena da olmamış. Şu haliyle Bad Piggies’i Angry Birds’ün davam oyunu yada genişleme paketi olarak da adlandırabiliriz aslında.

 

Sonuç olarak Bad Piggies Rovio’nun yaptığı ve benim hoşuma giden ilk oyun. Angry Birds’te ve Amazing Alex’te oyunu oynamak için stratejinizi şansla birleştirmeniz gerekiyordu ve her iki oyun da tek düze ilerliyordu. Fakat Bad Piggies’te bölümleri geçmek için sıkı bir strateji kullanmanız gerekiyor ve şansa neredeyse hiç yer yok. Ayrıca oyuncunun çeşitli kombinasyonlar üretmesine izin veren Bad Piggies bu sayede tek düze olmaktan çıkamayı başarıyor. Henüz yeterince etap olmadığı için oynanabilirlik süresi yaklaşık 8 saat. Aynı oyunun Google Play’de bedava iken iTunes’da 0.99$ gibi fiyata satılıyor olmasına anlam veremesem de Bad Piggies akıllı telefonu olan herkesin denemesi gereken bir oyun.

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...