Xbox One’ın Yazılımsal Özellikleri

OG-site-YT-banner

xboxx

Xbox One dünkü lansmanda tanıtıldı ve sizler için Xbox One’ın yazılımsal özelliklerini derledik. Yazımıza çok merak edilen soruları cevaplandırarak başlayacak olursak, şu kesinleşti ki yeni nesil Xbox One, Xbox 360’ın oyunlarını desteklemeyecek yani konsolda geriye dönük uyumluluk olmayacak. Bu geriye dönük uyumluluğun olmayışının sebebi, konsolun mimarisinin buna izin vermeyişi olduğu olarak açıklanmıştı.

Ayrıca gelen bir haber daha var ki, o da Kinect’in zorunlu bir hale getirileceği. Yerleşik olarak konsolla birlikte gelecek olan Kinect’in konsola her daim bağlı olması ve oyunlara tanıtılması zorunlu kılınacak. Başlarda konsolun sürekli internet bağlantısına gereksinim duymayacağı söylenmişti fakat sonradan bu olayın açık bir şekilde anlatılmadığı ortaya çıktı. Xbox One konsolunuza bir oyun aldığınızda, o oyunla birlikte bir kod gelecek. Bu kodu konsolunuzda  aktif etmeniz gerekecek ve haliyle de internete bağlı olmanız. Bu kodu kayıt ederken sadece o an için internet bağlantısı gerekecek. Daha bir mühim konu var ki o da 24 saatte bir konsolunuzla oynamanız için Xbox Live’a bağlanmanız gerekecek. Bu yeni gelen bilgiler bile çok açık değil çünkü o 24 saat içerisinde Xbox Live’a giriş yapılmayınca ne olacağı belirsiz. Konsol gelmeden önce akıllarda bir sürü soru işareti vardı, konsol tanıtıldı ne yazık ki soru işaretleri daha da çoğaldı.

Xbox One’da oyunların kategorilere ayrılmayacağı söylendi. İndie, Arcade, Retail gibi kategorilere mensup oyunların tamamı aynı çatı altında yerini alacak.

Xbox Live servisinde ise iyileştirilmelere gidilmekte. Xbox Live sunucularının Dünya genelinde 300 bine çıkarılacağı açıklandı. Diğer bir özellik ise oyunlarda yaşanılan ilgi çekici sahnelerin kayıt altına alınıp bulut servise yüklenebilme özelliği. Bu özelliğe destek verilen oyunlarda, gerek kendi kayıt altına aldığımız görüntüleri ya da oyun tarafından otomatik olarak alınmış görüntüleri bulut servise yükleyip diğer oyuncuların beğenisine sunabileceğiz. Aynı şekilde hali hazırdaki Xbox Live profillerimizi, içindeki başarılarımızı yeni Xbox One’a da transfer edebileceğiz. 

Xbox’un arayüzünde farklı farklı sayfalar bulunacak. Oyunlar, tv ve filmler, müzik, uygulamalar gibi sayfalar arayüzde yerini alacak. Ses ve hareketlerimiz ile bu sayfaların arasındaki geçişi kontrol edebileceğiz. Sayfa geçişleri ise çok hızlı bir şekilde çalışmakta.

Skype ise konsolla birlikte gelen diğer yazılımlardan. Bir diğer bahsetmek istediğim özellik ise Snap Mode özelliği. Örnek verecek olursak bu özellik ile bir yandan görüntülü konuşma yaparken bir yandan da başka bir işlemi gerçekleştirebileceğiz. Bu demek oluyor ki konsolumuzda çoklu görev desteğimiz olacak.

You might also like More from author

Comments

Yükleniyor...