The Amazing Spider-Man İnceleme

OG-site-YT-banner

Tanıtım videosunu izlediğim ilk andan itibaren sabırsızlıkla beklediğim The Amazing Spider-Man geçen hafta google play ve appstore’da satışa sunuldu. Oyunun tanıtım videosundan edindiğim izlenimle beklentim üst seviyelere ulaşmıştı fakat The Amazing Spider-Man tüm beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Bakalım sizin beklentilerinizi de karşılayabilecek mi?

Baştan Söyleyelim Bu Oyun Yıla Damgasını Vuracak!

Yakında vizyona girecek olan The Amazing Spider-Man filminin mobil oyunu, Gameloft’un şimdiye kadar yaptığı en eğlenceli oyun. Çünkü oyunda Spider-Man olarak yapabilecekleriniz sizi çok şaşırtacak.
Özgürce ağ atarak New York şehrini baştan aşağı turlarken yolda gördüğünüz suçluları pataklamak sizi saatlerce oyunda tutmaya yetiyor. Ayrıca oyundaki bir diğer amaç ise azılı bir düşman olan The Lizard’ı yenmek. Oyunu bitirdiğinizde filmin hikayesini de ana hatlarıyla öğrenmiş oluyorsunuz. Oyunun hikayesi ise kısaca şöyle:
Bilimsel deneylerle yepyeni tedavi yolları keşfetmeye çalışan Dr. Connors’ın yaptığı son çalışma onun sakat kolunu tedavi etmek yerine onu kertenkeleye yani Lizard’a çevirir. Lizard insanlardan nefret ettiği için Dr. Connors’ın bulduğu formülü çoğaltarak tüm şehri kendisi gibi mutant yapmaya çalışır. Lizard’ın planlarını bozabilecek tek bir kişi vardır. The Amazing Spider Man!

Gameloft Yine Grafikte Birinci

Oyunun grafikleri son derece güzel. Fakat gözüme takılan bir kaç kusur mevcut. Spider-Man modellemesi -her ne kadar yeni kostümünü beğenmesem de- kusursuz yapılmış. Fakat şehirde yaşayan insan figürleri çok ayrıntısız. Ayrıca oyundaki objelerin sayısı da çok yetersiz. Bu da grafiklerde düzensizlik oluşturmuş. Bir diğer sorun ise oyunun daha hızlı çalışması için size belirli bir uzaklıkta bulunan objelerin çözünürlüğünün azalması. Buradaki tek sorun bu mesafenin çok kısa ayarlanmış olması. Bir de son zamanlarda çıkan tüm Spider-Man oyunlarında sanki büyü yapıyormuş gibi Spider-Man’in yumruklarından alevler çıkması hiç hoşuma gitmeyen bir durum.

Yetersiz ve Özensiz Sesler Atmosferi Mahfetmiş

Oyunun sesleri grafikleri kadar başarılı olamamış. Dövüşürken oluşan çarpışma sesleri yetersiz. Eski dövüş filmlerini andrıyor. Bunun dışında fazla ses de duyamıyorsunuz zaten. Bu da oyunun atmasferini olumsuz etkiliyor. Ama en azından oyundaki görevleri yaparken karakterlerin konuşması sadece yazılı metinlerle yapılmamış, sesli diyaloglara da yer verilmiş. Bu da oyunun ses konusundaki tek iyi yönü.

Yeter Ama Gameloft Şu Tuşları Biraz Daha Büyük Yap!

Oyunda oynanabilirlik açısından çok büyük problemler yok. Sadece tuşların küçük dizaynı yüzünden yaşanan kontrol kayıpları can sıkıcı olabiliyor. Bu kontrol kayıpları oyundaki en zevkli şeyi yaparken yani ağ atarken sinirlerinizi bozabiliyor. Bir de oyunda kameranız sayesinde oyun içi ekran görüntüsü alabiliyorsunuz. Üstelik kamera açısını da gönlünüzce değiştirerek. Fakat gelin görün ki fotograf çekmek için basmanız gereken tuş çok ufak yapılmış. Bu da istediğimiz pozları yakalamakta zorluk çıkarıyor.
Oyunda bir kaç RPG unsuru da mevcut. Mesela kahramanımız seviye atlayabiliyor. Seviye atlayınca DNA puanı kazanıyor ve bu puanları örümcek yeteneklerinizi geliştirmek için kullanabiliyorsunuz.
Oyunda “Spider” adında bir para birimi de mevcut. Bu parayla oyun içi ekran görüntüsü alabileceğiniz kamera, sağlık iksirleri, görünmezlik iksirleri ya da sizi daha güçlü yapan Black Spider-Man kostümü satın alabilirsiniz.

The Amazing Spider-Man tüm kusurlarına rağmen yılın en iyi oyunu olmaya aday. Çünkü bu oyundan aldığınız zevki başka hiç bir mobil oyunda bulamazsınız. Son olarak ufak bir hatırlatma yaparak yazımı sonlandırıyorum. Oyunu rahat oynamak için güçlü bir cihaza sahip olmanız gerekiyor.

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...